ماهواره مخابراتی مصباح که نخستین ماهواره ساخت ایران است، با سرمایهگذاری بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران به نمایندگی از وزارتخانههای علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات ساخته شده است.

به گزارش ایسنا، موافقتنامه ساخت ماهواره مصباح در سال ۱۳۷۶ میان وزارتخانه‌های علوم و ارتباطات به امضاء رسید و ساخت نمونه آزمایشگاهی این ماهواره طی سال‌های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰ با همکاری سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و مرکز تحقیقات مخابرات انجام شد.

ساخت مدل مهندسی و فضایی ماهواره مصباح نیز با همکاری یک شرکت ایتالیایی توسط نیروهای متخصص داخلی انجام شده است.

مصباح کاربری مخابراتی داشته و می‌تواند برای انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کار رود.

این ماهواره ۷۵ کیلوگرم وزن دارد و ابعاد آن ۵۰ در ۵۰ در ۷۰ سانتیمتر مکعب است.

عمر مفید این ماهواره سه سال بوده و پیش‌بینی می‌شود که تا پنج سال قابل استفاده باشد.

ماهواره مصباح پس از استقرار در مدار ۱۴ بار در شبانه روز دور زمین می‌چرخد و سه تا چهار بار از طریق ایستگاه‌های زمین قابل مشاهده است.

بنابر اعلام مسوولان فضایی ایران و روسیه قرار بود این ماهواره در اواخر سپتامبر(اوایل مهرماه ۸۴) همراه با یک میکروماهواره روسی و هفت میکروماهواره‌ خارجی دیگر توسط موشک حامل روسی «Kosmos - ۳M» از پایگاه فضایی روسیه به فضا پرتاب شود، با این حال با خلف وعده‌ها و کارشکنی قدرت‌های فضایی دیگر این ماهواره پس از شش سال هنوز در انتظار پرتاب است. این در حالی است که متخصصان فضایی کشورمان حدود سه سال پیش موفق شدند ماهواره ملی «امید» را بدون اتکا به نیروهای خارجی با پرتابگر ساخت ایران به فضا پرتاب کنند.

دکتر حمید فاضلی، سرپرست سازمان فضایی ایران در خصوص وضعیت ماهواره مصباح یک و احتمال پرتاب آن در آینده گفت: در حال حاضر ماهواره‌برهای موجود توان این را دارد که ماهواره مصباح یک را به فضا پرتاب کنند اما متاسفانه به بهانه‌های مختلف از جمله تحریم‌ها و قطعنامه‌ها این ماهواره در اختیار ایران نیست و کشور ایتالیا هم به همین بهانه مصباح را به ما برنمی‌گرداند البته ما رایزنی‌هایی جهت پس گرفتن ماهواره آغاز کرده‌ایم.

به گفته وی، ماهواره مصباح ۱ از جمله ماهواره‌هایی است که در مدار لئو قرار می‌گیرد و به عنوان ماهواره میکرو تلقی می‌شوند.

فاضلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ایران توان پرتاب ماهواره مصباح یک را داشته و برنامهریزی هم جهت پرتاب آن صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: هم اکنون که سازمان فضایی ایران در موقعیتی جدید مستقر شده است این احتمال وجود دارد که بازنگری در برنامههای پرتاب قبلی به وجود بیاید چرا که به نظر میرسد که برخی دستاوردها مشابه است و بنا بر این است که خیلی زود به ماهوارههای عملیاتی بپردازیم. از این رو باید به سمت ساختار و پرتاب ماهوارههای سنجشی مجهز به دوربینهایی با قدرت تفکیک و تصویربرداری بالا که بتواند خدمات قابل بهرهبرداری بدهد، حرکت کنیم.