به گزارشافکارنیوز،روزنامه‌ی مصری الاهرام در تحلیلی با اشاره به دیدار اخیر ولادیمر پوتین، رییس‌جمهور روسیه با حسن روحانی، همتای ایرانی‌اش نوشت که در کنفرانس سران کشورهای عضو گروه شانگهای، پوتین " حمله مسالمت‌آمیزش " را برای حل بحران جنگ به " یک روند سیاسی " در مساله هسته‌یی ایران تبدیل کرده است.

به نوشته این روزنامه، در این دیدار روحانی از پوتین خواست تا برای حل مساله هسته‌یی ایران و بهبود روابط تهران با غرب، طرحی مشابه طرح مسکو برای حل مساله سوریه ارائه کند. رییس جمهور روسیه نیز بر پایبندی کشورش به اصولی که همواره از آن برای حل همه مسایل مورد اختلاف در سطح بین‌المللی بهره می‌برد، تاکید کرد.

الاهرام افزود که صرف نظر از بررسی مسائل مهم و حیاتی در این کنفرانس، همه چشم‌ها به نتایج اولین دیدار میان رییس جمهور روسیه با همتای ایرانی‌اش و میزان این که تا چه اندازه مسوولان دو کشور می‌توانند به بررسی و حل بحران سوریه بپردازند، دوخته شده بود.

در ادامه این تحلیل آمده است که خبرگزاری اینترفکس به نقل از روحانی از تلاش‌های مسکو برای دور کردن جنگ از سوریه حمایت و از تصمیم پیوستن سوریه به معاهده منع تکثیر سلاح شیمیایی استقبال و بر ضرورت تلاش برای رهایی از هرگونه سلاح‌های کشتار جمعی تاکید کرد.

منابع رسمی حاضر در کنفرانس سران گروه شانگهای اعلام کردند که همه شرکت‌کنندگان بر سر قدردانی از طرح روسیه توافق کرده و موافقت‌شان را با رییس جمهور روسیه مبنی بر این که حمله نظامی می‌تواند به بروز موج جدیدی از تروریسم منجر شود، اعلام کردند و این موجب شد تا این گونه تفسیر شود که رییس‌جمهور ایران مایل به دخالت پوتین در ارائه طرحی مشابه برای حل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌یی ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی است. این چیزی است که ناظران این طور می‌گویند که این(طرح)، راه‌حلی است که حق تهران را در اجرای برنامه‌ی هسته‌یی مسالمت‌آمیزش و غنی‌سازی اورانیوم حفظ می‌کند و از طرفی هم می‌تواند مقدمه‌ای برای روابط بهتر با کشورهای غربی باشد.

خبرگزاری ایران نیوز که به زبان روسی است به نقل از روحانی نوشت که روسیه قبلا اقدامات مهمی در این زمینه(مساله هسته‌یی ایران) انجام داده است اکنون هم فرصت ممتازی برای اقدامات جدید دارد.

وی همچنین بر خواست دولتش به توسعه روابط تهران -مسکو تاکید کرد که پوتین در پاسخ به آن بیان کرد که همکاری میان دو کشور بسیار زیاد است و بیشک همچنان باقی خواهد ماند.