به گزارشافکارنیوز،نوری المالکی، نخست وزیر عراق روز جمعه در مطلبی بر روی سایت اینترنتی‌اش ادعای منافقین در دستگیری این تعداد از اعضای آن را رد کرد.

بنابر گزارش روزنامه‌ی الیوم السابع، وی هم‌چنین ادعای برخی مسوولان عراقی در خصوص دست داشتن نیروهای عراقی در حمله اول سپتامبر به اردوگاه اشرف را که موجب کشته و زخمی شدن عده‌ای از ساکنان آن شد، تکذیب کرد و گفت که نیروهای عراقی دراین حمله دست نداشته‌اند.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد که دولت عراق از سازمان ملل خواست تا به اجرای تعهداتش در خصوص اسکان این گروهک در خارج از عراق سرعت ببخشد.

بنابر اعلام این شبکه، دولت عراق با تاکید بر اینکه حضور عناصر گروهک تروریستی منافقین در این کشور امری غیرقانونی است، این گروهک را به دروغ‌پراکنی متهم و در بیانیه‌ای اعلام کرد: گروهک منافقین مدعی شده است که هفت تن از اعضای آن در جریان درگیری‌های اخیر در اردوگاه اشرف مفقود شدند و سپس ادعا شده که نیروهای عراقی این افراد را ربودند.

در این بیانیه با رد این اتهامات تاکید شده است که نیروهای عراقی هیچ اقدامی علیه عناصر گروهک تروریستی منافقین چه در اشرف و چه در جای دیگری انجام نداده است.

دولت عراق در این بیانیه آورده است که بعد از وقوع درگیری‌ها منافقین به نیروهای عراقی که مسوولیت حمایت از اشرف را برعهده دارند، اجازه ورود به داخل اردوگاه را ندادند و حتی تا مدت‌های طولانی از وقوع این حادثه مانع از انجام تحقیقات از سوی نیروهای عراقی شدند و این در حالی بود که بسیاری از شواهد و مدارک از بین رفته بود.

در ادامه این بیانیه، دولت عراق از جامعه جهانی، سازمان ملل و همه کشورها خواست تا توافقنامهی امضا شده میان دولت عراق و سازمان ملل در خصوص اسکان منافقین در کشور ثالث را اجرا کرده و به عراق در خروج این افراد کمک کنند.