به گزارشافکارنیوز،" سیدعباس عراقچی " در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران پیرامون مذاکرات ایران و ۱ + ۵ در ژنو گفت: ‌فردا ظهر به ژنو خواهیم رفت و مذاکرات صبح سه شنبه آغاز می‌شود.

ضیافت شام با حضور ظریف و اشتون


وی ادامه داد: فردا شب ضیافت شامی برگزار خواهد شد که ظریف و اشتون حضور خواهند داشت و این زمان فرصتی برای مرور مسائلی است که در دو روز پس از آن در جریان قرار خواهد گرفت.

ایران از تمام حقوق خود برای غنی‌سازی استفاده خواهد کرد


عراقچی تصریح کرد: ‌با کمال جدیت و مصمم به این مذاکرات می‌رویم و برای دستیابی به هدفی مشخص که مورد قبول طرفین مذاکره باشد اقدام خواهیم کرد.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای افزود با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از همه حقوق خود برای دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته‌ای از جمله غنی‌سازی استفاده خواهد کرد، افزود: هیئت مذاکره‌کننده ایرانی درصدد است طرح مشخصی را در این مذاکرات ادامه دهد تا مبنایی برای مذاکرات باشد و امیدواریم در فاصله زمانی معقول نتایج حاصل شود.

عراقچی مسئول مذاکره با ۱ + ۵


وی با اشاره ترکیب تیم مذاکره کننده هسته‌ای اظهار داشت: چون این مذاکرات در سطح معاونان وزیر خارجه انجام می‌شود مسئولیت مذاکره با بنده خواهد بود اما وزیر امور خارجه کشورمان در جلسه افتتاحیه درباره طرح ایران توضیح خواهد داد.

عراقچی افزود‌: البته جمع بندی مذاکرات را در جلسه‌ای که ظریف و اشتون حضور دارند ارائه می‌کنیم.

ایران در مذاکرات یه طرف غربی اطمینان می‌دهد که هیچ برنامه نظامی در دستور کار نیست


معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: ‌ طرف مقابل همیشه مدعی بوده است که با انرژی صلح آمیز هسته‌ای در ایران مخالفتی ندارد اما با سلاح هسته‌ای مخالف است و زمانی که ما در این مذاکرات به آن‌ها اطمینان دهیم که ایران هیچ برنامه نظامی را در دستور کار ندارد برد آنها حاصل شده است.

عراقچی تاکید کرد: ‌البته آنها اگر در سخنان و ادعاهای خود صداقت داشته باشند این هدف برایشان قابل وصول است.

وی اظهار داشت: ‌برد ما هم در این مذاکرات این است که برنامه صلح آمیز خود را ارائه و بر برخورداری خود در زمینه غنی‌سازی تاکید کنیم.

تمام نگرانی‌های معقول طرف مذاکره‌کننده را برطرف خواهیم کرد


عراقچی خط قرمز ایران در این مذاکرات را غنی‌سازی و حفظ حقوق مردم خواند و تصریح کرد: از هر آن چه مردم ایران بر اساس معاهدات بین المللی برخوردارند ذره‌ای کوتاه نخواهیم آمد البته درباره شکل، اندازه و سطوح مختلف غنی‌سازی مذاکره خواهیم کرد اما خروج مواد از کشور خط قرمز ماست.

معاون وزیر امور خارجه در پایان خاطرنشان کرد: همه نگرانيهاي معقول طرف مذاکرهکننده را برطرف خواهيم کرد؛ اين مذاکرات در بحث هستهاي است اما اگر آنها علاقمند باشند در خصوص مسائل منطقه و ديگر چالشهاي بين المللي هم آماده گفتگو خواهيم بود .