به گزارش افکارنیوز،مهدی کیایی مدیر کل فرهنگی و روابط عمومی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات مراسم تحلیف رئیس جمهور در صحن علنی مجلس، گفت: مراسم تحلیف حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور رأس ساعت ۱۶ امروز برگزار می‌شود که در این مراسم نمایندگان بیش از ۶۰ کشور دنیا از ۵ قاره جهان در آن حضور دارند.

وی ادامه داد: این مراسم از ساعت ۱۶ تا ساعت ۱۷:۳۰ امروز برگزار می‌شود و از آن‌جایی که این جلسه نشست رسمی مجلس است، پس از آغاز جلسه، سرود ملی جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد. همچنین پس از آن دستور جلسه قرائت شده و آیاتی از قرآن کریم و ترجمه آیات تلاوت می‌شود. پس از آن رئیس مجلس شورای اسلامی به‌مناسبت مراسم تحلیف سخنرانی می‌کند.

مدیر کل روابط عمومی مجلس تأکید کرد: به جز هیئت‌های سیاسی که از بیش از ۶۰ کشور جهان در این مراسم حضور دارند، سفرا و رؤسای دفاتر نمایندگی این کشورها که در تهران دارای دفاتر نمایندگی هستند نیز در این مراسم حضور دارند.

کیایی در ادامه اظهارداشت: براساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی، مراسم تحلیف رئیس جمهور باید در محل مجلس باشد و او در جلسه علنی و در حضور نمایندگان و اعضای شورای نگهبان و در کنار رئیس قوه قضاییه سوگند یاد کند.

وی با اشاره به اینکه مهمانان خارجی این مراسم عمدتا مقامات عالیرتبه کشورهای مختلف هستند، تصریح‌کرد: رؤسای جمهور، نخست وزیران، رؤسای مجلس، معاونان رئیس جمهور، معاونان نخست وزیر و وزرای خارجه و در بعضی از هیئت‌ها نیز سایر وزرا از بیش از ۶۰ کشور جهان در مراسم تحلیف رئیس جمهور حضور دارند.

مدیر کل روابط عمومی مجلس افزود: " ماهاتیر محمد " از کشور مالزی و " خاویر سولانا " از کشور اسپانیا مهمانان ویژه مراسم تحلیف رئیس جمهور هستند.

کیایی به مهمانان داخلی این مراسم اشاره و خاطرنشانکرد: آیتالله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه، محمود احمدینژاد رئیس جمهور سابق، آیتالله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیتالله جنتی دبیر شورای نگهبان، آیتالله مهدویکنی رئیس مجلس خبرگان رهبری، حجتالاسلام محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، حجتالاسلام علی اکبر ناطق نوری رئیس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری، فقها و حقوقدانان شورای نگهبان، اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای شورایعالی قضایی، استانداران، نمایندگان بیوت مراجع، نمایندگان ولی فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور و خانواده شهدای هستهای در مراسم تحلیف حجتالاسلام روحانی حضور دارند.