به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی با چارلی رز، گزارشگر شبکه‌ی خبری پی‌. بی. اس آمریکا که دوشنبه شب پخش شد گفت که آمریکا و متحدانش تمایل دارند با ایران درباره‌ی برنامه‌ی هسته‌یی گفت‌وگو کنند مادامی که تهران متوجه باشد تحریم‌های بین‌المللی لغو نخواهد شد مگر در صورتی که ایران اثبات کند سلاح هسته‌یی تولید نمی‌کند.

اظهارات وی در حالی مطرح می‌شود که هیچ مدرکی که نشان دهنده‌ی انحراف در برنامه‌ی هسته‌یی صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران باشد تاکنون ارائه نشده است و ایران همواره بر صلح آمیز بودن نیات هسته‌یی خود تاکید داشته و اعلام کرده است که سلاح هسته‌یی در دکترین دفاعی ایران جایگاهی ندارد.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز اوباما گفت: مادامی که درباره‌ی مبنای این گفت‌وگوها تفاهم وجود داشته باشد، فکر می‌کنم دلیلی وجود ندارد که آن را دنبال نکنیم.

رییس‌جمهور آمریکا هم‌چنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران، گفت: فکر می‌کنم این(انتخابات) می‌گوید که مردم ایران می‌خواهند در مسیری متفاوت حرکت کنند.

انتخابات پرشور ریاست‌جمهوری ایران و حضور مردم در پای صندوق‌های رای تمام پیش‌بینی‌های غرب درباره مشارکت مردم را برهم زد و به نظر می‌رسد اظهارات رییس‌جمهور آمریکا برای منحرف کردن افکار عمومی از این حماسه سیاسی است.

اوباما افزود که ایران تشنه‌ی تعامل با جامعه‌ی بین‌المللی به شکلی مثبت‌تر است.

اوباما هم‌چنین گفت که باید در هفته‌های آینده دید که شرایط چطور پیش می‌رود.

رییس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از اظهاراتش افزود که فکر می‌کند احتمال دارد ایران تصمیم بگیرد به " پیشنهاد ما برای تعامل به شکلی اساسی‌تر و جدی‌تر " بپردازد.

این گفت‌وگو روز یک‌شنبه ضبط شد و دوشنبه شب از شبکه‌ی خبری پی. بی. اس پخش شد. در این گفت‌وگو اوباما به مسائل بین‌المللی مختلف از جمله مساله سوریه پرداخت.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اوباما در عین حال گفت که نتایج انتخابات ایران به معنای آن نیست که آمریکا آماده گفتوگوی فوری با دولت ایران باشد.