به گزارش افکارنیوز، جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس با حضور ۱۹۶ تن از نمایندگان در بهارستان برگزار شد.

پیش از قرائت قرآن کریم محمدحسین فرهنگی منشی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه اصلاح قانون بودجه سال کل کشور، گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از صنعت فولاد کشور، گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل(۴۴) قانون اساسی درمورد طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و اصلاحیه آن مصوب ۱۳۷۷ و الحاق موادی به آن، گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح اصلاح مواد ۳۸ و ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب ۱۳۷۸ و گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد طرح اصلاح ماده ۸۵ قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران در دستور کار امروز پارلمان قرار دارد.

در ادامه جلسه امروز حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که موسی احمدی نماینده مردم دهلران، سعید انصاری، حسن تامینی، مسعود پزشکیان، علی‌اصغر زارعی، علی طاهری، سلیمان عباسی، محمدمهدی مفتح، علی مقیمی و ابراهیم نکو از جمله تاخیرکنندگان جلسه علنی امروز مجلس هستند.

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد که در غیاب علی لاریجانی ریاست مجلس را برعهده داشت، نطقی را پیرامون روز مباهله ایراد کرد.

**ابوترابی‌فرد: رسول‌الله(ص) در روز مباهله حقانیت اسلام و جایگاه فاخر فرزندان‌شان را تبیین کردند

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد نائب رئیس اول مجلس طی سخنانی در صحن علنی و در نطق پیش از دستور با اشاره به روز مباهله اظهار داشت: آیه ۶۱ سوره آل‌عمران که قرائت شد، ناظر به یک حادثه بزرگ در تاریخ اسلام و دعوت پیامبر(ص) از سران نجران برای مباهله بود.

وی ادامه داد: رسول اکرم(ص) براساس این کریمه مبارکه در حالی که دستان مبارک دو فرزند خود امام حسن(ع) و امام حسین(ع) را در دست داشتند و صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) همراهشان حرکت می‌کردند و حضرت امیرالمومنین علی(ع) در معیشت آن بزرگوار بودند، برای مباهله حاضر شدند.

نائب رئیس اول مجلس افزود: رسول مکرم اسلام(ص) از خانواده خویش همه کسانی که مشمول ابناء، نساء و انفس بودند را در ساحت مباهله شرکت دادند و ضمن تبیین حقانیت اسلام جایگاه فاخر و برجسته فرزندان برومندشان امام حسن(ع) و امام حسین(ع) و موقعیت ویژه صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) و جایگاه فاخر و استثنایی امیرالمومنین علی(ع) به عنوان نفس رسول مکرم اسلام(ص) را تبیین کردند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد: برای امت اسلام که در مسیر آن پیامبر خاتم گام برمی‌دارد و برای دلباختگان به ساحت مقدس امامت و ولایت و اهل‌بیت رسول مکرم از خدای سبحان آرزوی توفیق و سعادت و برای پیروان رسول خاتم پیروزی را مسئلت داریم.

**تسلیت ابوترابی‌فرد

همچنین وی درگذشت سید محمود ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در دوره‌های پنجم و هفتم مجلس را تسلیت گفت و اظهار داشت: رحلت همکارمان در دوره‌های پنجم و هفتم مجلس و نماینده شریف مردم بزرگوار خمینی‌ شهر که از نیروهای متعهد و چهره‌های مبارز در عرصه دفاع مقدس و از جمله نیروهای وفادار به انقلاب، امام و رهبری بودند را از سوی مجمع نمایندگان استان اصفهان و عموم نمایندگان مجلس محضر مردم شریف اصفهان تسلیت می‌گویم.

نایب رئیس مجلس ادامه داد: برای آن مرحوم مغفور سید محمود ابطحی، از خداوند متعال علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می‌کنم.

**ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه اصلاح قانون بودجه

نمایندگان مجلس در ادامه جلسه علنی امروز، بررسی اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور را ادامه دادند که در این راستا نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در تبصره ۳ اصلاحیه بودجه درخواست بازگشت به لایحه دولت را مطرح کرد.

