مجتبی امانی رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره در دیدار روز دوشنبه خود با نبیل العربی وزیر امور خارجه مصر پیام کتبی علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران را تسلیم وی کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه مصری الاهرام، این نخستین دیدار رسمی مقامات ایران و مصر پس از کناره گیری حسنی مبارک از ریاست جمهوری این کشور به شمار می رود.

خانم منحه باخوم سخنگوی وزارت خارجه مصر در این باره گفت صالحی در این پیام از اظهارات اخیر وزیر خارجه مصر در زمینه ارتباط با ایران تقدیر کرده و خواستار بررسی راه های گسترش روابط میان دو کشور شده است.

صالحی همچنین در پیام کتبی خود ضمن دعوت از وزیر خارجه مصر برای سفر به تهران، از او خواسته است که راه های گسترش روابط میان دو کشور در دیدار وزیران خارجه ایران و مصر در تهران یا قاهره بررسی شود.

العربی نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مصر صفحه جدیدی را در روابط با تمامی کشورها و از جمله ایران خواهد گشود گفت: لازم است میان دو ملت ایران و مصر روابطی برقرار باشد که بازتاب دهنده تاریخ و تمدن آنها باشد به شرط اینکه این رابطه براساس احترام متقابل به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد.

وزیر خارجه مصر پیش از این در گفت وگویی با تلویزیون دولتی این کشور ضمن استقبال از گسترش روابط با ایران، حذف نام خالد اسلامبولی قاتل انورسادات رئیس جمهور پیشین مصر را از یکی از خیابان های تهران شرط این اقدام دانسته بود.
وی همچنین گفته بود در قاهره نیز نباید پرچم دوره پادشاهی ایران در محل قبر محمد رضا پهلوی وجود داشته باشد.

ایران ۳۰ سال پیش رابطه دیپلماتیک با مصر را قطع کرد. هم اکنون دو کشور در سطح دفاتر حفاظت از منافع در تهران و قاهره، با یکدیگر رابطه دارند.

مجتبی امانی رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران در قاهره نیز پس از دیدار با وزیرخارجه مصر گفت که هم اکنون تماس ها و تلاش هایی میان دو کشور برای ازسرگیری رابطه کامل دیپلماتیک میان تهران و قاهره برقرار است.

امانی اضافه کرد: مقامات ایرانی با خرسندی و نگاه بسیار مثبتی اظهارات وزیر خارجه مصر را دریافت کردند.