به گزارش افکارنیوز،سیدمحمدخاتمی که شامگاه ۳۰ تیرماه در نشست «شهر آرامش» در ضیافت افطار انجمن شاعران ایران سخن می‌گفت، ‌ اظهار کرد: این روزها تا حدی فضا بازتر شده، هوا هم گرم‌تر شده و البته دل‌ها هم گرم‌تر است.

او در ادامه عنوان کرد: امیدواریم در گشایشی که پیش آمده، شاهد بازگشت‌هایی باشیم تا کدورت‌های پیش‌آمده در گذشته برطرف شود‌. هرچند همه‌ی کدورت‌ها برطرف نمی‌شود، با این ‌حال، باید گذشته را فراموش کنیم. ماندن در گذشته، فاجعه است و باید رو به آینده، همه در کنار یکدیگر باشیم.

خاتمی همچنین گفت: ضرورت دارد در مسیر رفع سوءتفاهم‌ها و سوءظن‌ها گام برداشته شود. باید سعی کنیم بر احساس‌های ناگوار مانده از گذشته غلبه پیدا کنیم. اکنون تا حدی در فضای جامعه امید ایجاد شده است و امیدواریم این امیدواری بیش‌تر شود.

رییس‌جمهور پیشین کشورمان در بخش دیگری از سخنانش در جمع گروهی از شاعران، به صحبت درباره‌ی اهمیت کلمه و جایگاه آن در هستی پرداخت و متذکر شد: جایگاه کلام و کلمه بسیار بالاست و کمال کلمه در شعر است و از این‌رو شاعران جایگاه بلندی در عرصه تاریخ و جامعه داشته و دارند. از این‌که در انجمن شاعران ایران هستم، افتخار می‌کنم و از عزیزانی که در شکل‌گیری این انجمن نقش داشتند و اکنون در میان ما نیستند‌، یاد می‌کنم.

سیدمحمد خاتمی در پایان با تأکید بر نیاز جامعه به آرامش، متذکر شد: آرامش بی‌دردی نیست‌؛ آرامش یک نوع رضایت از زندگی است، حتا در شرایط ناگوار؛ در صورتی‌که امیدی به تغییر شرایط باشد.

در مراسم «شهر آرامش» همچنین حجت‌السلام والمسلمین رسول جعفریان با مروری بر اهمیت راه حج در تمدن اسلامی و با استناد به منابع متعدد تاریخ اسلام و تشیع، به تبیین تاریخی و جغرافیایی مفهوم «بادیه» پرداخت و در ادامه متذکر شد: مفهوم «بادیه» در ادبیات عرفانی فارسی جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از شاعران خراسانی بر این موضوع تأکید داشته و به آن پرداخته‌اند. مفهوم «بادیه» از شعرهای عارفان قرن‌های گذشته تا سروده‌های حضرت امام(ره) را دربر می‌گیرد.

او افزود: با توجه به پیشینه‌ی تاریخی که وجود دارد، عارفان از «بادیه» به عنوان استعاره‌ی سرگشتگی و سردرگمی یاد می‌کند‌ و مفهم «بیابان» هم که بسامد بالایی در شعر عرفانی ایران دارد، به نوعی قرینه «بادیه» است.

رسول جعفریان در بخش پایانی سخنانش به خواندن تک‌بیت‌ها و متن‌هایی از عارفان و شاعران ایرانی پرداخت که در آثارشان از مفهوم «بادیه» استفاده کرده بودند.

همچنین در این مراسم که با اجرای سهیل محمودی همراه بود، علاوه بر ساعد باقری که بخش‌هایی از نثر کهن پارسی را خواند، شاعران جوان محمدرضا طاهری‌، محسن وطنی و فاطمه سالاروند شعر خواندند و چنگیز عسگرپور(با فلوت) و علی‌اکبر حجازی(با آواز) به اجرای موسیقی پرداختند.

در این مراسم که عنوان شد خانم کاظمی، خواهر زهرا رهنورد، نیز در جمع حضور دارد، همچنین سهیل محمودی از سیدمحمد خاتمی به عنوان عزیز اهل فرهنگ در سی و چند سال اخیر یاد کرد و گفت: سیدمحمد خاتمی همواره ارتباطش را با اهالی فرهنگ و ادب در این چند دهه حفظ کرده است و این روابط از سر تظاهر نبوده؛ بلکه از سر علاقه بوده است. او خود از خانواده علم و دانایی، معرفت و حکمت بوده و زندگی‌اش با این مسائل گره خورده است.