براساس تبصره ۳ قانون بودجه سال ۹۲ دولت ملزم بود با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ۳۷ هزار میلیارد تومان نسبت به فروش سهام، سهم الشرکه، اموال، دارایی‌ها و حقوق مالی و نیروگاه‌های متعلق به دولت و موسسات و شرکت‌های دولتی تابعه و وابسته اقدام کرده و به ازای وجوه واریزی پرداخت کلیه مطالبات ایثارگران و هزینه‌های بازنشستگان در اولویت قرار گیرد که دولت در لایحه اصلاحیه خود درخواست کرده بود، ۳۷ هزار میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان برسد و علت آن را محقق نشدن این رقم عنوان کرده بود، اما کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد کرده بود که ۳۷ هزار میلیارد تومان به ۲۵ هزار میلیارد تومان کاهش یابد.

**قاضی‌پور: دولت مردانگی کرده و گفته که نمی‌خواهد به اموال عمومی چوب حراج بزند

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه که درخواست بازگشت به لایحه دولت را داده بود، گفت: دولت مردانگی کرده و با شفافیت اعلام کرده که نمی‌خواهد به اموال عمومی چوب حراج بزند و فقط ۵ هزار میلیارد تومان توان فروش سهام کارخانجات و شرکت‌های دولتی را دارد.

حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس در مخالفت با این پیشنهاد گفت: بودجه دولت را ملزم به به‌دست آوردن ۳۷ میلیارد تومان کرده بود که ما آن را در اصلاحیه به ۲۵ هزار میلیارد تومان کاهش دادیم و اگر بخواهیم فقط ۵ هزار میلیارد تومان را تصویب کنیم، تمام پروژه‌های عمرانی در جداولی که در بودجه آمده بدون اعتبار می‌ماند.

**واکنش توکلی به " دو، دو " کردن نمایندگان

احمد توکلی نماینده مردم تهران نیز در موافقت با این پیشنهاد، گفت: تا زمانی که بررسی اصلاحیه تمام شود و شورای نگهبان آن را تصویب کند، آبان‌ماه تمام شده است و فقط ۴ ماه تا پایان سال باقی می‌ماند در حالی که آمار اجرایی شدن اصل ۴۴ که تا ۲۷ شهریور در اختیار بنده است، تاکنون صفر بوده و همین ۵ هزار میلیارد تومانی که دولت پیشنهاد کرده، به زحمت وصول می‌شود.

وی ادامه داد: قرار دادن ۲۵ هزار میلیارد تومان دو عیب دارد؛ یکی اینکه باعثایجاد انتظارات می‌شود که نمی‌توان آنها را پاسخ داد و در نتیجه نارضایتی به بار می‌آورد و حالا که دولت واقع‌بینی کرده به دولت می‌گوییم واقع‌بین نباش و غلط بودجه‌نویسی کن و حتی اگر ۲۵ هزار میلیارد تومان محقق شود و آن را از بازار جمع کنیم، منابع در دسترس برای سایر فعالیت‌های اقتصادی کم می‌شود که در نرخ رشد اقتصادی اثر منفی دارد.

در این هنگام تعدادی از نمایندگان در مخالفت با سخنان توکلی " دو دو " می‌کردند که این نماینده از پشت تریبون مجلس گفت: شاید تقصیر نداشته باشید، چرا که در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتیم حضور نداشتید که ایشان دو، دو کردن نمایندگان را زشت توصیف کردند و هیئت رئیسه را ملزم کردند که کسانی که دو، دو می‌کنند معرفی کرده و بازخواست کنند، اما هیئت رئیسه مجلس به وظیفه خود عمل نمی‌کند که در این هنگام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را برعهده داشت خطاب به نمایندگان گفت: رعایت کنید.

توکلی ادامه داد: اگر می‌خواهیم رکود تورمی را برطرف کنیم، باید تسلیم این موارد باشیم و به اقتضای سهم علمی، بنده می‌خواهم که به پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت رای دهید.

**نوبخت: نمی‌خواهیم تکلیفی کنید که نتوانیم آن را اجرا کنیم

محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت رئیس‌جمهور که به عنوان نماینده دولت در مجلس حضور داشت درباره این پیشنهاد گفت: از روزی که خصوصی‌سازی در کشور رایج شد تا به امروز، یعنی طی ۶ سال ۹۹ هزار میلیارد تومان سهام کارخانجات و شرکت‌ها در اجرای اصل ۴۴ به فروش رفته است، اما شما دولت را ملزم کرده بودید که تا پایان سال ۳۷ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌ها را در اجرای اصل ۴۴ بفروشد در حالی که مقام معظم رهبری در اجرایی کردن اصل ۴۴،۸ مورد را متذکر شده بودند و قرار نیست ما این سهام‌ها را به بخش‌ها و شرکت‌های شبه‌دولتی بفروشیم. این اجرای اصل ۴۴ نیست.

