به گزارش افکارنیوز، محمدرضا عارف در مصاحبه با ماهنامه مدیریت ارتباطات، به ترور شخصیت انجام گرفته از سوی طیفی از اصلاح‌طلبان - از جمله مدعیان جنبش و حزب مشارکت و … - اشاره کرد و گفت:[پس از اعلام نامزدی] برچسب‌هایی به من زده شد، اصلا جواب ندادم از جمله اینکه گفتند عارف زود اعلام کاندیداتوری کرده، جواب ندادم، گفتند اصلاح‌طلب بدلی است جواب ندادم. هرچه گفتند را با نگاهی که به آینده داشتم جواب ندادم. آگاهانه جواب ندادم. اول اینکه بدلی به من نمی‌چسبید، من شخصیت دوم دولت اصلاح‌طلبان بودم. مسیر خودمان را جلو رفتیم.
رایزنی‌هایی می‌کردیم، مشورت‌هایی می‌کردیم. خوشبختانه اولین گام را برداشتیم.
وی اضافه کرد: موفق شدیم پرونده تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری را در ماه‌های آبان و آذر ۹۱ ببندیم. گفتیم مسیر خودمان را ادامه می‌دهیم.

وی می‌افزاید: خط قرمز را از اول ترسیم کردیم. گفتیم خط قرمز ما ارزش‌ها، آرمان‌ها و قانون‌اساسی است. برای اینکه همه چیز روشن و شفاف باشد که چه کار می‌کنیم.
معناي اظهارات عارف که واقعيت هم دارد اين است که شاکله اصلي جريان اصلاح طلبي برخلاف ادعاي امروز که به بهانه پيروزي آقاي روحاني، از دولت جديد سهم ميخواهد، اساسا هيچ سهمي در انتخابات نداشته و دنبال تحريم انتخابات بودهاند. آنها در اين راه آنقدر مصمم بودند که حتي معاون اول دولت خاتمي را اصلاحطلب قلابي و بدلي معرفي کردند چرا که خط تحريم را شکسته و نامزد انتخابات شده بود. با اين وصف خيلي وقاحت ميخواهد که حالا همان طيف، مدعي سهم از انتخابات و پيروزي آقاي روحاني باشند.