به گزارش افکارنیوز، «محمدحسن فدایی فرد» با آغاز ریاست دوره ای لیتوانی بر اتحادیه اروپا، ضمن سفر به ویلنیوس پایتخت این کشور با مقامات مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی لیتوانی دیدار و گفت و گو کرد.

در این ملاقات ها، طرفین درباره مسایل مختلف روابط دو جانبه در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پارلمانی و همچنین مسایل منطقه ای و بین المللی، اولویت های ریاست دوره ای لیتوانی بر اتحادیه اروپا و نیز تحولات ایران ازجمله انتخابات اخیر ریاست جمهوری بحثو تبادل نظر کردند.

این دیپلمات ایرانی در ملاقات های خود با مقامات لیتوانی با اشاره به اشتباه برخی تحلیلگران غربی در مورد انتخابات در ایران و همچنین بلوغ سیاسی مردم کشورمان، برنامه های حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری منتخب برای تعامل با کشورهای جهان از جمله اروپا را تشریح کرد.

در آستانه این سفر برای اولین بار در بیست سال اخیر، گروه دوستی پارلمانی ایران و لیتوانی درمجلس ملی این کشور تشکیل شد.

لیتوانی یکی ازجمهوری های اتحاد جماهیر شوروی سابق درمنطقه بالتیک است که در سال ۲۰۰۴ میلادی به عضویت اتحادیه اروپا و ناتو درآمد.

جمهوری اسلامی ایران در ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۱ استقلال مجدد لیتوانی را به رسمیت شناخت. اگرچه پیش از این در سال ۱۹۱۶ بعد از استقلال اولیه لیتوانی از روسیه، دولت وقت ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال لیتوانی را به رسمیت شناخته است.

در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران فاقد سفارت مقیم در لیتوانی است و روابط دیپلماتیک به صورت آکرودیته توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در ورشو اداره می شود.