محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران، در اولین نشست خبری خود در سال ۹۰، با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با نظر رسمی ایران پیرامون وقایع اخیر سوریه و انتصاب نخست وزیر جدید در این کشور گفت: ما در مسایل داخلی کشورها دخالت نمی کنیم، دولت سوریه دولت دوست و صمیمی ما و خط مقدم مقاومت در برابر توسعه طلبی رژیم صهیونیستی است.

به گزارش برنا، وی ادامه داد: ما معتقدیم دولت و ملت سوریه خودشان می توانند با تدبیر مسایل خود را حل کنند. البته باید توجه داشت که شکستن خط مقاومت از اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی است، آنها نمی خواهند ملت و دولت سوریه در آرامش و در تفاهم با هم زندگی کنند. فقط یک معیار وجود دارد که آن آزادی ملت ها است که این آزادی متبلور در رای اکثریت است. رای اکثریت باید حاکم باشد. امیدواریم روزی برسد که در همه جای دنیا رای اکثریت به ویژه در آمریکا و اروپا حاکم باشد چرا که مردم در این کشورها فرصت انتخاب واقعی ندارند. امیدواریم روزی برسد که همه ملت ها از جمله ملت آمریکا بتوانند آزادانه انتخاب کنند.

رییس جمهور یادآورشد: آمریکا نباید در سوریه دخالت کند. در حال حاضر آنها با تصور اینکه در سوریه اتفاقاتی افتاده است گویی خوشحال هستند با این وجود مردم و دولت سوریه هوشمند هستند و با هم مسایل خود را حل می کنند.

احمدی نژاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا می توانیم امیدوار باشیم خبر آغاز به کار نیروگاه هسته ای بوشهر در نمایشگاه هسته ای ایران اعلام شود، گفت: نیروگاه بوشهر در آستانه راه اندازی است پس از نصب تجهیزات این نیروگاه نقایص فنی به وجود آمد که در حال حاضر در حال رفع هستند و رییس جمهور روسیه در تماس تلفنی با من اطمینان خاطر داد که نیروگاه بوشهر در وقت معین افتتاح خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی اخیرا دولت را متهم به تخلف کرده است، و آیا دولت نمی خواهد پاسخی به این مسأله بدهد، گفت: ایشان یک بار دیگر هم ما را متهم کردند و در آستانه انتخابات گفتند دولت یک میلیارد دلار تخلف کرده که تمام دستاویز رقبای ما در انتخابات یکی گشت ارشاد بود و یکی هم یک میلیارد دلار آقای لاریجانی.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: ما همان موقع هم اعلام کردیم که شما اشتباه می کنید و دولت کارش دقیق است. ولی تا شب انتخابات این مسأله را عنوان می کردند که بعد مشخص شد اشتباه است.

رییس جمهور همچنین گفت: حالا نیز به نوع دیگر این اتهامات تکرار می شود که پیگیری آن از رییس یک قوه به رییس قوه دیگر به درد سر افتادن است.

در ادامه نشست خبری خبرنگار شبکه ژاپن پیش از پرسیدن سوالش ضمن تشکر از کمک های مردمی ایران به مردم ژاپن، پس از حادثه سونامی، ابراز امیدواری کرد که همکاری های بیشتری در این زمینه میان دو کشور صورت گیرد. وی با اشاره به مشکل به وجود آمده برای نیروگاه هسته ای فوکوشیما از احمدی نژاد پرسید، آیا ایران با توجه به اتفاقی که برای نیروگاه هسته ای ژاپن افتاد، برنامه ای برای تغییر ساختار نیروگاه های هسته‌ای‌اش ندارد، که رییس جمهور در پاسخ گفت مجددا از جانب ملت و دولت ایران با ملت ژاپن ابراز همدردی کرد ما نگران سلامت مردم ژاپن هستیم و امیدواریم مردم و دولت ژاپن بتوانند با صبوری و همبستگی به سرعت بر شرایط موجود غلبه کنند ولی با این وجود خسارت های جانی جبران ناپذیر است.

احمدی نژاد ادامه داد: همانطور که می دانید نیروگاه فوکوشیما بر اثر موج آب حاصل از سونامی منهدم شد. ارتقاع ۱۴ متری آب با سرعت ۸۰۰ کیلومتر باعثتخریب این تاسیسات شد که ضربه آن چندین برابر زلزله هشت ریشتری است.

رییس جمهور گفت: در منطقه خلیج فارس سابقه و زمینه سونامی وجود ندارد. با این وجود ما در نیروگاه اتمی بوشهر همه استانداردهای علمی روز دنیا را رعایت می کنیم. نیروگاه فوکوشیما، ساخت ۵۰ سال پیش است که با تکنولوژی ۵۰ سال پیش ساخته شده است ولی آنچه در ایران انجام می شود، تکنولوژی روز است و استانداردهای علمی روز طبق مصوبات آژانس بین المللی انرژی اتمی رعایت می شود و فکر نمی کنم در کشور ما چنین مشکلی به وجود آید.

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بانک فدرال آلمان واسطه ای میان ایران و هند برای انتقال گاز شده است، تا مبالغ این انتقال از طریق این بانک صورت گیرد و با توجه به اینکه آلمان یکی از پیشگامان تحریم ها علیه ایران بود، این رفتار دوگانه را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: تحریم دو وجه دارد، وجه سیاسی و وجه اقتصادی؛ وجه سیاسی، فضا سازی تبلیغاتی و محروم کردن دیگران برای رابطه با ایران است و وجه اقتصادی محروم کردن خودشان از همکاری های با ایران است.

وی تصریح کرد: با این وجود مراودات هیچگاه قطع نمی شود در واقع تحریم ها بی معناست و تقریبا همه بازرگانان و تاجران دنیا به دنبال توسعه مناسبات با ایران هستند و هیچکس نمی تواند از رابطه با ایران چشم پوشی کند.

احمدی نژاد گفت: آمریکا چون خود نمی تواند با ایران رابطه برقرار کند، می خواهد با این تحریم ها دیگران را هم از ایجاد رابطه با ایران محروم کند. آمریکایی ها آدم های مغروری هستند ولی باید بدانند که ما هیچ وقت از آنها خواهش نخواهیم کرد و این روز نخواهد آمد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: آنها اگر براساس قانون، عدالت و احترام برای ایجاد رابطه پیش قدم شوند و با صدور قطعنامه های پیاپی بی دلیل به خود زحمت ندهند، مشکلی نخواهند داشت.

وی یادآورشد: دولت آلمان علاقمند به توسعه رابطه با ایران است و بسیاری از تجار و صنعت گران ما با طرف های آلمانی همکاری های خوبی دارند و دلیلی وجود ندارد که آنها برای مثال برای خواسته غیرقانونی یک گروه یهودی در آمریکا روابط خود را بر هم بزنند.

احمدی نژاد تصریح کرد: واسطه گری، در مورد بانک ها معنا ندارد، همه بانک ها در ارتباط با هم هستند.

رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه با توجه به اینکه دشمنان علیه ایران اقداماتی انجام داده اند و به دنبال آسیب زدن به ایران هستند، آیا از سوی دولت این نقاط شناسایی شده و در صورت لزوم می توان با آنها مقابله کرد، پاسخ داد: جواب روشن است، آنها ایران را تحریم کردند ولی می بینیم که اروپا و آمریکا دچار مشکل اقتصادی شده اند. بنابراین راه های آنها شناسایی شده و نتوانستند به اقتصاد ما آسیب بزنند.