به گزارشافکارنیوز،خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر گزارش داد که هدف از " بیانیه‌ ژنو " که در تاریخ ۳۰ ژوئن سال ۲۰۱۲ منتشر شد ترسیم مسیری برای حل دیپلماتیک بحران سوریه بود و کشورهایی مانند آمریکا و روسیه، کشورهای خاورمیانه و عراق و ترکیه با آن موافقت کردند. ایران که به این مذاکرات دعوت نشده بود این بیانیه را تایید نکرده است.

روسیه و آمریکا در ماه مه توافق کردند که کنفرانس " ژنو ۲ " را برای اجرای این توافق‌نامه برگزار کنند؛ این توافقنامه خواستار حکومت یک نهاد حکومتی انتقالی در سوریه است، ولی این سوال که آیا بشار اسد رییس‌جمهور سوریه باید قدرت را کنار بگذارد را بازگذاشته است.

ماری هارف، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه گفت که اگر تهران از بیانیه‌ اولیه ژنو استقبال کند، آمریکا تمایل بیشتری به شرکت کردن ایران در کنفرانس ژنو ۲ خواهد داشت.

وی با طرح ادعا درباره نقش ایران در بحران سوریه گفت: انتظار داریم هر کشوری که در کنفرانس ژنو ۲ شرکت می‌کند بیانیه‌ ژنو را بپذیرد و به طور علنی از آن حمایت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه‌ آمریکا افزود: ‌ تاکید می‌کنم اگر ایران به طور علنی از بیانیه‌ ژنو استقبال و حمایت کند ما با رغبت بیشتری احتمال شرکت داشتن آنها را مد نظر قرار خواهیم داد.

وی افزود که آمریکا در آن صورت نگاه مثبتتری به شرکت کردن ایران در این کنفرانس خواهد داشت.