وی ادامه داد: وقتی در ۶ سال گذشته ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فروخته‌ایم، اصلا امکان ندارد که در طی ۴ ماه ۳۷ هزار میلیارد تومان بفروشیم، چرا که در امسال و تاکنون عملکرد اصل ۴۴، صفر بوده است.

وی تصریح کرد: هر چه شما تصویب کنید ما ملزم به اجرا هستیم. اما نمی‌خواهیم تکلیفی کنید که نتوانیم آن را اجرا کنیم. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم، اما عملی نیست که بخش خصوصی ۳۷ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌ها را از ما بخرد. لذا به جداولی امید بسته شده که امکان اجرای آنها نیست و اگر همین ۵ هزار میلیارد تومان محقق شود، بسیار خوب است. لذا خواهش می‌کنم به پیشنهاد بازگشت به لایحه دولت رای دهید.

**پیشنهاد کاهش منابع درآمدی دولت در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی رای نیاورد

محمدرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه در دفاع از پیشنهاد این کمیسیون، گفت: درآمد از اجرای اصل ۴۴ در امسال صفر نبوده و دولت تاکنون ۱۶۰۰ میلیارد تومان از این طریق درآمد کسب کرده و ما ۳۷ هزار میلیارد تومان را کنار گذاشتیم و آن را به ۲۵ هزار میلیارد تومان کاهش دادیم، اما اگر آن را دوباره به ۵ هزار میلیارد تومان کاهش دهیم، همه جداولی که در بودجه آورده شده حذف می‌شود. پس اگر پروژه‌ها و جداول بودجه نداشته باشد، بهتر است تا اینکه جداول از بین برود. لذا ما تصمیم گرفتیم ۲۵ هزار میلیارد تومان را بیاوریم تا جداول باقی بماند.

در نهایت پس از سخنان موافقان و مخالفان این پیشنهاد به رای گذاشته شد، که از مجموع ۲۱۱ نماینده حاضر در مجلس با ۸۶ رای موافق، ۹۲ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع این پیشنهاد تصویب نشد.

**ارائه پیشنهاداتی در مورد تبصره ۳ لایحه اصلاح قانون بودجه امسال

پس از آن پیشنهادات متعددی در مورد تبصره ۳ لایحه اصلاح قانون بودجه امسال توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد.

این موضوع در جلسه علنی امروز مجلس بحث‌های زیادی را به خود اختصاص داد و پیشنهادات بسیاری برای حذف یا اصلاح این تبصره مطرح شد.

یکی از این پیشنهادات، پیشنهاد محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان برای حذف تبصره ۳ از لایحه دولت بود که اگر این پیشنهاد به تصویب می‌رسید دولت موظف می‌شد قانون بودجه طرح مربوط به خصوصی‌سازی در قانون بودجه را عینا انجام دهد و مکلف می‌شد درآمد ۳۷ هزار میلیارد تومانی کسب کند.

**پورابراهیمی: دولت به شعار خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری عمل کند

پورابراهیمی در توضیح پیشنهاد خود گفت: ما از دولت انتظار داریم شعار خصوصی‌سازی و کاهش تصدی‌گری دولت را که از روز اول مطرح می‌کرد، به آن عمل کند و در راستای خصوصی‌سازی شرکت‌های دولت گام بردارد و در حالی که بسیاری از نیروگاه‌ها و معادن و شرکت‌های وابسته به وزارت نیرو آماده واگذاری هستند، اما هیچ واگذاری در این زمینه صورت نگرفته و دولت می‌خواهد درآمد خود از این طریق را کاهش دهد.

وی ادامه داد: امروز ارزش بازار سرمایه‌ای هلدینگ خلیج‌فارس در تاریخ بازار سرمایه کشور بی‌نظیر بوده و شاخص بورس را از ۳۰ هزار به حدود ۷۳ هزار سهم رسانده است، اما نمی‌دانیم که چرا دولت اطلاعات دیگری را در صحن مطرح میکند و شرکت‌هایی مثل شرکت حفاری نفت، مپنا، بسیاری از معادن و نیروگاه‌ها را در لیست شرکت‌های واگذاری قرار نمی‌دهد و جلو خصوصی‌سازی را می‌گیرد که تمام انتقادات ما به دولت قدیم اکنون به انتقادات ما به دولت جدید بدل شده است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما برای هزینه‌کرد منابع حاصل از واگذاری، پرداخت مطالبات سنواتی ایثارگران را گذاشته‌ایم که اگر این خصوصی‌سازی انجام نشود و دولت کسب درآمد نداشته باشد، چطور می‌خواهد مطالبات ایثارگران را پرداخت کند؟ بنابراین ما معتقدیم که اصل ۴۴ قانون اساسی باید اجرایی شود و اگر دولت مشکل اجرا دارد، این مشکل قابل حل است، اما اگر اراده‌ای برای اجرای این اصل ندارد، مجلس این اراده را ایجاد می‌کند.

