به گزارش افکارنیوز، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با اعضای داخلی و خارجی شرکت‌کننده در هشتمین همایش بیوتکنولوژی و چهارمین همایش ایمنی‌ زیستی و مهندسی ژنتیک با اشاره به آثار برگزاری گردهمایی علمی با موضوعات غذایی گفت: چند سالی است که مجامع بین‌المللی به فکر سیر کردن گرسنگان زمین افتاده‌اند ولی ثابت‌ماندن آمار گرسنگان دنیا در ۸۰۰ میلیون نفر طی سال‌های مختلف نشان می‌دهد که تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ها موفق نبوده است.

وی با بیان اهمیت امنیت غذایی و دانش آن در جهان افزود: تعامل با دنیا برای توسعه دانش غذایی از ضرورت‌های دنیای امروز است و مطمئنم ارزش این دانش در آینده نه چندان دور، برای بشر بیشتر روشن می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: خداوند به بشر دستور می‌دهد که نیازهای خود را از زمین تأمین کنید و مأموریت انسان‌ها کشف امکانات زمین و پیدا کردن راه‌های مصرف درست و بهینه آن‌هاست.

هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از عقب‌ماندگی کشورهای اسلامی گفت: دانشمندان مسلمان در به فعلیت رساندن دانش خویش مشکل دارند و باید رویکرد فکری مدیران و مسئولان، میدانی و عملیاتی شود.

وی، " ارتقای بهره‌وری " را لازمه کارهای مربوط به تولیدات مواد غذایی دانست و افزود: باید با استفاده بهینه از امکانات، کمبودها را جبران کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانش و تکنولوژی را کلید حل مشکلات آتیه بشر در تأمین مواد غذایی و سایر نیازها خواند و گفت: شرط تحقق این مهم به روز بودن دانش بشریت در همه اعصار است.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به وجود مغزهای متفکر در میان دانشجویان و استادان دانشگاه‌های کشور، تصریح‌کرد: ایران با این سرمایه از موانع و محدودیت‌ها، به خصوص تحریم‌ها عبور خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، در آغاز این دیدار، بهزاد قره‌ یاضی رئیس همایش بیوتکنولوژی و ایمنی‌ زیستی و مهندسی ژنتیک، ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری این همایش به واردات ۱۶ میلیاردی محصولات کشاورزی در سال گذشته به کشور اشاره کرد و گفت: ۵ میلیارد از این واردات مربوط به محصولاتی بود که در ایران هم تولید می‌شود.

ملبوبی رئیس انجمن بیوتکنولوژی نیز در این دیدار در سخنانی تصریح‌کرد: زیست فناوری اهمیت به‌سزایی در امنیت غذایی دارد و با استفاده از ظرفیت‌های مغزافزاری و توان کشور در تولیدات، می‌توان در دنیا رقابت صادراتی داشت.

وی در پایان صحبت‌هایش پیشنهاد کرد که سهمی هر چند اندک از تولید ناخالص ملی برای بیوتکنولوژی در نظر گرفته شود تا حرکت توسعه کشور در این زمینه شتاب بیشتری بگیرد.

پرفسور "کازو واتانابه" عضو ارشد کمیته ملی ایمنی زیستی ژاپن نیز به نمایندگی از مهمانان خارجی همایش در سخنانی، گفت: اوضاع بیوتکنولوژی ایران با توجه به محدودیت منابع، در مقایسه با دیگر کشورها خوب است و میتواند مرکزی برای همکاریهای منطقهای باشد.