به گزارشافکارنیوز،رئیس جمهور دولت یازدهم در اقدامی جالب اعضای کابینه دولت خود را همان روز تحلیف پیشنهاد کرد و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در روز تحلیف در خصوص این اقدام رئیس جمهور گفت: معرفی کابینه در روز تحلیف از زرنگی آقای روحانی است که آن را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم وی با همین سرعت کارهای دولت را سامان دهد.

هرچند که مجلسی ها از این اقدام رئیس جمهور استقبال کردند اما پرونده بررسی صلاحیت هجده وزیر پیشنهادی با عدم رای اعتماد به محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، جعفر میلی منفرد وزیر پیشنهادی علوم و سلطانی فر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مرحله اول بسته شد.

در این شرایط طبق قانون رئیس جمهور سه ماه فرصت دارد تا سه وزیر پیشنهادی خود را مجدد برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی نماید. در طول این سه ما نیز وزارت خانه ها با سرپرست اداره می شوند.

ابهام در معرفی سه سرپرست به عنوان وزیران پیشنهادی


بعد از گذشت دو ماه، دولت قصد دارد سه وزیر باقی مانده را اوایل آبان به مجلس معرفی کند. با نزدیک شدن به زمان معرفی سه وزیر باقی مانده گمانه زنی ها در باره اینکه آیا همین سه سرپرست به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی خواهند شد یا اینکه افراد دیگری معرفی می شوند و همچنین وضعیت هریک از وزرا در مجلس افزایش یافته است.

مجید انصاری در جمع خبرنگاران به اشاره به رایزنی سرپرستان فعلی وزارتخانه‌ها با نمایندگان مجلس گفت که وضعیت سه سرپرست وزارتخانه‌ها به طور نسبی از آغاز تاکنون در مجلس بهبود پیدا کرده و مطلوب است و ان‌شاءالله آنان رأی اعتماد می‌گیرند.

البته این اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهور در حالی است که چند روز بعد سبحانی نیا عضو هیئت رئیس مجلس عنوان کرد: هنوز مشخص نیست که آیا قرار است همین سرپرستان فعلی به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس معرفی شوند یا اینکه افراددیگری جای آنها معرفی می شوند.

اما دراستانه معرفی سه وزیر پیشنهادی به نظر می رسد فضای مجلس نسبت به این سه سرپرست به عنوان وزیر پیشنهادی تغییر کرده است.

از سویی فرصت دو ماهه تا معرفی وزرای پیش نهادی موقعیت مناسبی را برای سرپرستان ایجاد کرد تا در این فاصله جلسات متعددی را با نمایندگان برگزار کرده و از نزدیک پاسخگوی سوالات آنها بوده و شرایط را به نفع خود تغییردهند.

سرنوشت توفیقی در گرو نظر رئیس کمیسیون آموزش / مجلس در انتظار بازگشت زاهدی از حج


در میان سه سرپرست فعلی، جعفر توفیقی به علت مواضعش در سال ۸۸ و تغییراتی که در ریاست چند دانشگاه انجام داده بیش از همه زیر ذره بین رسانه ها و نمایندگان مجلس قرار دارد.

پیش از این حداد عادل رئیس فراکسیو اصولگرایان مجلس در باره توفیقی به خبرنگاران گفته بود: قرار است در جلسه ای خصوصی به رئیس جمهور در باره عدم معرفی توفیقی به مجلس صحبت کنم.

در این خصوص سید حسین نقوی حسینی عضو فراکسیون رهروان ولایت با بیان اینکه توصیه ام به روحانی این است که توفیقی را به عنوان وزیر علوم معرفی نکند، گفت: معرفی وی عوارضی همچون رای نیاوردن توفیقی داشته و از سویی باعثتنش میان مجلس و دولت خواهد شده که به نفع دولت نیست.

در همین خصوص یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس رای اعتماد فراکسیون های اصولگرا به توفیقی را در گروی استعلام از زاهدی وزیر وقت علوم و رئیس فعلی کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس شورای اسلامی میداند.

وی می گوید: روایتی در خصوص اتفاقات روز سخنرانی توفیقی در سال ۸۸ در دانشگاه تهران وجود دارد، مبنی بر اینکه بر اساس تدبیر وزارت علوم مقرر می شود در راستای جمع کردن دانشجویان معترض در دانشگاه جلسه ای ترتیب داده شود که مجری و سخنران آن جلسه نیز مشخص می شوند، اما جریان خاصی در دانشگاه مجری و سخنران اصلی برنامه را کنار می زند و مجری و سخنران دیگری را جایگزین می کند. بنابر این توفیقی سخنران مورد نظر وزارت علوم در آن جلسه نبوده است.

وی تاکید کرد: اگر این روایت ثابت شود فاتحه رای اعتماد به توفیق در صحن علنی مجلس خوانده است و اگر غیر از این باشد احتمال رای اعتماد به توفیقی در مجلس وجود دارد.

این عضو کمیسیون آموزش گفت: منتظریم زاهدی رئیس کمیسیون آموزش از سفر حج باز گردد تا در این خصوص سئوال کنیم.

گفت و شنود های غیر رسمی در مجلس در خصوص عملکرد صالحی امیری


سیدرضا صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان نیز احتمالا وزیر پیشنهادی دولت برای این وزارت خانه است.

سرپرست وزارت تازه تاسیس ورزش و جوانان این روزها با حضور در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس به ارائه برنامه‌های خود و پاسخ به سؤالات نمایندگان می‌پردازد. شواهد و قرائن موجود نشان می‌دهد نمایندگان مجلس همچون اهالی ورزش و کارشناسان حوزه جوانان نظر منفی نسبت به او ندارند و نسبت به کارنامه کوتاه مدت سرپرستی وی ارزیابی مثبتی دارند.

از سویی حرف و حدیثهایی در خصوص عملکرد وی در گذشته این روزها بین نمایندگان مجلس شنیده می شود. البته این حرف و حدیثها تنها در حد گفت و شنود بوده و تا کنون اظهار نظر رسمی در این خصوص صورت نگرفته است.

در این خصوص عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع صحت دارد، اسناد و مدارکی از تخلفات صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان در اختیار نمایندگان و رئیس مجلس قرار گرفته که ممکن است در صورت معرفی وی به عنوان وزیر پیشنهادی مانع از رای اعتماد مجلس به وی شود گفت: من این اسناد را ندیده و اطلاعی از آن ندارم.

فانی کم حاشیه ترین وزیر پیشنهادی دولت


علی اصغر فانی سرپرست فعلی وزارت آموزش و پرورش و یکی دیگر از وزرای پیشنهادی احتمالی دولت است. فانی نسبت به توفیقی و صالحی حاشیه های کمتری دارد و به همین گفته می شود فضای مجلس برای رای اعتماد به وی مثبت است.

ابوالقاسم خسروی‌سهل‌آبادی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با مثبت ارزیابی کردن عملکرد سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به خدمات ارزنده‌ای که فانی در مدت کوتاه سرپرستی وزارت آموزش و پرورش انجام داده بی‌شک از مجلس رإی اعتماد خواهد گرفت.

زرنگی روحانی در تاخیر معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس


به نظر می رسد زرنگی رئیس جمهور در معرفی وزرای خود این بار هم با دیر معرفی کردن سه وزیر پیشنهادی تکرار شده است. علیرضا منادی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در این خصوص می گوید: هرچقدر رئیس جمهور دیرتر لیست وزرای پیشنهادی را به مجلس بدهد فرصت برای رایزنی با نمایندگان بیشتر می شود بنابراین شانس برای کسب رأی اعتماد افزایش پیدا می کند