به گزارشافکارنیوز،وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری المیادین گفت: ما هر گونه استفاده از سلاح شیمیایی را صرف نظر از آنکه چه کسی استفاده کرده است، محکوم می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، وزیر خارجه کشورمان در این گفت‌وگو که اولین گفت‌وگوی وی با یک شبکه عرب زبان غیرایرانی است، بار دیگر تاکید کرد: ما هرگونه استفاده از زور علیه سوریه را نمی‌پذیریم.

ظریف در گفت‌وگو با " غسان بن جدو "، مدیر شبکه المیادین تصریح کرد: اطلاعاتی که ما در دست داریم نشان می‌دهد گروه‌های مسلح در استفاده از سلاح شیمیایی دست داشته‌اند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از نحوه رفتار و برخورد آمریکا با مسائل جهان گفت: آمریکا حق ندارد با زبان تهدید و خشونت با کشورهای دیگر سخن بگوید.

ظریف با اشاره به تلاش‌های گسترده ایران و برخی کشورهای منطقه‌ای از جمله عراق برای حل مسالمت‌آمیز بحران سوریه خاطرنشان کرد: از هرگونه تلاش برای توقف خشونت در منطقه استقبال می‌کنیم.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: می‌خواهیم منطقه ما عاری از سلاح‌های کشتار جمعی باشد و از هرگونه تلاش در این راستا استقبال می‌کنیم.

ظریف گفت: سلاح شیمیایی همچنان در اختیار گروه‌های افراطی و تروریستی فعال در سوریه قرار دارد که این نه تنها برای سوریه بلکه برای همه خطرناک است.

ظریف افزود: ما از پیوستن سوریه به توافقنامه منع گسترش سلاح‌های شیمیایی استقبال می‌کنیم.

وی گفت: پیشنهاد روسیه و تصمیم سوریه در خصوص تسلیحات شیمیایی خردمندانه است و زبان مسئولان آمریکایی کهنه و قدیمی شده است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: قدرت و زور دیگر نمی‌تواند آمریکا را به آنچه می‌خواهد برساند.

ظریف با بیان این که " برخی کشورهای منطقه و به طور مشخص کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به صراحت خواستار حمله نظامی آمریکا به سوریه شده‌اند " تاکید کرد که حمایت برخی از کشورهای عربی از حمله به سوریه غیرمعقول است و باعثتنش می‌شود.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه بحران سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد، خطاب به جنگ‌طلبان گفت: دعوت به افراط‌گرایی در منطقه، درخواست کنندگانش را قبل از دیگران متضرر خواهد کرد.

ظریف خاطرنشان کرد: ما مرحله دشواری را پشت سر گذاشتیم و امیدواریم که احتمالات اقدام نظامی علیه سوریه به پایان رسیده باشد.

وزیر خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد: بحران سوریه تنها از راه گفت‌وگو و راهکار سیاسی حل خواهد شد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه تاکید کرد: هرگونه تصمیم گیری درباره آینده سوریه فقط به مردم این کشور مرتبط است و آنها هستند که درباره آینده کشورمان تصمیم می‌گیرند.

ظریف گفت: کسانی که در مقابل شبکه‌های تلویزیونی جهان(برای مردم سوریه) اشک می‌ریزند باید از راه حل سیاسی در خصوص سوریه حمایت کنند.

وی به جنگ طلبان هشدار داد که درخواست برای جنگ علیه سوریه، یک جنایت خطرناک است و " نه به نفع دوستان ما در منطقه است و نه به نفع آمریکا ".

وزیر خارجه کشورمان در واکنش به سیاست‌های جنگ طلبانه و تهدیدهای آمریکا گفت: ما از آمریکا می خواهیم اراده صادقانه خود را در خصوص صلح نشان دهد و از زبان تهدید دست بردارد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگو با شبکه المیادین بار دیگر به کسانی که بر طبل جنگ می‌کوبند هشدار داد که جنگ هرگز به نفع آنها نخواهد بود.

ظریف در پاسخ به پرسشی در خصوص رابطه با آمریکا تاکید کرد: ایران اعتمادی به آمریکا ندارد. در عین حال ما برای اعتمادسازی با آمریکا در خصوص مسالمت‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی ایران آماده‌ایم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، به نقض مستمر حقوق ملت فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی با حمایت‌های همه جانبه آمریکا اشاره کرد.

گفتنی است غسان بن جدو مدیر شبکه المیادین در ابتدای این مصاحبه به معرفی زندگی سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و مراحلی که تا کنون در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی طی کرده پرداخت و وی را یک شخصیت با تجربه و کهنه کار در حوزه دیپلماسی توصیف کرد.