به گزارش افکارنیوز، نشست کارشناسی ایران و گروه ۱ + ۵(آمریکا، انگلستان، ‌ فرانسه، آلمان، روسیه و چین) از امروز(چهارشنبه) به مدت ۲ روز در شهر وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

براساس توافقات حاصله در مذاکرات اخیر ایران و گروه ۱ + ۵ در ژنو که طی روزهای ۲۳ و ۲۴ مهر ماه(۱۵ و ۱۶ اکتبر) در این شهر برگزار شد، قرار شد پیش از نشست بعدی که قرار است ۱۶ و ۱۷ آبان(۷ و ۸ نوامبر) در همین شهر برگزار شود، کارشناسان هسته‌ای، علمی و امور تحریم ۶ کشور و جمهوری اسلامی ایران برای بررسی اختلاف نظرات و تهیه و تدوین قدم‌های عملی تشکیل جلسه دهند.

پس از رایزنی‌های صورت گرفته، در نهایت توافق شد که مذاکرات کارشناسی امروز و فردا در وین برگزار شود.

حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل امور اقتصادی و تخصصی بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان ریاست تیم هفت نفره کارشناسی ایران را برعهده دارد. کارشناسانی از وزارت نفت، ‌صنعت و معدن، راه و شهرسازی، بانک مرکزی و انرژی اتمی در هیئت ایرانی حضور دارند.

قرار است کارشناسان توافقات حاصله را به مقامات عالی‌رتبه کشورهایشان ارائه دهند.

شهر وین دوشنبه و سه‌شنبه(ششم و هفتم آبان ماه) همچنین میزبان دوازدهمین دور مذاکرات فنی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس و ترو واریورانته معاون آمانو بود و در نهایت بیانیه مشترکی صادر و توافق شد نشست بعدی ۲۰ آبان ماه در تهران برگزار شود.

پیش از آغاز این نشست، سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بینالمللی وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هستهای جمهوری اسلامی ایران با یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بینالمللی انرژی اتمی دیدار و گفتوگو کرد و پیشنهاد ایران برای همکاری با آژانس را به مدیرکل ارائه کرد.