به گزارش افکارنیوز،محمد علی عبدالله زاده اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی نسبت برخی از طرح ها و لوایح که به صورت سالیانه ارائه می شود به لحاظ وجود محدودیت هایی مجبور به برخورد انفعالی است که یکی از مهمترین آن ها قانون بودجه سالانه است.

نماینده مردم طبس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مجلس قانونی که دولت بر اساس آن قالب مجبور به بودجه نویسی باشد به تصویب نرسانده و چنین قالبی وجود ندارد.

عبدالله زاده با انتقاد از روند غلط بودجه نویسی سالیانه در دولت و مجلس گفت: دستگاه های دولتی با لابی و چانه زنی سعی می کنند مشکلات دائمی خود را در لایحه بودجه سالانه حل کنند در حالی که بودجه سالانه کشور جای احکام ثابت نیست.

وی تصریح کرد: کمیسیون برنامه وبودجه برای جلوگیری از این لابی ها و چانه زنی های دستگاه های دولتی و نمایندگان در جریان تنظیم لایحه بودجه سالانه تصمیم به تنظیم طرحی برای بازنگری در قانون برنامه و بودجه کشور گرفتند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: با تصویب این طرح دولت دیگر نمی تواند هر طور که دوست داشت لایحه بودجه را تنظیم کند و مجلس نیز هر طور که دوست داشت قانون بودجه را به تصویب برساند.

عبدالله زاده با تاکید بر اینکه بسیاری از مواد قانون بودجه به دلیل همین چانه زنی ها غیر قابل اجرا است خاطر نشان کرد: این طرح به مدت ۲ سال در در دیوان محاسبات کشور بررسی شده است و از تمام ظرفیت دانشگاهی برای اصلاح قانون جامع بودجه ریزی کشور استفاده شده است.

وی ادامه داد: در صورت تصویب این طرح در سال جاری لایحه بودجه کشور برای سال آینده با قالبی جدید تنظیم خواهد شد.

بسیاری از احکلام ثابت دستگاه ها با چانه زنی وزارت خانه ها و نمایندگان در بودجه سالانه کشور به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد.

امسال شورای نگهبان بر خلاف رویه های قبلی این مواد لایحه بودجه را مورد ایراد قرار داد و به مجلس بازگرداند مجلس نیز مجبور به حذف بسیاری از این مواد شد تا پس از تصویب لایحه بودجه مشکلات دستگاه های مختلف را در قالب طرح یا لایحه دیگری حل کند.

در دو دوره ریاست جمهوری اخیر لایحه بودجه از سوی دولت بسیار کلی و مختصر نوشته می شد به طوری که بر اساس نظر بسیاری از نمایندگان غیر قابل نظارت بود.