به گزارش افکارنیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در صحن علنی تذکرات شفاهی خود را به مسئولان اجرایی مطرح کردند.


عباس فلاحی نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی به عنوان نخستین تذکر دهنده با اشاره به سالگرد زلزله ارسباران اظهار داشت: در سالگرد وقوع زلزله ارسباران هستیم که باعثتلفات ۲۸۰ نفر و مجروح شدن هزاران نفر شد و من این واقعه را تسلیت می‌گویم.


وی خطاب به رئیس جمهور گفت: بازسازی ۳۰ درصد مناطق زلزله‌زده به اتمام نرسیده است لذا دستور فرمایید که جشن پایان به تعویق بیفتد تا دولت جدید نگوید بازسازی در این مناطق به اتمام رسیده است.


کمال علی‌پور نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس در تذکر به وزیر جهاد و صنعت اظهار داشت: زمان برداشت محصول است و کشاورزان به‌خصوص کشاورزان استان مازندران در این زمینه نگرانی جدی دارند لذا از ورود بی‌رویه محصولات جلوگیری شود و قیمت‌های تضمینی رعایت شود.


وی در تذکری به وزیر صنعت ادامه داد: تذکر بعدی من به وزیر صنعت در خصوص بازنشستگان فولاد است. آنها ۳۰ سال است که کار کرده‌اند و با توجه به اینکه صندوق فولاد باید به وزارت کار سپرده شود لذا درمان آنها حل نشده است.


نماینده مردم قائم‌شهر خطاب به وزیر راه و معاون وی افزود: از وزیر راه و معاون وزیر درخواست می‌کنم جاده سوادکوه به قائم‌شهر را پیگیری کند و سرعت در اجرا و حل مشکلات تملک اطراف این جاده باید صورت گیرد.


علی‌پور در تذکر دیگری به وزیر نیرو تاکید کرد: آب شرب شهرستان‌های جویبار با مشکل مواجه است و شهرستانی‌که کنار دریا قرار دارد، آب شرب ندارد و از ۲۴ ساعت ۷ تا ۸ ساعت قطعی آب داریم لذا از وزیر نیرو درخواست می‌کنم هرچه سریعتر این مشکل حل شود.


در ادامه غلامرضا اسداللهی نماینده مردم تربت جام در مجلس در تذکری به وزیر نیرو اظهار داشت: با توجه به اینکه فصل گرماست، روستاهای تربت جام با مشکل آب آشامیدنی مواجه هستند و هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.


حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس در تذکر شفاهی طی سخنانی گفت: حیات سیستان وابسته به حیات هامون است و من از بی‌تفاوتی سازمان محیط زیست متاسفم. در این منطقه طوفان‌های شدید، گرمای طاقت‌فرسا و غلظت بالای ریزگردها وجود دارد. سازمان حفاظت از محیط زیست باید در این زمینه که برای احیاء و حفاظت از بستر دریاچه هامون چه اقداماتی انجام داده و چه برنامه‌ای جهت حفاظت از عرصه تالاب دارد، پاسخگو باشد.


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: چرا سازمان‌های مسئول حقابه‌های تالاب هامون را پیگیری نمی‌کنند و چرا بدی آب و هوا از حقوق کارمندان حذف شده است؟


بهروز نعمتی نماینده اسدآباد در مجلس در تذکری خطاب به وزیر اقتصاد گفت: کشاورزان شهرستان اسدآباد گرفتاری دارند و وامی که دریافت کرده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند آن را بازپرداخت کنند لذا از وزیر اقتصاد درخواست می‌کنم در این خصوص دخالت کند.


وی در تذکر به نامجو وزیر نیرو، گفت: در بسیاری از روستاهای همدان با مشکل آب روبرو هستیم که درخواست می‌کنم این مشکل حل شود، همچنین مطلب آخر در خصوص قیمت گندم است. علیرغم اینکه قیمت گندم ۷۲۰ تومان شد و قرار بود ۵۰ تومان به عنوان هزینه حمل و نقل به کشاورزان پرداخت شود اما هنوز این اقدام صورت نگرفته است.


محمدقسیم عثمانی نماینده مردم بوکان در مجلس به عنوان آخرین تذکر دهنده اظهار داشت: احترام متقابل بین شیعه و سنی به الگوی جهانی تبدیل شده است که مبتکر چنین الگویی نظام مقدس جمهوری اسلامی، مقام معظم رهبری و علما هستند.


وی ادامه داد: در این شرایط که اسرائیل و ایادی‌اش به دنبال تفرقه هستند، شرکت ایرانسل طی مسابقه پیامکی و در راستای درآمدزایی صراحتا به خلیفه دوم توهین کرده است.


نماینده مردم بوکان در مجلس تاکید کرد: ما نمایندگان این اقدام شرکت ایرانسل را محکوم می‌کنیم و از ریاست مجلس درخواست می‌کنیم نسبت به این موضوع عکس‌العمل نشان دهد.


در ادامه حجت‌الاسلام سیدمحمد‌حسن ابوترابی‌فرد که در غیاب علی لاریجانی ریاست مجلس را برعهده داشت، در پاسخ به تذکر عثمانی، گفت: هرگونه اقدام، سخن و حرکتی که شئون مورد احترام مذاهب اسلامی و امت اسلامی را مورد خدشه قرار دهد، محکوم است و من تذکر شما را وارد می‌دانم.


وی ادامه داد: از مسئولان درخواست میکنم این موضوع را به طور جدی و به عنوان مسئله کلیدی امت اسلامی پیگیری کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند.