به گزارشافکارنیوز،علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی که در صدر یک هیئت پارلمانی جهت شرکت و سخنرانی در یکصدوبیست و نهمین اجلاس بین‌المجالس جهانی به ژنو سوییس رفته است، علاوه بر این سخنرانی، با برخی سران پارلمانهای کشورهای مختلف جهان نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

در حاشیه اولین روز این اجلاس، روسای پارلمانهای کویت، ارمنستان، لبنان، میانمار، ایرلند و قائم مقام مجلس ونزوئلا با علی لاریجانی دیدار خواهند کرد.

سخنرانی در اجلاس و مصاحبه تلویزیونی با شبکه CNN از دیگر برنامه‌های امروز رییس مجلس شورای اسلامی خواهد بود.

البته در صورت موافقت لاریجانی، گفتگویی نیز با تلویزیون سوییس انجام خواهد شد.

رییس مجلس شورای اسلامی فردا و در دومین روز از این سفر نیز با روسای پارلمانهای سوییس و اکوادور دیدار کرده و در یک نشست مطبوعاتی نیز حاضر خواهد شد.

یکصدو بیست و نهمین اجلاس بین المجالس جهانی از روز گذشته در ژنو آغاز شده و فردا نیز به کار خود پایان خواهد داد.

در مجمع عمومی این اجلاس، هشت پیشنهاد برای ماده اضطراری مطرح شد که ایران از سه پیشنهاد حمایت کرد که یکی از این سه پیشنهاد رای آورد.

این سه پیشنهاد به ترتیب شامل پیشنهاد فلسطین و مراکش با موضوع نقش پارلمانها در جلوگیری از تخریب آگاهانه مواریثفرهنگی، پیشنهاد سوریه مبنی بر نقش پارلمانها در جلوگیری از مداخله خارجی، تهاجم نظامی و تهدید شهروندان و نیز پیشنهاد حوزه اروپای غربی و اسکاندیناوی در مورد نقش پارلمانها در جلوگیری از تولید تسلیحات و حملات شیمیایی بود که پیشنهاد سوم رای آورد.

این اجلاس در چهار کمیته شامل «کمیته صلح و امنیت بین املل، راجع به جهان عاری از سلاح هسته ای»، «کمیته توسعه پایدار در مورد حفظ محیط زیست»، «کمیته دموکراسی و حقوق بشر با موضوع حقوق کودکان» و «کمیته سازمان ملل درمورد خلع سلاح هسته ای» برگزار می‌شود که حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی(نماینده محلات و دلیجان) و فاطمه آلیا(نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی) به نمایندگی از هیئت ایرانی، روز گذشته در کمیته های «توسعه پایدار در مورد حفظ محیط زیست» و «دموکراسی و حقوق بشر» سخنرانی کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی نیز عصر امروز در کمیته «صلح و امنیت بین‌الملل» سخنرانی خواهد کرد.

لاریجانی فردا و در پایان این سفر، ژنو را به منظور انجام یک سفر دو روزه به مقصد زاگرب پایتخت کرواسی ترک میکند.