گروه سیاسی:

محمدجواد ظریف که از روز ۲۸ شهریور برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می برد روز شنبه به تهران بازگشت. وی علاوه بر حضور در نشست های عمومی مجمع و اداره جلسات جنبش عدم تعهد با توجه به ریاست ایران بر جنبش، برنامه فشرده ای نیز برای ملاقات با همتایان و مسئولان بین المللی داشته است.

به گزارشافکارنیوز،در این گزارش تعداد کل ملاقات ها ظریف را طبق گزارش فیس بوکی او بررسی می کنیم. یکی از مهمترین دستورکار های ظریف برگزاری نشست با وزیران خارجه گروه ۵ + ۱ بود که طرفین مذاکرات نیویورک را سازنده توصیف کردند علاوه بر این او با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تبادل نظر کرد.

گزارش ۳ اکتبر؛ ۲ملاقات
مصاحبه با فرید زکریا(امروز هم یک مصاحبه با فرید زکریا دارم که روز یکشنبه از شبکه سی ان ان پخش خواهد شد.)

سومین ملاقات با دبیرکل: ملاقات با دبیرکل سومین ملاقات در طول ۱۶ روز اقامت من در نیویورک بود. دو بار خودم و یک بار همراه دکتر روحانی. این بار در مورد بحثهسته ای، امنیت خلیج فارس و سوریه تبادل نظر کردیم.

نکته جالب ملاقات این بود که دبیرکل گفت این هفتمین سالی است که به عنوان دبیرکل در مجمع عمومی ملل متحد شرکت می کند و هیچگاه فضا اینگونه مثبت نبوده است. وی گفت سه دلیل برای این فضای مثبت وجود دارد: حضور مؤثر دکتر روحانی و شما، نشانه های پیشرفت در بحثهسته ای و سوریه و اجماع در مورد اهداف توسعه ای هزاره.

گزارش ۲ اکتبر و ۱۴ملاقات
۱ - دیروز صبح را با یک جلسه مفصل کاری از ساعت ۸ و نیم تا ده و نیم با همکاران در نمایندگی نیویورک شروع کردم… قدری هم در مورد ضرورت پیگیری دیدگاه رییس جمهور در مورد «جهان علیه خشونت و افراط» و نحوه عملیاتی کردن آن صحبت کردیم. این پیشنهاد که در سخنرانی مطرح شد به انگلیسی می شود
World Against Violence and Extremism
که اگر حروف اول کلمات آن را کنار هم بگذاریم کلمه WAVE یعنی موج درمی آید.

۲ - به دعوت قائم مقام دبیرکل آقای الیاسون به سازمان ملل متحد رفتم و برای بار دوم در این سفر ملاقات کاری طولانی با او داشتم و در مورد بحثهسته ای، سوریه و امنیت منطقه خلیج فارس با او تبادل نظر کردیم. ایده های خوبی مطرح شد که امیدوارم عملی شود.

۳ - امروز عصر هم برای بار دوم، به دعوت دبیرکل با ایشان دیدار خواهم داشت.

۴ - ناهار در شورای روابط خارجی با حضور ریچارد هاس رییس شورا و تعدادی از اعضای برجسته شورا برگزار شد، که بیشتر به پرسش و پاسخ گذشت.

۵.۶. ۷ - بعد از ظهر هم دو تن از معاونین دبیرکل ملل متحد و یکی از دستیاران دبیرکل برای ملاقات های جداگانه به نمایندگی آمدند و در مورد مسایل منطقه ای، سوریه و سایر موضوعات تبادل نظر کردیم.


۸ - سرانجام در رزیدانس دیدار مفصلی با همکاران دفتر حفاظت منافع در واشنگتن داشتیم.

۹ - من ساعت ۹ و نیم شب برای یک جلسه کوتاه کاری دیگر به منظور هماهنگی برنامه های امروز اعضای هیئت همراه، با دوستان خداحافظی کردم.

۱۰ - امروز هم صبحانه را در انجمن آسیایی با تعدادی از نخبگان آمریکایی صرف خواهم کرد.

