هفته نامه مثلث در تازه ترین شماره خود در گفت و گو با محسن پیرهادی تحولات شورای شهر را بررسی کرد:

آقای پیرهادی! چرا فضای شورای شهر چهارم همین ابتدای کار تا این حد سیاسی شده است؟

تعدادی از افراد در داخل و خارج شورا فضا را سیاسی کرده اند مولفه های سیاسی گره زدند.
این مساله باعثشد ما این فضا را شاهد باشیم. تصور من این است گروهی خارج از اعضای شورا به دنبال سیاسی کردن فضای شورا بودند و در این امر نقش پررنگ تری داشتند و تقریبا توانستند وضعیت شورای شهر را به یک باشگاه سیاسی بزرگ تبدیل کنند.

بیشتر کدام طیف به دنبال سیاسی کردن فضای شورای شهر بودند؟

به نظر من اصلاح طلبان و حزب مشارکت دنبال این قضیه بودند. فردی که اینها معرفی کردند بیشتر با ساختار کارگزاران گره خورده بود اما از آنجایی که می دانستند اگر کسی را از جریان مشارکت معرفی کنند سریع دستشان رو می شود و با مشکل برخورد می کنند، از این رو به محسن هاشمی روی آوردند و ایشان را مطرح کردند، البته باید بگویم آقای هاشمی وارد بازی ای شد که خودش به آن علاقه ای نداشت.

آیا این مساله باعثنمی شود شاهد تکرار اتفاقی باشیم که در شورای شهر اول افتاد؟

این احتمال وجود دارد، البته خودم این احتمال را کم می دانم زیرا کسانی که این فضا را ایجاد کرده اند برای مقطع کوتاهی دنبال نقش آفرینی بودند که مدتش تمام شد. در آن زمان مساله سیاسی را خیلی حرفه ای دنبال نکردند اما در شورای شهر چهارم مساله را حرفه ای و پیچیده پیگیری کردند.
در آن دوره انحلال شورا برای اصلاح طلبان هزینه بالایی داشت بنابراین فکر نمی کنم آنها به سمتی بروند که بخواهند دوباره این هزینه را پرداخت کنند. این هزینه ای استکه مردم از آنها مطالبه می کنند زیرا وقت خود را برای انتخاب اعضای شورای شهر گذاشتند، پس اصلاح طلبان باید به تک تک مردم پاسخگو باشند.

انتخاب آقای قالیباف برای اصلاح طلبان و اصولگرایان چه پیامی داشت؟

درست است که قالیباف را در اردوگاه اصول گرایی تعریف می کنیم اما پیروزی ایشان پیامی بالاتر از اصلاح طلبی و اصول گرایی داشت پیام این بود آقای قالیباف یک شخصیت توانمند و کارآمد است و با توجه به خدماتی که ارائه داد، رای گرفت، حتی دو نفری که از اردوگاه اصلاح طلبان به ایشان رای دادند به دلیل کارآمدی و توانمندی آقای قالیباف بود. این مدل بسیار مناسبی است که اگر کسی کارآمدی و خدماتی در جهت تامین منافع و رضایت مردم داشته باشد قطعا مردم به چنین شخصی اقبال دارند باید در نظر داشت برخی دوستان و رقبا وقتی وارد بازی سیاسی شدند پایگاه اجتماع مردمی به کمکشان نیامد.

اینها حتی، بعد از انتخاب قالیباف می گفتند ما قائل به این بودیم که توانمندی ایشان بیشتر از محسن هاشمی است. ابته بنده نمی خواهم توانمندی آقای هاسمی را زیر سوال ببرم اما از حیثموفقیت در مدیریت شهرداری تهران صحبت می کنم و معتقدم کار آمدی و توانمندی بر مسائل سیاسی پیروز شد.

حالا همین جا یک نکته مهم مطرح است برخی می گویند اگر اصلاح طلبان با گزینه ای مثل آقای مهرعلیزاده یا خانم ابتکار وارد رقابت می شدند می توانستند پیروز این رقابت باشند شما این تحلیل را قبول دارید؟

من با اسامی کار ندارم اما معتقدم اگر اصلاح طلبان گزینه ای را معرفی می کردند که سابقه و کارنامه خدمتش پر رنگ تر از آقای هاشمی بود و حتی اسم آقای هاشمی را نداشت، برایشان وضعیت از این بهتر بود به هر حال نقطه قوت اصولگرایان این بود، که شخصیتی را وارد میدان کردند که از نظر اجرایی و کارآمدی برای جایگاه ریاست جمهوری هم خیلی ها ایشان را به عنوان مدیر اجرایی تایید می کردند. برنده اصول گرایان در انتخاب شهردار، کارآمدی کاندیدایشان بود.