**نوبخت: دولت " خصولتی‌سازی " را قبول ندارد

در ادامه محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور طی سخنانی به عنوان سخنگوی دولت طی سخنانی اظهار داشت: تحقق ۳۷ هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش اوراق و سهام در ۴ ماه باقیمانده از سال ۹۲ اصلا امکان‌پذیر نیست. البته دولت اراده و عزم جدی برای خصوصی‌سازی به ویژه در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ را دارد، اما ما " خصولتی‌سازی " را قبول نداریم.

وی ادامه داد: این اموال متعلق به مردم هستند و ما نمی‌توانیم به این دلیل که باید فلان مقدار کسب درآمد داشته باشیم، اموال مردم را به یک گروهی غیر از خود مردم و یا بخش خصوصی واگذار کنیم.

معاون رئیس‌جمهور تاکید کرد: وقتی چنین مبلغی در بودجه منظور شود، در نمایندگان مجلس و به تبع آن در مردم حوزه‌های انخابیه‌شان توقع ایجاد می‌شود و وقتی این مبلغ محقق نمی‌شود، ضرری ایجاد می‌کند که آثار این ضرر بسیار بیشتر از پذیرش این واقعیت است.

در تبصره ۳ گزارش کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مورد لایحه اصلاح قانون بودجه سالجاری به دولت اجازه داده می‌شود که با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در سقف ۲۵۰ هزار میلیارد ریال نسبت به فروش سهام، سهم‌الشرکه، اموال، دارایی‌ها و حقوق مالی، نیروگاه‌های متعلق به دولت و موسسات شرکت‌های دولتی تابعه اقدام کرده و منابع حاصل از این ردیف درآمدی را با اولویت پرداخت کلیه مطالبات ایثارگران و هزینه‌های مربوط به بازنشستگان و پیشمرگان کرد مشمول طرح شهید کاظمی و اعتبارات تمکل دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص دهد.

البته بهارستان‌نشینان در جز ۱-۲۷ قانون بودجه سال جاری درآمد حاصل از خصوصی سازی را ۳۷ هزار میلیارد تومان مصوب کرده بودند و دولت در لایحه اصلاحیه قانون بودجه این مبلغ را به ۵ هزار میلیارد تومان کاهش داد.

اعضای کمیسیون برنامه و بودجه در جلسات کمیسیون با پیشنهاد دولت با کاهش ۳۲ هزار میلیارد تومانی درآمدهایش از محل خصوصی‌سازی مخالفت کردند و در نهایت کسب درآمد ۲۵ هزار میلیارد تومانی را به تصویب رساندند.

**مخالفت مجلس با حذف تبصره مربوط به خصوصی‌سازی از لایحه اصلاح بودجه

بهارستان نشینان در نهایت با ۷۰ رای موافق، ۸۲ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۰۷ نماینده حاضر در صحن علنی با پیشنهاد حذف تبصره ۳ ازلایحه اصلاح بودجه سالجاری مخالفت کردند.

**موافقت مجلس با فروش ۲۵۰هزار میلیارد ریال اموال و دارایی دولت

نمایندگان مجلس همچنین در بررسی اصلاح قانون بودجه سال ۹۲ کشور تبصره سوم صدر جزء ۱-۲۷ را اصلاح و تبصره و سایر اجزای آن را عینا ابقا کردند.

در جزء ۱-۲۷ به دولت اجازه داده می‌شود با رعایت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی مصوب ۲۵ خرداد سال ۱۳۸۷ در سقف ۲۵۰ هزار میلیارد ریال نسبت به فروش سهام، سهم‌الشرکه، اموال، دارایی‌ها و حقوق مالی و نیروگاه‌های متعلق به دولت و موسسات و شرکت‌های دولتی تابعه و وابسته اقدام کرده و منابع حاصله را به ردیف درآمدی جدول شماره ۵ این قانون واریز کند.