۱۱ - سپس در محل دفتر نمایندگی از کاردینال مک گریگ و اسقف چین(که به ترتیب رهبران بسیار پربفوذ کلیسای کاتولیک و انگلیکن واشنگتن هستند و مهمترین کلیسای واشنگتن یعنی کاتیدرال ملی واشنگتن Washington National Cathedral در اختیار آنهاست) ملاقات می کنم …


۱۲ - برای ناهار از سفرای کشورهای مترقی آمریکای لاتین دعوت کرده ایم که به نمایندگی خواهند آمد. این کشورها دوستان ایران در سال های سخت بوده اند و سیاست خارجی موفق نیازمند قدرشناسی و حفظ و تقویت دوستی هاست.

۱۳.۱۴ - بعد از ظهر امروز هم دیداری با اعضای شورای آتلانتیک دارم که از واشنگتن برای ملاقات به نمایندگی خواهند آمد و همچنین ملاقاتی با حدود بیست نفر از اساتید دانشگاه پرینستون که آنها هم از راه دور برای دیدار و گفتگو به نمایندگی می آیند.

۱اکتبر و ملاقات با چندین رسانه:
۱ - ساعت ۶ صبح سه شنبه است. ملاقات های دیروز خوب بود. امروز هم ادامه دارد. چند مصاحبه هم کردم که صداو سیما شاید پخش کند. ضمنا از خبرنگار خوب صدا و سیما خواستم که مصاحبه را در کنار فرش اهدایی به سازمان ملل متحد در زمان سفارتم، که شعر بنی آدم سعدی را با آن به سازمان ملل متحد آوردم، انجام دهد. اگر فرصت کردید نگاه کنید.

۲ - یک مصاحبه هم با المانیتور داشتم که امروز چاپ شد.

۳۰ سپتامبر و حداقل ۱۴ملاقات
۱ - جلسه با نخبگان ایرانی هم حدود ۳ و نیم ساعت طول کشید و بسیار مفید و لذت بخش بود. البته من بیشتر شنونده بودم و از نظرات و پیشنهادهای دوستان استفاده کردم.

۲ - امروز هم حدود ۸ ملاقات در محل سازمان ملل متحد یا نمایندگی دارم. چند وزیر امور خارجه را خواهم دید و با چند تن از مقامات سازمان ملل متحد منجمله خانم پیلای کمیسرعالی حقوق بشر مذاکره خواهم داشت.

۲۹ سپتامبر و ۲۳ملاقات!
۱ - از ساعت ۴ تا ۷ بعدازظهر جمعه ۶ ملاقات دوجانبه دیگر داشتم.

۲ - بعد هم چند جوان متخصص ایرانی که از شهرهای مختلف به نیویورک آمده بودند را دیدم که بسیار شیرین و پرنشاط بود.

۳ - در پایان هم جلسه داخلی با دوستان هیئت وزارت امورخارجه که فکر می کنم آخر جلسه هنوز دوستان در اطاق من بودند که خوابم برد.

۴ - دیروز هم که شنبه بود از ساعت ۷ صبح در هتل با چند تن از ایرانیان که از شهرهای مختلف آمده بودند دیدار داشتم.

۵ - از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر یک سره در محل سازمان ملل متحد با ۹ وزیر امورخارجه دیدار و مذاکره داشتم که حتی نماز ظهر و عصر را هم همانجا کنار راهرو خواندم و دو تکه پیتزای سبزیجات که دوستان از بیرون تهیه کرده بودند را سرپایی خوردم.

۶ - جلسه ۴ ساعته با تعدادی از دانشمندان هسته ای صاحب نام و برجسته آمریکایی داشتیم که نظرات خودشان را در مورد روش های فنی ایمن سازی برنامه هسته ای ایران از خطر اشاعه مطرح کردند که بسیار قابل استفاده بود. نماینده محترم سازمان انرژی اتمی که برای شرکت در ۱ + ۵ در نیویورک حضور دارند هم در جلسه تشریف داشتند.

۷ - ساعت ۸ و نیم صبح به استودیوی شبکه ABC در نیویورک خواهم رفت تا در یک مصاحبه زنده شرکت کنم.

۸ - بعد از مصاحبه هم با یکی از اساتید برجسته و وطن دوست ایرانی که از کالیفرنیا(۶ ساعت پرواز مستقیم تا نیویورک) تشریف آورده اند تا حقیر فدوی را ببینند دیدار خواهم کرد.

