بهگزارش افکارنیوز، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار «خاویار سولانا» با مثبت ارزیابی کردن دوره کاری وی در اتحادیه اروپا، گفت: نباید بگذاریم فضای ۸ سال گذشته بین ایران و بعضی از کشورها، بر ادامه فعالیت‌ها نیز سایه اندازد.

وی با اشاره به آغاز به‌کار دولت یازدهم به ریاست جمهوری حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: دوره جدیدی از سیاست خارجی و تعامل با دنیا بر اساس احترام و اعتماد متقابل آغاز شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شفافیت در بیان مواضع را در عالم سیاست مهم خواند و گفت: حضور میهمانان خارجی در مراسم تحلیف آقای روحانی نقطه آغازی برای حرکت در مسیر جدید است و باید برای تعمیق اعتماد تلاش کرد.

هاشمی رفسنجانی با انتقاد از دوگانگی برخوردهای سیاسی آمریکا نسبت به ایران، گفت: درست است که روابط با مذاکرات آغاز می‌شود اما دوگانگی برخورد دولت و پارلمان آمریکا شبهه‌ناک است و نشانه‌های خوبی در بین مردم ایران ندارد.

وی برخورد عقلانی با همه مسائل سیاسی را راهکار انسانی برای برون‌رفت از مشکلات دانست و تأکید کرد: سایه تهدید و تحریم همیشه بر مذاکرات سنگینی می‌کند و باید در محیط آرام و احساس آرامش کامل، به سوی رفع کدورت‌ها حرکت کرد.* نتیجه معنادار انتخابات ایران برای غرب

خاویر سولانا نیز در این دیدار با تأکید بر آشنایی خویش با حجت‌الاسلام روحانی و سیاست‌های هاشمی رفسنجانی ابراز امیدواری کرد که غرب و آمریکا با مردم ایران در جهت بهتر کردن روابط خویش با جهان هماهنگ باشند.

مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا نتیجه انتخابات در ایران را برای غرب معنادار خواند و گفت: حق ایرانیان است که در تعامل با جهان به جایگاه تاریخی، تمدنی و فرهنگی خود برسند