به ازای وجوه واریزی از محل اعتبارات ۹-۱۰۱۰۰۰ جدول شماره ۸ این قانون به مصارف مندرج در جداول شماره ۱۹ این قانون به نسبت و با اولویت پرداخت به کلیه مطالبات ایثارگران و هزینه‌های مربوط به بازنشستگان و پیشمرگان کرد مشمول طرح شهید کاظمی و اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای اختصاص می‌یابد.

نمایندگان همچنین با ۱۰۹ رای موافق، ۲۴ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع، یک تبصره الحاقی را به این بند اضافه کردند.

در این تبصره الحاقی آمده است که دولت می‌تواند با رعایت قوانین مربوطه نسبت به تهاتر در سقف مصوب هر پروژه برای اجرای پروژه‌های عمرانی اقدام کند.

**تقاضای ۲ دستور کار صحن علنی مجلس

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز پارلمان، با ۲ تقاضای تغییر دستور جاری صحن علنی پارلمان موافقت کردند.

**موافقت نمایندگان با لایحه استرداد مجرمین بین ایران و چین

وکلای ملت تقاضای در دستور قرار گرفتن لایحه استرداد مجرمین بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را با ۱۳۶ رای موافق، ۱۵ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رساندند.

محمدحسین فرهنگی عضو هیئت رئیسه مجلس طی سخنانی گفت: با توجه به حضور رئیس مجلس در کشور چین، تقاضای تغییر دستور از سوی جمعی از همکاران و با بیش از ۵۰ امضا به هیئت رئیسه رسیده که خواستار اعمال تبصره یک ماده ۱۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شده بودند.

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز به عنوان نماینده متقاضی تغییر دستور کار مجلس گفت: روابط بین کشور ایران و چین بسیار زیاد شده و تعدادی زیادی از هموطنان ما برای مسافرت و کار به این کشور سفر می‌کنند، اما گاهی اتفاق می‌افتاد که هموطنانمان در آنجا دچار مشکل شده و راهی زندان می‌شوند.

وی افزود: خانواده این زندانیان درخواست دارند که این افراد به ایران بازگردانده شوند و دوره محکومیت خود را در اینجا سپری کنند. البته ما با چندین کشور دیگر لایحه استرداد مجرمین را مورد موافقت قرار دادیم و اکنون این کار انجام می‌شود.

در ادامه این جلسه همچنین محمدحسین فرهنگی گفت: تقاضای تغییر دستور دیگری در راستای اعمال تبصره یک ماده ۱۰۴ آیین‌نامه داخلی مجلس با امضای ۵۲ تن از نمایندگان به هیئت رئیسه رسیده که خواستار در دستور قرار گرفتن لایحه اساسنامه کمیسیون دامپزشکی سازمان همکاری‌های اقتصادی(اکو) شده‌اند.

عباس رجایی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به عنوان متقاضی تغییر دستور جاری پارلمان گفت: در انتهای آبان‌ماه قرار است اجلاس همکاری‌های بین‌المللی اکو در حوزه دامپزشکی برگزار شود که با توجه به لایحه دولت و بررسی کمیسیون این اساسنامه باید به تصویب مجلس برسد تا ما بتوانیم با کشورهای عضو اکو همکاری‌های دامپزشکی داشته باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به همکاری‌های گسترده در منطقه اگر این کنوانسیون تصویب نشود، عوارض بسیار زیادی برای کشور خواهد داشت. بنابراین با توجه به لزوم تصویب این اساسنامه و با توجه به برگزاری این اجلاس در اواخر آبان‌ماه، لازم است که هر چه زودتر این لایحه را به تصویب برسانیم.

**موافقت با در دستور کار قرار گرفتن لایحه اساسنامه کمیسیون دامپزشکی اکو

وکلای ملت با ۱۳۵ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۰۰ نماینده حاضر در صحن علنی با تغییر دستور کار پارلمان و در دستور کار قرار گرفتن لایحه اساسنامه کمیسیون دامپزشکی سازمان همکاری‌های اقتصادی(اکو) موافقت کردند.

**وجوه حاصل از فروش اموال مازاد وزارتخانه‌ها به پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام اختصاص یافت

در ادامه نمایندگان خانه ملت، تبصره‌های ۴ و ۵ لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور را به تصویب رساندند. در تبصره ۴ این لایحه که براساس آن جزء ۵-۲۷ قانون بودجه سال جاری مورد اصلاح قرار می‌گرفت، مقرر کردند ۱۰۰ درصد وجوه واریزی حاصل از فروش اموال منقول و غیرمنقول مازاد وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی از حل اعتبارات ردیف‌های متفرقه مربوطه که ذیل ردیف ۵۳۰۰۰۰ جدول شماره ۹ این قانون پیش‌بینی شده است، با تصویب هیئت وزیران حسب مورد در اختیار دستگاه اجرایی ملی یا استانی ذیربط قرار می‌گیرد تا صرف اجرا و ایفای تعهدات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام مصوب و یا جایگزینی اموال فروخته شده گردد.

