رامین مهمانپرست صبح روز سه شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در خصوص دستور دولت عراق برای اخراج اعضای گروهک تروریستی منافقین از این کشور گفت: این گروهک علاوه بر جنایاتی که در داخل ایران داشته اند و ۱۲ هزار ترور را در پرونده خود ثبت کرده اند، جنایاتی نیز در حق ملت عراق مرتکب شده اند که موجب نفرت آنها از این گروهک شده است.

وی تصریح کرد: دولت عراق بر اساس قانون اساسی خود و احکام قضایی این کشور و بر مبنای حقوقی عمل کرده است.

مهمانپرست به کشورهای غربی مدعی حمایت از حقوق بشر توصیه کرد که بهتر است دست از حمایت از این گروهک تروریستی بردارند.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه همچنین در رابطه با تحولات منطقه و مسایلی که در رابطه با اخرج چند دیپلمات کویتی از ایران به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: زنده کردن داستانی که در حدود دو سال پیش مقامات کویتی آن را تکذیب کرده بودند در راستای ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی منطقه است و فقط منافع رژیم صهیونیستی و آمریکا را تامین می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر حفظ هوشمندی و درایت کشورهای منطقه و عدم گرفتار شدن در برابر فتنه ها اظهار داشت: رژیم صهیونیستی و آمریکا بدنبال ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی هستند.

مهمانپرست تاکید کرد: در پی حرکت های مردمی در منطقه، منافع رژیم صهیونیستی و کشورهای حامی آن به خطر افتاده است و احساس می کنند استقلال کشورها با مشارکت جدی مردم در تعیین سرنوشت خودشان، موجب از بین رفتن زیاده طلبی های آنها خواهد شد، بنابراین بدنبال تغییر صورت مساله و ایجاد بحثهای انحرافی هستند.

وی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که حتما رژیم صهیونیستی و کشورهای غربی و به ویژه آمریکا دنبال می کنند ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی در منطقه است.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی و کشورهای حامی آن تصور می کنند اگر کشورهای مستقل و مقتدری در منطقه باشند و رویکرد همکاری و همگرایی را در پیش بگیرند، حتما دیگر جایی برای آنها باقی نخواهد ماند و بنابراین موضوعات انحرافی و جعلی و همه مواردی که منجر به ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی منطقه می شود را در دستور کار قرار داده اند.

مهمانپرست افزود: کشورهای منطقه باید با درایت و زیرکی مراقب ترفندهای رژیم صهیونیستی و حامیان آن باشند و اسیر آن فتنه ها نشوند.

وی با اشاره به اتهام جعلی وارد شده به کشورمان از سوی کویت اظهار داشت: این داستان که مربوط به حدود دوسال پیش می شود در همان زمان با پیگیری، اعتراض و عکس العمل جدی جمهوری اسلامی ایران رو به رو شد و بدنبال آن مقامات کویتی چنین اتهاماتی را تکذیب و رد کردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان تاکید کرد: زنده کردن یک موضوع قدیمی و یک اتهام واهی در راستای ایجاد اختلاف میان کشورهای اسلامی منطقه فقط منافع رژیم صهیونیستی و حامیان آن را تامین می کند.

وی با بیان اینکه انتظار ما برخورد هوشمندانه و با درایت با این گونه فتنه هاست، خاطرنشان کرد: حتما اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تقویت روابط با همسایگان و پیگیری بحثهمگرایی و مشارکت با کشورهای منطقه برای تامین امنیت، ثبات و توسعه و رشد کشورهای منطقه است.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه تصریح کرد: فکر می کنیم تقویت روابط با همسایگان بهترین راه برای خروج نیروهای بیگانه و کسانی است که منافع خود را به منافع کشورهای منطقه ترجیح می دهند.

