به گزارش افکارنیوز، حسین موسویان گفت: که این توافق شامل بالاترین سطح شفافیت در برنامه‌ی هسته‌یی ایران در ازای آن بود که حقوق ایران تحت پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته‌یی(ان. پی. تی) ‌ به رسمیت شناخته شود.

او ادامه داد: ما با شیراک توافق کردیم که اول، سه کشور اروپایی به حقوق مشروع ایران برای بهره‌مندی از فن‌آوری هسته‌یی صلح‌آمیز تحت ان. پی. تی از جمله غنی‌سازی احترام بگذارند و دوم ایران تعریف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای تضمین‌های عینی مبنی بر این که برنامه‌ی هسته‌یی ایران صلح‌آمیز خواهد ماند و در آینده به سوی تسلیحاتی شدن منحرف نخواهد شد را بپذیرد.

موسویان افزود: در عوض طرف مقابل متعهد شود علیه ایران به عنوان یک عضو ان. پی. تی تبعیض قایل نشود و به حقوق ایران تحت ان. پی. تی مانند دیگر اعضا احترام بگذارد.

این عضو پیشین تیم مذاکره کننده‌ی هسته‌یی ایران در پاسخ به این سوال که واشنگتن چطور باید برای محقق کردن پتانسیل‌ پیشرفت یک توافق هسته‌یی در دوران ریاست جمهوری روحانی تلاش کند؟ این طور توصیه کرد که باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به روحانی، پیروزی وی را تبریک بگوید و بر تمایل آمریکا برای گفت‌وگوهای مستقیم، بار دیگر تاکید کند.

وی افزود: باید بر تمایل و قصد آمریکا برای روابط مبتنی بر احترام دو جانبه و علاقه دو جانبه تاکید شود تا از ۳۰ سال خصومت و تنش فاصله گرفته شود.

موسویان گفت که باید بر آمادگی آمریکا برای گفت‌وگوهای مستقیم بدون هیچ پیش شرطی تاکید شود.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن روحانی، رییس‌جمهور منتخب ایران، روز دوشنبه در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید " آیا حاضرید برای از سرگیری مذاکرات، غنی‌سازی را تعلیق کنید؟ " تاکید کرد: آن دوره گذشته است. هم‌اکنون ما درگیر شرایط خاصی هستیم و من فکر می‌کنم راه‌های اعتمادساز فراوانی داریم.

روحانی اظهار کرد: ما با آقای ژاک شیراک در سال ۲۰۰۵ در مذاکراتی به توافق نهایی رسیدیم که چگونه اعتماد بین‌المللی برای همه جلب شود و در ایران غنی‌سازی ادامه پیدا کند و این توافق‌ها می‌توانست راه‌حل نهایی باشد که البته آلمان با این موضوع موافقت کرد ولی متاسفانه انگلیسی‌ها با فشار آمریکایی‌ها موافقت نکردند و کار ناتمام ماند.

او با بیان این که "در این راستا راهحلهای بسیاری وجود دارد"، گفت: یکی از آنها توافق بین من و آقای شیراک است که آن توافق میتواند یکی از این راهحلها باشد.