بهارستان‌نشینان همچنین در تبصره ۵ لایحه اصلاح قانون بودجه سال جاری مصوب کردند منابع موضوع ردیف ۲۱۰۳۰۰ جدول شماره ۵ و مصارف موضوع ردیف ۱۴-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره ۹ به ۱۰ هزار میلیارد ریال کاهش یابد.

**رسایی: خبرگزاری مجلس نمایندگان را شب‌نامه‌نویس معرفی کرده است

حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری آیین‌نامه‌ای با بیان اینکه می‌خواهم جوالدوزی به خودمان یعنی به مجموعه‌ای که به مجلس مربوط است بزنم، گفت: روز یکشنبه در جریان رای‌گیری برای صلاحیت وزرای پیشنهادی برخی نمایندگان از پشت تریبون به عنوان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی اعلام کردند و برخی دیگر از نمایندگان نیز برحسب وظیفه نمایندگی‌شان خارج از تریبون به صورت مکتوب اعلام نظر کردند از جمله روحانیون مجلس که تعدادی از آنان طی نامه‌ای نظرشان را گفتند و اعلام کردند که صلاح نمی‌دانند به آقای صالحی امیری رای اعتماد داده شود، ضمن آنکه آرزو کردیم از آقای صالحی امیری در جایگاه‌های مناسب دیگری استفاده شود.

وی ادامه داد: خبرگزاری خانه ملت خبری را در مورد نامه روحانیون مجلس با تیتر «توزیع نامه علیه وزیر پیشنهادی در صحن علنی» منتشر کردند که الان این خبر در دست بنده وجود دارد و در ذیل نامه نوشتند که امروز یعنی یکشنبه برخی نمایندگان مجلس نسبت به توزیع شب‌نامه در مجلس تذکر داده بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آیا نامه‌ای که به صورت رسمی و با اسم و امضا توسط روحانیون مجلس ارائه می‌شود، شب‌نامه است؟ بنده طلبه کوچکی هستم، اما نامه حاج‌آقای آشتیانی، حاج‌آقای سالک، حاج‌آقای آقاتهرانی و روحانیون دیگر مجلس که همه استاد بنده هستند، آیا شب‌نامه است که خبرگزاری خانه ملت که منتسب به مجلس است اینچنین خبری را منتشر می‌کند؟

رسایی با بیان اینکه تیتر همین خبر بازتاب بسیار بدی در رسانه‌های معاند پیدا کرده و آورده‌اند که شب‌نامه‌ها را همین افراد می‌نویسند، اظهار داشت: این خبرگزاری بارها به ما اعتراض کرده که چرا مصاحبه نمی‌کنید؟ حالا باید بگوییم که به همین دلیل است که ما با شما مصاحبه نمی‌کنیم. در روز روشن درباره یک موضوع بسیار شفاف اینگونه خبرسازی می‌کنند.

وی ادامه داد: همین خبرگزاری در دولت آقای احمدی‌نژاد توپخانه علیه دولت‌های نهم و دهم بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز آقای روحانی رای مردم را کسب کرده و اگر کسی از آقای روحانی دفاع کند، گفتن وکیل‌الدوله به وی غلط است، گفت: چه آقای روحانی و چه آقای احمدی‌نژاد و چه نمایندگان مجلس همه آرای مردم را کسب کردند و حمایت از دولت به معنای وکیل‌الدوله بودن نیست؛ قبلا نبوده و در حال حاضر هم نیست.

رسایی تصریح کرد: آقای روحانی رای مردم را کسب کرده و برحسب نظر هر کسی حمایت از وی به معنای وکیل‌الدوله بودن و انتقاد از وی به معنای مخالفت با رئیس‌جمهور نیست و حرف بنده این است که چرا خبرگزاری خانه ملت که منتسب به مجلس است، اینگونه رفتار می‌کند.

**ابوترابی‌: تذکر وارد است

محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در پاسخ به این اظهارات رسایی، تذکر وی را وارد دانست و گفت: تذکر در این زمینه که چنین تیتری در خبرگزاری خانه ملت یعنی رسانه منتسب به مجلس باشد، وارد است و باید این موارد از سوی این خبرگزاری رعایت شود و در تیترهایی که انتخاب می‌کند رعایت کنند.