مهمانپرست گفت: البته این نکته قابل ذکر است که هر کشوری به منافع کشور و یا اتباع آن اتهامی را وارد کند و یا حرکتی را در جهت خلاف منافع ملی جمهوری اسلامی ایران انجام دهد، قطعا پاسخ شایسته و بسیار مقتدرانه ای را دریافت خواهد کرد.

مهمانپرست در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با بیانیه کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در حمایت از منافقین گفت: انتظار ما از همه سازمان ها، مجامع بین المللی و همه کشورهای مدعی حقوق بشر این است که بدون رفتار دو گانه و سیاسی نسبت به محکومیت اعمال تروریستی اقدام کنند و از پناه دادن به تروریست ها دست برداند.

وی خطاب به کشورهای عضو اتحادیه اروپایی تصریح کرد: راه نفوذ در قلوب مردم ایجاد فتنه و حمایت از اقدامات شیطنت آمیز گروهک های تروریستی نیست و اگر مداخلات خود را از کشورهای مستقل قطع کنند و رویکرد صحیحی را در پیش بگیرند حتما تفاهم بیشتری در این رابطه صورت خواهد گرفت.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه گفت: انتظار ما از اتحادیه اروپا این است که نسبت به اصلاح رویکرد خود در رابطه با گروه های تروریستی اقدام کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با تغییر ساختار در این وزارت امور خارجه با اشاره به سخنان علی اکبر صالحی در جلسه رای اعتماد مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: متناسب با شرایط و تحولات، به صورت طبیعی تغییرات در ساختار تشکیلات وزارت امور خارجه صورت خواهد گرفت.

مهمانپرست تاکید کرد: تغییرات مساله ای طبیعی است و هرچند سال یکبار بازنگری در کار دستگاه سیاست خارجی کشور صورت می گیرد و قبلا هم سوابق زیادی برای بازنگری و تغییراتی که متوجه شرایط زمانی و وضعیت سیاسی دنیا بوده مشاهده کرده ایم.

وی با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۰ به نام ' جهاد اقتصادی ' از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: یکی از آن محورهایی که می تواند در دستور کار تغییر ساختار قرار بگیرد، افزایش توانایی وزارت امور خارجه و دستگاه سیاست خارجی برای پیگیری موضوعات اقتصادی در روابط ما با سایر کشورهاست.

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با اشاره به بررسی های کارشناسی صورت گرفته گفت: جهت گیری تغییر ساختار به سمتی در حال پیش رفتن است که بخش هایی که مستقیما وارد کار اقتصادی با سایر کشورها هستند، توانایی آنها پنج برابر نسبت به گذشته شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه نشست هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سووالی در مورد تماس تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان با همتای فرانسوی خود و درخواست ایران از فرانسه برای خروج اتباع و دیپلمات های ایرانی از ساحل عاج و همچنین موضع ایران در رابطه با حوادثساحل عاج گفت: اتفاقی که در کشور ساحل عاج افتاده، وضعیت امنیت اتباع کشورهای مختلف از جمله کشور ما را به خطر انداخته بود.

رامین مهمانپرست با بیان اینکه طبیعی بود که دستگاه سیاست خارجی تمام تلاش خود را برای حفظ جان اتباع و دپیلمات های ایرانی انجام دهد افزود: یکی از راه ها تماس با سازمان ملل و پیگیری از طریق نمایندگی ایران در سازمان ملل و دخالت دبیر کل سازمان ملل بود.

وی با اشاره به تماس تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت: به دلیل اینکه نیروهای فرانسوی در ساحل عاج حضور نظامی دارند طبیعی است که ما امنیت اتباع و دیپلمات های خود را از آنها انتظار داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه با اعلام اینکه هم اکنون دیپلمات ها و اتباع ایرانی از ساحل عاج خارج شده اند ابرازامیدواری کرد که هرچه سریعتر ثبات و امنیت به ساحل عاج برگردد.