احتمال چالش میان اصلاح طلبان با آقای قالیباف وجود دارد؟

فکر نمی کنم، چون موضوعات شهر، موضوعات سیای نیست. البته ممکن است ما نگاه سیاسی داشته باشیم اما با دین و ایمانی که داریم نباید منافع مردم شهر را فدای مسائل سیاسی کنیم.

به نظر شما آیا از این به بعد ما قالیباف جدیدی را در شهرداری تهران شاهد خواهیم بود؟

خود ما اصول گرایان از آقای قالیباف خواسته های کاری و برنامه ای داریم، بنابراین علاقه ای نداریم که ایشان فقط به جریان اصول گرا پاسخگو باشد.
مشی و خطی که آقای قالیباف تا حالا نسبت به خدمات در شهر تهران داشته را خواهانیم و معتقدیم باید در حوزه فرهنگی و ارزشی شهر هم با قوت بالاتری کارکند. برای ما اقدام مهم است. ما می خواهیم قالیباف جدیدی را شاهد باشیم، حال اینکه ایشان بخواهد این نگاه را تقویت کند نمی دانم. در واقع بنده معتقدم اگر رضایت مردم جلب شود قطعا پایگاه اصول گرایان قوی می شود.

درباره انتخاب آقای مسجد جامعی چه نظری دارید؟ آیا ایشان برای ریاست شورا از توانمندی لازم برخوردار است؟

ما انتظار داریم آقای مسجد جامعی شخصیت متعادل، فرهنگی و اجتماعی خود را حفظ کند و درگیر مسائل سیاسی نشوند درحال حاضر نسیم ملایم خروج ایشان از رویکرد قبلی شان را می بینیم که باید اصلاح شود

منظور شما در انتخاب شهردار تهران است؟

بله، نسیم ملایم خارج شدن از مسیر قبلی را در آقای مسجد جامعی در انتخاب شهردار تهران دیدیم. همان طور که ما از آقای قالیباف انتظار داریم نظرات کارشناسانه و خوب اصلاح طلبان را بپذیرند و دنبال کنند، از آقای مسجد جامعی هم به عنوان رئیس شورای شهر انتظارداریم خارج از نگاه سیاسی خود شورا را مدیریت کند.

امکان دارد سال آینده اصولگرایان ریاست شورا را به دست بگیرند؟

اظهار نظر در این خصوص زود است. این موضع بستگی به عملکرد آقای مسجد جامعی دارد. شاید ایشان با عملکرد خوب خود در سال دوم بتوانند رای بیشتری به دست آورد یا حتی رای هایی که اکنون اصلاح طلبان به وی دادند را در سال دوم از دست بدهد.
البته ما در ابتدای کار یک گلایه از آقای مسجد جامعی داریم؛ ایشان قبل از رای گیری شهردار حکم انتسابی برای معاونت و نظارت صادر کرد که می توانست در رای گیری تاثیرگذار باشد. این موضوع باعثشده نا از اقدام ایشان گلایه مند باشیم.
همانطور که می دانید در انتخاب شهردار رای خانم الهه راستگو موجب دلخوری اصلاح طلبان از ایشان شد، شما در این باره چه نظری دارید؟

اصلاح طلبان می گویند خانم راستگو قسم خورده بود که به قالیباف رای نمی دهد اگر واقعا اینگونه بود باید به قسم خود پایبند می بود هرچند ایشان می گوید چنین قسمی نخورده است.

به هر حال اصلاح طلبان شعار آزادی خواهی زیاد سر می دهند اما وقتی در معرض امتحان قرار می گیرند عموما ثابت کرده اند که زود عصبانی می شوند در انتخاب شهردار نیز دیدیم چون خانم راستگو نظری بر خلاف اعضای اردوگاه داده است، حاضر نیستند نظر مخالف درون گروهی را بپذیرند در اینجا بنده به این دوستان توصیه می کنم آستانه تحمل خود را بالا ببرند.