وی ادامه داد: همانطور که گفتید حمایت از دولت، حمایت از آرای مردم است و برای کسانی که تشخیص می‌دهند در حوزه‌ای و یا موردی باید از نظر دولت دفاع شود، حمایت از آرای مردم محسوب می‌شود.

**نطق ۳۱ دقیقه‌ای ناطقان میان دستور

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی ناطقان میان دستور جلسه علنی امروز را قرائت کرد؛ براین اساس ناصر آشوری نماینده مردم فومن در مجلس، علی جلیلیان نماینده مردم اسلام آباد غرب در مجلس، مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس، عزت الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل در مجلس و ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف آباد در مجلس به عنوان ناطقان امروز سخنرانی کردند.

**رحماندوست: مردم و مسئولان با شور بیشتری در مراسم ۱۳ آبان امسال شرکت کنند

مجتبی رحماندوست نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق میان‌دستور ضمن تقدیر از رئیس جمهور به دلیل حضور در منزل شهدا و ایثارگران و تشکر از مقام معظم رهبری به دلیل انتصاب یک فرد واحد به ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، اظهار داشت: پیشنهاد می‌کنم که خیرین مبارزه با مواد مخدر تشکیل شود و با همکاری بسیج و ناجا این ام‌الفساد ایران را ریشه‌کن کنند. همچنین پیشنهاد می‌دهم که استانداران موظف شوند یک شهر از استان خود را شهر پاک از معتاد و مواد مخدر قرار دهند تا به تدریج این پدیده توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر من ایجاد خیرین اشتغال است و باید با همکاری بسیج و وزارت کار و توسعه مشاغل خانگی به این مهم اقدام شود. همچنین از دادستان کل کشور با عنوان مسئول شکایت در مواردی که حقوق عامه به خطر می‌افتد، درخواست دارم تا به مواردی مانند عدم رعایت قواعد راهنمایی و رانندگی خصوصاً تردد خودرو در غیر محل خود و موتورسیکلت از مکان‌های غیرمجاز، عدم رعایت محیط زیست که آلوده به سموم و صوت ناهنجار خصوصاً در ساعات شب است و محیط زیست از لحاظ بی‌عفتی و بی‌حجابی است، ورود پیدا کند.

نماینده مردم تهران د ر مجلس افزود: پیشنهاد می‌کنم که استانداران موظف شوند که حداقل یک شهر از استان خود ولو یک شهر کوچک را به رعایت جمیع قواعد راهنمایی و رانندگی و سایر مقررات شهری و مناسب‌سازی معابر برای عبور معلولان و جانبازان اصلاح کنند تا الگوی صحیح شهرها باشد.

رحماندوست گفت: از وزرای که تاکنون دارایی خود و همسر و فرزند خود را به قوه قضائیه اعلام نکردند، درخواست دارم خاضع شوند و مجلس را به سوی وضع قوانین محدود کننده برای تحقق قانون اساسی سوق ندهند. پیشنهاد می‌کنم که هر وزیر دولت جلسات ادواری با تمامی وزرای قبلی آن وزارتخانه برگزار کند تا در این جلسه تمام وزرای ادوار بتوانند آزادانه نظر خود را ابراز کنند تا آقای روحانی به جای اینکه رئیس دولت یازدهم باشد رئیس یازده دولت شود.

وی ضمن درخواست از رئیس جمهور در مورد عدم مصاحبه برخی وزرای دولت یازدهم تاکید کرد: از رئیس جمهور می‌خواهم که از وزرای اقتصاد، صنعت و رئیس کل بانک مرکزی بخواهد که آتش‌بس دهند و از دمیدن در قیمت دلار و ایجاد گرانی‌های اخیر بپرهیزند و کمتر مصاحبه کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اعتدال از عدالت و عدل ریشه می‌گیرد و عدل یعنی همه چیز در جای خود، افزود: آیا اگر به مشاهدات عینی خود در مرام امام(ره) و مقام معظم رهبری ثابت قدم بمانیم و با بی‌توجهی به یک خاطره غیرمستند و لبخند منافقانه سران استکبار دست از این شعار استراتژیک برنداریم، خلاف اعتدال است؟ از مردم و مسئولان می‌خواهم که در مراسم مرگ بر آمریکا در روز ۱۳ آبان از هر سال با شور بیشتری شرکت کنند و به درخواست برخی‌ها که درخواست کردند شرکت نکنید، توجهی نکنند.