وی با بیان اینکه جامعه جهانی باید نسبت به مداخله کشورهای مختلف در هر کشوری اقدام کند اضافه کرد: هر اقدامی که جدای از موافقت همه کشورها و با توجه به نهی رای و نظر ملت ها صورت بگیرد نسبت به آن تحفظ داریم، باید بدون خشونت و با ایجاد فضایی برای تفاهم بین گروه هایی که با هم اختلاف نظر دارند و بدون مقاصد سیاسی خاص نسبت به حل بحران ها اقدام جدی به عمل بیاید.

دستیار وزیر امور خارجه با اشاره به تماس تلفنی وزیر خارجه کشورمان با همتای لبنانی خود عنوان کرد: در رابطه با خروج اتباع لبنانی از ساحل عاج هم چون فکر می کنیم که باید اقدام انسان دوستانه صورت گیرد، اگر بتوانیم برای خروج آنها و بردنشان به جایی امن کمک کنیم حتما از همه توان و امکانات خود استفاده می کنیم.
مهمانپرست در ادامه در پاسخ به سووالی پیرامون نیروگاه اتمی بوشهر بیان داشت: در رابطه با نیروگاه بوشهر فعالیت کارشناسان فنی ادامه دارد و نیروگاه مسیر خود را بخوبی طی می کند، همه کارهای لازم برای راه اندازی نیروگاه انجام شده است و فقط منتظر تولید برق هسته ای و وارد شدن آن به شبکه سراسری برق کشور هستیم.

وی با بیان اینکه همکاری بسیار خوبی بین کارشناسان ایرانی و روسی وجود دارد گفت: نمایندگان مجلس نگران تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوده اند و این حق آنهاست که این را اظهار کنند، نظارت نمایندگان مجلس و بخش های مختلف کمک می کند تا کار بهتر و دقیقتر انجام شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: مشکلی برای راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر در آینده بسیار نزدیک وجود ندارد.

خبرنگاری در مورد اظهارات دوگانه سعد حریری در رابطه با ایران پرسید که سخنگو جواب داد: در رابطه با اظهارات سعد حریری مطالبی را گفته ایم و توصیه هایی کرده ایم که افراد و شخصیت های سیاسی که در لبنان فعالیت می کنند متوجه شرایط حساس منطقه باشند و منافع ملی و وحدت ملی لبنان را در نظر بگیرند.

وی با توصیه به شخصیت های لبنانی مبنی بر اینکه اظهاراتی را که تامین کننده منافع لبنان نیست، نداشته باشند خاطرنشان کرد: ما نسبت به تمامیت ارضی و وحدت ملی لبنان و حضور و موثر بودن همه جریان های سیاسی لبنان تاکید کرده ایم و باید همین مسیر هم دنبال شود.
خبرنگاری با اشاره به اظهارات اخیر تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس در مورد مهم بودن سرنگونی ایران برای غرب، نظر وزارت خارجه را در این باره پرسید که مهمانپرست پاسخ داد: آقای بلر آرزوهای خود را بیان کرده است مطالبی که در قلب برخی از حامیان رژیم صهیونیستی همیشه بوده و ایشان صبرش لبریز شده و برخی از این نکات را گفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با توصیه به بلر مبنی بر اینکه این آرزو را باید در ذهن خود نگه دارد اظهار داشت: واقعیت منطقه و کشورها با آنچه در ذهن سلطه گران وجود داشته، متفاوت است، ملت ها بیدار شده اند و پاسخ بسیار محکم و دندان شکنی را نسبت به کسانی خواهند داد که فکر سلطه بر کشورهای مستقل و کنار زدن اراده ملی کشورها را در ذهن خود می پرورانند.

مهمانپرست ادامه داد: بلر یا هر فردی که چنین اظهاراتی را انجام دهد فقط به منافع مردم انگلیس ضربه وارد می کند و بدبینی مردم دنیا را نسبت به هیات حاکمه انگلیس و کسانی که در آن کشور دولتمرد بودند به وجود خواهد آورد.