به گزارش افکارنیوز،سرگئی ناریشکین رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه ظهر امروزیکشنبه با علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی دیدار و‌گفت‌وگو کرد.

‌علی لاریجانی در این دیدار جمهوری اسلامی ایران و روسیه را دارای منافع مشترکی در منطقه دانست و‌گفت: ‌ روابط دو کشور روابطی ممتاز و پیشرو است.

وی بر اهمیت توسعه و گسترش همکاری‌های فیمابین در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی تاکید کرد و‌گفت: جمهوری اسلامی ایران و روسیه دارای منافع مشترکی در منطقه می‌باشند‌که لازم است با ارتقای مراودات دوستانه فیمابین در چارچوب منافع ملی به تقویت و تحکیم امنیت منطقه و جهان کمک کنند.

رئیس مجلس در همین راستا افزود: توسعه ارتباطات پارلمانی می‌تواند تقویت و همکاری‌های دو کشور را در عرصه‌های مختلف تسهیل نماید.

لاریجانی در ادامه گسترش تروریسم را از مشکلات مهم منطقه دانست و افزود: برخی کشورهای قدرتمند با مساله تروریسم به صورت تاکتیکی برخورد می‌کنند‌که این می‌تواند در آینده مشکلات فراوانی برای امنیت و آرامش در منطقه ایجاد‌کند.

وی همچنین با اشاره به بحران سوریه، اظهار داشت: نقش‌آفرینی روسیه در مسائل مهم منطقه‌ای به ویژه در سوریه مهم است و جمهوری اسلامی ایران از این نقش‌آفرینی برای برقراری ثبات در منطقه استقبال می‌کند.

رئیس مجلس در پایان حجم مراودات اقتصادی و تجاری دو کشور را متناسب با ظرفیت‌ها و امکانات دو کشور ندانست و بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری و بازرگانی میان دو کشور تاکید‌کرد.

در ادامه این دیدار سرگئی ناریشکین رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه روابط دو کشور را روابطی با اهمیت در منطقه خواند و گفت: روابط روسیه و جمهوری اسلامی ایران نه تنها با منافع دو ملت انطباق دارد بلکه می‌تواند به برقراری ثبات و امنیت در منطقه آسیای میانه و خاورمیانه کمک کند.

وی در ادامه بر ضرورت ارتقای روابط پارلمانی فیمابین تاکید کرد و افزود: نقش پارلمان‌ها در حل مسائل جهانی در حال افزایش است و باید از مکانیسم‌هایی که در اختیار پارلمان‌هاست برای حل مشکلات منطقه‌ای و جهانی استفاده کرد.

سرگئی ناریشکین در پایان با ابراز امیدواری نسبت به روند مذاکرات ایران و ۱+۵ خاطرنشان کرد: روسیه از حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلحآمیز از انرژی هستهای در چارچوب مقررات آژانس بینالمللی انرژی اتمی حمایت میکند.