به گزارش افکارنیوز،علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با خاویر سولانا مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به تحولات منطقه نسبت به خطر گسترش و رشد جریانات و گروه‌های افراطی و تروریستی برای امنیت و ثبات جهانی هشدار داد و افزود: برای جهان امروز مبارزه با تروریسم یک مساله تاکتیکی نیست بلکه یک امر ضروری و راهبردی است.

وی تصریح کرد: روند گسترش تروریسم در دهه اخیر در منطقه به شکل مضاعفی در حال صعود است و امروز موضوع تروریسم یک مساله حاد بین‌المللی است.

رییس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همکاری ایران و اروپا می‌تواند فضای جدیدی در منطقه ایجاد کند افزود: همکاری‌ ایران و اروپا در موضوعات و مسائل کلان و راهبردی منطقه می‌تواند ضمن تامین منابع طرفین چشم‌اندازهای نوینی فراروی حل مساله هسته‌یی ایران بگشاید.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه در مساله هسته‌ای ایران شرایط نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده و باید با توجه به واقعیت‌های جدید برای حل سوءتفاهمات گام برداشت، ‌ گفت: تعلیق متعلق به گذشته است و نباید با مدل‌های گذشته به حل این مساله پرداخت و باید با توجه به شرایط جدید در قالب‌های نو برای حل این موضوع تلاش کرد.

رییس‌مجلس شورای اسلامی لاریجانی با انتقاد از عملکرد برخی کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی در تقویت گروه‌های تندرو و تروریستی افزود: آسیب‌های اولیه ناشی از رشد جریانات افراطی و تروریستی را در وهله نخست کشورهای اروپایی خواهند دید.

خاویر سولانا، مسوول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان گفت: باید با بهره‌گیری از فرصت‌های پیش‌رو و مکانیزم جدید با ادامه گفت‌وگو‌ها و مذاکرات برای حل سوءتفاهمات پیرامون موضوع هسته‌یی ایران گام برداشت.

سولانا در ادامه با اشاره به اوضاع سوریه و منطقه، مذاکرات ژنو ۲ را مهم و ضروری خواند و افزود: خطر گسترش ناآرامی و بی‌ثباتی به کل منطقه وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به بحران اقتصادی اروپا گفت: اروپا راه سخت و دشواری برای حل بحران اقتصادی در پیش دارد.