به گزارش خبرنگار بينالملل "افكار"، با وجود مخالفتهاي گسترده گروههاي فلسطيني با مذاکره با سران تلآويو، محمود عباس رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، ۲۹ مرداد (۲۰ آگوست) با درخواست امريکا براي ازسرگيري مذاکرات مستقيم به رهبري واشنگتن در تاريخ ۱۱ شهريور (۲ سپتامبر) موافقت کرد.

فلسطینی‌ها با این استدلال که امریکا هرگز میانجی مناسبی نبوده است و اسرائیل خواهان صلح نیست، در اعتراض به تصمیم عباس در رام‌الله و غزه دست به تحصن زدند.

پرس تی‌وی همچنین گزارش داد: جمیل مجدلوی یکی از رهبران جبهه مردمی برای آزادی فلسطین به پرس تی وی گفت: " این اقدام(قبول مذاکره با اسرائیل) یعنی تسلیم‌شدن در برابر فشار امریکا. این همان چیزی نیست که ما بر سر آن توافق کرده بودیم. پیش از این‌که مذاکرات را آغاز کنیم، اسرائیل باید شهرک‌سازی را متوقف کند. "

ولید الولد از حزب خلق فلسطین نیز توقف فوری مذاکره با اسرائیل را خواستار شد.

وی در این زمینه گفت: " اسرائیل از این مذاکرات برای خرید زمان و ایجاد شهرک‌های بیشتر یهودی‌نشین بهره‌برداری خواهد کرد و تشکیل کشور فلسطینی را غیر ممکن خواهد ساخت. "

امجد الشوا از شبکه سازمان‌های غیردولتی فلسطین نیز اظهار داشت: " ما در این‌جا جمع شده‌ایم تا اعلام کنیم بدون توقف واقعی فعالیت‌های شهرک‌سازی در کرانه باختری و پایان‌دادن به محاصره نوار غزه، حاضر نیستیم با اسرائیل مذاکره کنیم. "

گفتنی است، هنری نور روزنامه نگار و فعال یهودی الاصل حقوق بشر امریکایی نیز در مصاحبه با پرس تی وی گفته است: " اسرائیلی ها مذاکره نمی خواهند. آنان می خواهند وضع موجود را حفظ کنند، به ساخت وسازها ادامه دهند و به یهودی سازی سرزمین تاریخی فلسطین بپردازند. به همین دلیل از وضعیت فعلی راضی هستند. "

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل، با وجود مخالفت بین‌المللی همچنان بر ادامه ساخت‌وساز در کرانه باختری و قدس اصرار می‌ورزد.

در همین حال، محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده است که در صورتیکه مذاکرات مستقیم با اسرائیل به شکست بیانجامد، تل آویو مقصر اصلی خواهد بود.

عباس گفته است: " اگر ساخت و ساز شهرک‌های یهودی‌نشین همچنان ادامه یابد، اسرائیل مسئول ناکامی مذاکرات مستقیم خواهد بود. "

در همین حال، گروه‌های فلسطینی برای ازسرگیری مذاکرات مستقیم، توقف کامل شهرک‌سازی غیرقانونی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی را خواستار شده‌اند.

۱۱ گروه فلسطینی از جمله حماس، جهاد اسلامی، جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین و برخی از شاخه‌های جبهه خلق برای آزادی فلسطین، در بیانیه‌ای مخالفت خود را با هرگونه مذاکره با اسرائیل ابراز کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: " بازگشت به مذاکرات مستقیم با رژیم اسرائیل به معنای قبول شرایط امریکا و رژیم صهیونیستی در از بین بردن حقوق فلسطینیان است. "

دور پیشین مذاکرات بین تل‌آویو و گروه‌های فلسطینی به دنبال تهاجم اسرائیل به نوار غزه در اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی نیمه تمام ماند. در این حمله بیش از ۱۴۰۰ فلسطینی ساکن غزه کشته شدند و حدود ۶ هزار واحد مسکونی تخریب شد.

خالد مشعل، رهبر جنبش فسطینی حماس نیز اخیرا مذاکرات مستقیم میان اسرائیل و تشکیلات خودگردان را غیرقانونی، نامشروع و در نتیجه اجبار امریکا دانسته است.

شایان ذکر است، محمود عباس در حالی بر نشستن بر سر میز مذاکره با اسرائیل اصرار می‌ورزد که نیروی پلیس تشکیلات خودگردان از گردهمایی گروه‌های مخالف برگزاری مذاکرات مستقیم با تل‌آویو، جلوگیری می‌کند.

/ب+