به گزارشافکارنیوز،عبدالوحید فیاضی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره این ادعای جعفر توفیقی مبنی بر اینکه فضای مجلس برای او رو به بهبود است، گفت: نمی‌دانم چه اتفاق جدیدی افتاده است که آقای توفیقی چنین چیزی را مطرح می‌کند. چرا که قبل از تعطیلات مجلس اصلا فضای خوبی در مجلس برای آقای توفیقی مهیا نبود.

وی ادامه داد: قبل از تعطیلات مجلس ارزیابی‌ها این بود که آقای توفیقی اصلا شانس رای‌آوری ندارد و اکثریت نمایندگان با وی موافق نیستند و وضعیت مناسبی نداشتند، مگر اینکه در مدت تعطیلات اتفاق خاصی افتاده باشد که ما خبر نداشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه کمیسیون هنوز توفیقی را به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت علوم بررسی نکرده است، تصریح کرد: ما بنا را براین گذاشتیم که هر شخصی معرفی شود، کامل بررسی کنیم و تا زمانی که توفیقی به صورت رسمی معرفی نشده، لزومی ندارد که بخواهیم تصدی وی را برای وزارت علوم بررسی کنیم؛ چرا که ممکن است با توجه به فضای مجلس اصلا آقای توفیقی معرفی نشود، لذا اگر فرد دیگری معرفی شود، زمان و انرژی کمیسیون هدر رفته است.

فیاضی در مورد اینکه توفیقی گفته است با کمیسیون و فراکسیون‌های مجلس جلسه برگزار می‌کند، اظهار داشت: تا به حال که برای جلسه با توفیقی برنامه‌ای نداریم. البته ممکن است که وی برای دیدار با کمیسیون علاقه‌مند باشد و اگر بنا باشد که توفیقی برای وزارت علوم معرفی شود، طبیعتاً چنین اقدامی انجام خواهد داد، چرا که هر کس قصد وزیر شدن داشته باشد پیشاپیش رایزنی‌هایی خواهد کرد، اما تاکنون اتفاقی رخ نداده است و باید منتظر بود تا ببینیم چه کسی وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی می‌شود.

وی یکی از دلایل مهم نمایندگان مجلس برای مخالفت با توفیقی را انتشار فیلم سخنان وی در سال ۸۸ عنوان کرد: وزارت علوم جای حساسی است و کمیسیون آموزش کارش را به دقت انجام خواهد داد و هر نظری که مجلس بدهد باید به آن تمکین کرد و به نظر آن احترام گذاشت، چرا که ما نیز به نظر دولت احترام می‌گذاریم، اما این احترام به این معنی نیست که تکلیف خود را انجام ندهیم.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس خاطرنشان کرد: توفیقی باید به ابهاماتی که در کارنامه‌اش وجود دارد توضیح دهد که این نقاط ابهام زیاد هستند و هیچ پاسخی برای آنها نیست.

فیاضی در مورد این اظهارات توفیقی که گفته است در مورد مواضع خود در سال ۸۸ در مجلس توضیحاتی ارائه خواهد کرد، گفت: سخنان آقای توفیقی در فیلم منتشر شده به هیچ توضیح و توجیهی نیاز ندارد و هرکس که بخواهد آن را توجیه کند کار را خراب‌تر خواهد کرد و باید بپذیرد که مرتکب اشتباه بزرگی شده است.

وی تصریح کرد: توفیقی حتی اگر بپذیرد که اشتباه کرده، تازه به اول خط می‌آید و نمی‌تواند حتی با این عذرخواهی در مسند یک وزارتخانه قرار بگیرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس افزود: توفیقی اگر از مردم عذرخواهی کند و از فتنه تبری بجوید، میتواند به فعالیت سیاسی بپردازد، اما عذرخواهی وی برای تصدی وزارت علوم کفایت نمیکند.