افكار نيوز - برخي پسران و دختران با وضعيت معلومالحال در شركت "اوريف ليم " فعاليت ميكردند. از جمله اشكالات وارد بر عملكرد اين شركت علاوه بر هرمي بودن، آرايش خانمها توسط آقايان بوده است.

تنها فروش دو ماه امسال شرکت هرمی " اوریف لیم " ۲۷ میلیارد تومان گزارش شده است. این شرکت لوازم آرایشی بی‌کیفیت را از چین و لهستان با نام اوریف‌لیم سوئدی توزیع می‌کرده است.

به گزارش فارس، در کشور آمریکا، انگلیس، روسیه و دیگر کشورهای اروپایی جرایم و مجازات‌های بسیار سنگینی جهت فعالیت در این سیستم‌ها در نظر گرفته شده است. طبق قوانین کشور انگلستان اگر قصد واقعی فروشنده این باشد که از طریق جذب شرکت کنندگان بیشتر در طرح خود و نه با فروش محصولات بیشتر کسب درآمد کند، این تجارت، فروش هرمی است. کمیسیون تجارت فدرال FTC با قاطعیت در کشورهای اروپایی با هر فردی که در شرکتهای هرمی سرمایه‌گذاری کند، برخورد می‌کند. در آمریکا نیز ایالت‌ها اجازه دارند به صورت خودمختار علیه شرکت‌های هرمی قوانین تشدید کننده مجازات ها را مصوب کنند. در فلوریدا مثلا اگر کسی ۱۰۰ دلار در شرکت هرمی سرمایه‌گذاری کند ۵ سال حبس در انتظار اوست. اما برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی برای ضربه زدن به ایران از این شرکت ها حمایت می کنند. شرکتهای هرمی قادر نیستند در کشورهای اروپایی حتی یک عضو پذیرش کنند اما در کشورهای جهان سوم به عضوگیری گسترده روی آورده‌اند یکی از این شرکتها در ایران ۵۰۰ هزار عضو داشت اما در اروپا نتوانسته است حتی یک عضو پذیرش کند. سرور برخی از این شرکت‌ها از آمریکا پشتیبانی می‌شوند و این نشان می‌دهد که برای فروپاشی اقتصاد کشور آمریکایی‌ها مشارکت دارند.

شرکت‌های هرمی از سال ۷۶ وارد ایران شدند و در سال ۸۲ فعالیت‌ آنها به اوج خود رسید. با ورود وزارت اطلاعات از سال ۸۷ اینک توسعه فعالیت شرکت‌های هرمی در داخل کند و متوقف شده است.

در برخی شرکت‌های هرمی ماهانه ۱۵ تا ۲۳ درصد سود پرداخت می‌شود در حالی که این سود در پیشرفته‌ترین بانکهای جهان از سه تا چهار درصد بیشتر نیست و غالبا ۹۰ درصد سرمایه‌گذاران در شرکتهای هرمی زیان و تنها ۱۰ درصد سود می‌برند که سود عمده نیز به خارج کشور سرازیر می‌شود.

/ب.