به گزارشافکارنیوز،رسانه‌های آمریکایی روز جمعه گزارش دادند که کاخ سفید در حال سبک و سنگین کردن پیشنهادی برای ارائه دسترسی ایران به دارایی‌هایش در خارج از کشور در ازای «گام‌هایی برای کاهش برنامه هسته‌یی‌اش» است.

پایگاه خبری دبکا به نقل از منابع اطلاعاتی‌اش گزارش داد: این طرح راهی را پیش پای باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا قرار می‌دهد تا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند و در عین حال از دشواری‌های سیاسی و دیپلماتیک در کنگره و از جانب تل‌آویو که حاصل تلاش برای لغو یا اصلاح قانون تحریم‌ها خواهد بود اجتناب کند.

این پایگاه خبری گزارش داد: حتی پیش از برگزاری کنفرانس ژنو بین ایران و کشورهای عضو گروه ۱ + ۵، کاخ سفید در حال طراحی برنامه‌ای برای لغو تحریم‌ها از طریق آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران بود و به همین دلیل هیات آمریکایی در مذاکرات برای اولین‌بار شامل آدام زوبین، مدیر دفتر کنترل درآمدهای خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا بود.

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و مذاکرهکننده ارشد این کشور در پاسخ به سوال سی.ان.ان درباره دلیل حضور زوبین در میان هیات مذاکراتی آمریکا، گفت: هدف همراه داشتن تیم تحریمهایمان در اینجا این است که ایران خواستار لغو تحریمهاست. اما آنها علاوه بر آن باید درک کنند که دامنه تحریمهای ما چگونه است، هدف این تحریمها چیست، چگونه عمل میکنند و برای اجرایی کردن لغو تحریمها چه کار باید کرد و ما معتقدیم چه تحریمهایی باید در جای خود باقی بمانند.