به گزارش افکارنیوز، رضا نظر آهاری سفیر جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه هفتم آبانماه در همایش شصتمین سالگرد رویداد تاریخی نیشومارو که به همت سفارت ایران و در محل این نمایندگی با حضور جمعی از مقامات وزارتخانه های امور خارجه و وزارت اقتصاد و تجارت و صنعت و تعدادی از مدیران ارشد سازمانها و شرکتهای دولتی و غیر دولتی و شخصتیهای حقوقی و حقیقی فعالان صنعت نفت و گاز و مسئولین شرکت نفتی ایده میتسو برگزار شد، گرامی داشته و از نائوکی هیاکوتا برنده پرفروش ترین کتاب سال و منتخب کتابفروشیهای ژاپن با عنوان «مردی که او را لقب دزد دریایی می نامیدند» تقدیر بعمل آورد.

در این مراسم تعداد یکصد نفر از صاحب نظران و علاقمندان به توسعه روابط دوجانبه و شخصتیهای برجسته ای سیاسی و اقتصادی ژاپن همراه جمعی از اصحاب رسانه از تلویزیون شبکه " آرکی بی " و هفته نامه " شین چو " و مسئولین انتشارات کودنشا و خبرگزاری " ان اچ کی "، " کیودو " و " جی جی پرس " نیز حضور داشتند.

رضا نظرآهاری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو در ابتدای این همایش ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی به میهمانان به پیشینه مناسبات دو کشور ایران و ژاپن اشاره نمود و اظهار داشت پیشینه مناسبات و برقراری ارتباط دو کشور از طریق جاده ابریشم به بیش از ۱۵۰۰ سال قبل باز می گردد که با گذشت سالیان متمادی رونق و توسعه یافته است. ایشان اشتراکات فرهنگی دو تمدن بزرگ را موجبات توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی دانست.

سفیر ایران در ادامه صحبتهای خود به هدف از برگزاری این همایش و تجلیل مقام ایده میتسو بنیانگذار شرکت و رئیش کشتی نیشومارو پرداخت و در این موضع افزود وقایع تاریخی نیشومارو که تاثیر غیر قابل انکاری بر روابطه دوستانه داشته است مرحوم اراده ایده میتسو برای اعزام کشتی نیشومارو درسال ۱۹۵۲ به ایران بود و این اقدام خرید نفت از ایران توسط شرکت ایده میتسو در شرایط بین المللی و منطقه ای برای ایران و ژاپن در آن زمان به صورت سمبلی از دوستی و ارتباط عمیق دو کشور درآمده است.

سفیر ایران به رویکرد جدید دولت ژاپن در دو ماه اخیر نسبت به اعزام فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن و تبریک شیزوآبه نخست وزیر ژاپن به رئیس جمهور ایران و دیدار آنها در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک را تحولی مثبت در تقویت روابط دو جانبه دانست و تائید سفر کیشیدا وزیر خارجه ژاپن در دو هفته آینده به ایران در جهت بهبود مناسبات تاریخی کشور مهم ارزیابی کرد.

وی در پایان ضمن تاکید بر حفظ ارتباط دوجانبه و ارتقای آن، از نائوکی هیاکوتا نویسنده کتاب شرح زندگی مرحوم ایده میتسو که در بخشی از آن به مناسبات ایران و ژاپن اشاره شده بود، تقدیر بعمل آورد.

در این مراسم اکیرا ایده میستو " مشاور و رئیس سابق شرکت نفتی ایده میتسو " نیز حضور داشت و طی سخنانی از برگزاری مراسم شصتمین سالگرد اعزام کشتی نیشی مارو به ایران از سفارت جمهوری اسلامی ایران تقدیر بعمل آورد.

اکیرا ایده میتسو به نحوه حمل و ارسال نفتکش به ژاپن با توجه به شرایط بین المللی حاکم بر ایران اشاره کرد و از رسالت هیاکوتا در رمان چاپ شده برای به رشته تحریر آوردن واقعیات و زنده نگه داشتن خاطرات گذشته و تلاش جهت انتقال آن به نسل آینده تقدیر کرد و اظهار داشت این رمان به ملت ژاپن قوت قلب داده چرا که نفس این رمان تنها تجارت نفت نبوده بلکه مبارزه طلبی با چالشهای شرکتهای بزرگ غرب بوده است که ایده میتسو برای ملت ایران و ژاپن در بر داشته است.

هیاکوتا برنده پرفروش ترین کتاب سال که باعثزنده شدن جریان تاریخی در این مقطع حساس شده بود به شرح تفصیلی از اراده خویش جهت تنظیم و هدف از چاپ آن پرداخت و از برگزار کنندگان این برنامه و سفیر ایران تقدیر نمود.

وی هدف از چاپ کتاب خود شرح زندگانی ایده میتسو و اطلاع رسانی این واقعه مهم تاریخی در زمان دولت مصدق عنوان کرد و افزود این واقع مهم چندان اطلاعاتی نزد عموم مردم ژاپن نبوده است و برای چاپ کتاب خود تحقیقات فراوانی بعمل آورده و اسناد و مدارک تاریخی مورد نیاز را از آرشیو انتشارات کودانشا و شرکت ایده میتسو گرفته است. ایشان ابراز خرسندی نموده که از اولین کسانی است که توانسته این واقعه را به رشته تحریر و به مردم ژاپن معرفی نماید.

او همچنین به تلاشهای ارزشمند دولت مصدق جهت ملی نمودن صنعت نفت ایران و سرگذشت ایشان و همینطور دسیسه های کشور انگلستان در سال ۱۹۵۲ جهت جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت پرداخت.

وی ادامه داد این واقعه یک قرارداد تجاری صرف نبود و اهمیت آن به این خاطر بوده است که ژاپن به دنبال برقراری روابط سیاسی با تهران پس از جنگ جهانی دوم بوده است. علیرغم کارشکنی های داخلی و تهدیدات دولت انگلیس شرکت ایده میتسو توانست با غلبه بر محدیتهای ایجاد شده نسبت به خرید نفت و وراد نمودن آن به ژاپن اقدام نماید.

وی همچنین به کودتای سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) علیه دولت مصدق اشاره نمود و در ادامه افزود، این اقدام آمریکا تا زمان حاضر تاثیر مخربی بر روابط ایران و آمریکا گذاشته است.

هیاکوتا از ابراز همدردی مردم ایران نسبت به واقع زلزله فوکوشیما نیز تقدیر نمود. وی خاطر نشان نمود امیدوار است این کتاب به زبان فارسی ترجمه و این واقعه مهم و ارزشمند تاریخی در روابط دو کشور به نسل جوان منتقل شود

در پایان این مراسم علاقمندان به توسعه روابط دوجانبه سئوالاتی در خصوص وقایع نیشی مارو از نویسنده کتاب بعمل آوردند.