۹ - سپس با ۱۵ نفر از اساتید برجسته و سیاسیون آمریکایی ناهار خواهم خورد

۱۰ - شام را هم در خدمت جوانان دانشمند نخبه ایرانی خواهم بود که برای آن برنامه لحظه شماری می کنم. آن طور که در فهرست شرکت کنندگان دیدم اساتیدی از هاروارد و ام ای تی و.. همه کم و بیش زیر سی سال.

۲۷سپتامبر و ۱۰ملاقات
۱ - آن دیدار ریاست محترم جمهوری با بیش از هزار نفر از ایرانیان بود که از گوشه و کنار آمریکا آمده بودند.

۲ - برنامه های دیگر دیروز سخنرانی ریاست محترم جمهور برای اندیشمندان و نخبگان سیاسی آمریکایی بود که به دلیل مذاکرات ۱ + ۵ فقط به بخش پایانی آن رسیدم.

۳ - قبل از مذاکرات ۱ + ۵، به عنوان رییس جنبش عدم تعهد، اجلاس وزرای کمیته فلسطین جنبش را اداره کردم.

۴ - جلسه ۱ + ۵

۵ - در روزهای قبل از جلسه، با همه وزرای ۱ + ۵ به جز آقای کری به صورت مفصل ملاقات های جداگانه داشتم. در حاشیه، گفتگوی نیم ساعته ای هم با آقای کری داشتم.

۶ - باید جلسه سالانه وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد را اداره کنم.

۲۳سپتامبر و گزارش یک ملاقات!
۱ - ملاقات با خانم اشتون مثبت بود.

۲۱سپتامبر و حداقل ۱۶ملاقات
۱ - ملاقات با آقای بان کی مون دبیرکل ملل متحد و آقای یان الیاسون قائم مقام وی،

۲ - ملاقات با وزیر خارجه اندونزی،

۳ - ملاقات با رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ،

۴ - دو جلسه جداگانه دو ساعته توجیهی با سردبیران و اعضای هیئت تحریریه مجله تایم و روزنامه نیویورک تایمز،

۵ - دیدار سه ساعته بسیار شیرین و غرورآفرین با جمعی از فعالان ایرانی موسسات مطالعاتی آمریکا(به ویژه جوانان عزیز نسل دوم و سوم ایرانی) و

۶ - دیدار و گفتگو با همکاران در نمایندگی.

۷ - هر دو شب هم شام کاری در رزیدانس داشتیم. شب اول با جمعی از سفرای تأثیرگذار اروپایی، آسیایی و آمریکای لاتین نزد ملل متحد

۸ - شب دوم با گروهی از صاحب نظران برجسته آمریکایی که در طول ده سال گذشته نقش ممتازی در روشنگری و مقابله با جنگ طلبان و تندروها در آمریکا داشته اند.

۹ - امروز و فردا هم که اینجا تعطیل است از صبح علی الطلوع تا پاسی از شب دیدار و گفتگو با اندیشمندان و شخصیت های برجسته سابق سیاسی و فعالین جامعه مدنی در آمریکا و اروپا خواهم داشت.

۱۰ - حدود یک ساعت دیگر با صبحانه کاری با آقای خاویر سولانا(سلف خانم اشتون) آغاز می شود

۱۱ - آخرین آنها شام یکشنبه شب با دوست سی ساله ام آقای کوفی عنان خواهد بود

۱۲ - ملاقات های متعدد در این بین منجمله با اخضر ابراهیمی،

۱۳ - و چند وزیر خارجه

۱۴ - و رییس شورای روابط خارجی.

۱۹ سپتامبر و ۳۰ملاقات تدارک دیده شده!
۱ - امروز پنجشنبه علاوه بر دیدار با هیئت تحریریه یکی از مجلات معروف آمریکایی، با دبیرکل و سپس با قائم مقام وی دیدار خواهم داشت.

۲ - دوشنبه سنگین ترین روز ملاقات من خواهد بود و در یک روز ۱۴ ملاقات دارم(انشاءالله به برکت ۱۴ معصوم برای کشور نتایج مثبتی داشته باشد.

۳- با خانم اشتون و وزرای خارجه یونان، هلند، استرالیا، ایتالیا، انگلیس، سوییس، ژاپن، ترکیه، عمان، اسلواکی، کرواسی، گرجستان و بلغارستان.