رحماندوست ادامه داد: آیا اگر به شیطان بزرگ بگوییم اموال بلوکه شده ما را پس بده، تحریم‌های غیرانسانی را بردار و از جنایات قبلی خود عذرخواهی کن تا صداقتت را باور کنیم این خلاف اعتدال است؟ آمریکا با موضعگیری جدیدش بعد از اجلاس نیویورک و تهدید ایران به حمله نظامی و اتمی و با متقلب دانستن ایرانیان، صداقت آمریکایی‌اش را به اثبات رساند و کشف لانه‌های جاسوسی در اروپا حقانیت ایران را در نامگذاری سفارت آمریکا به لانه جاسوسی ثابت کرد.

وی با اشاره به مشکلات مردم در قوه قضائیه گفت: اینجانب در دیدارهای مردمی به مشکلاتی در قوه قضائیه برخورد کردم و به نظر می‌رسد برای دستگاه قضایی و نیروی انتظامی قابل پژوهش باشد تا قضات، نیروی انتظامی و وکلا با بررسی و رفع این اشکالات از حیثیت جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: گاهی ادعا می‌شود که حقوق متهمان در جرائم مطابق قانون رعایت نمی‌شود؛ مانند استفاده از چشم‌بند. گاهی ادعا می‌شود زمان رسیدگی به پرونده‌ها به قدری طولانی است که به نحوی ذی‌نفع از اصل طرح پرونده صرفنظر می‌کند. گاهی ادعا می‌شود برخی ضابطین قضائی از تخصص لازم در بازجویی از متهمان برخوردار نیستند و وقت زیادی برای دقت در پرونده نمی‌گذارند و با روش‌های غیرصحیح می‌خواهند پرونده را به سمت نتیجه‌گیری صحیح و یا غلط سوق دهند.

رحماندوست افزود: همچنین گاهی ادعا می‌شود برخی وکلای دادگستری از گرفتن وکالت در برخی پرونده‌های حساس و خاص خودداری می‌کنند و نگران آینده شغلی خود هستند. گاهی ادعا می‌شود که مردم از قوه قضائیه نسبت به سایر نهادها بیشتر گلایه‌مند هستند. این قوه نتوانسته رضایتمندی مردم را جلب کند. لذا پیشنهاد می‌شود که قوه قضائیه خودش یک نظرسنجی رسمی را طراحی کند تا اگر نقص احتمالی وجود دارد نسبت به رفع آن اقدام کند. چرا که حیثیت قوه قضائیه حیثیت نظام جمهوری اسلامی و خدشه‌دار شدن آن، خدشه‌دار شدن نظام جمهوری اسلامی است.

**یوسفیان: بانک‌ها پاسخگوی ۴۲میلیارد دلار تسهیلات دریافتی نیستند

عزت‌الله یوسفیان ملا نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در نطق میان دستور در صحن علنی امروز مجلس با اشاره به مشکلات داخلی و خارجی کشور اظهار داشت: در داخل کشور فقر و گرانی کمرشکن، تار پود خانواده‌ها را دریده و همه شعارها حل مشکل، ولی عمل همان است که بود.

وی ادامه داد: کشوری که سومین ذخیره گاز دنیا را دارد و بر اقیانوس نفت بنا شده است چرا خانواده ایرانی برای ازدواج دخترش مبادرت به فروش کلیه می‌کند. انداختن همه گناهان به پای تحریم تا چه حد می‌تواند درست باشد. تا چه اندازه با شعار قانون‌گرایی، قانون‌شکنی می‌کنند و با حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و به کارگیری مسئولان مرفح، عملاً در جهت مخالف حرکت می‌کنیم.

نماینده آمل در مجلس افزود: شعار حمایت از کشاورز می‌دهیم ولی در عمل در جهت نابودی کشاورزی عمل می‌کنیم؛ ورود بی‌رویه محصولات خارجی کشاورزی به خصوص برنج و افزایش قیمت کود و سم و هزینه بالای توسعه باعثشده که امروز هیچ کشاورز شمالی‌ای نباشد که از ابتدای شروع به کار از مسئله شخم، ادوات کشاورزی، آب، کود، سم و سایر امور دچار مشکل نباشد. بلکه چون مجبور است، به کاشت برنج مبادرت می‌کند ضمن اینکه در برنج وجود آرسنیک به ظن نزدیک به یقین رسیده و این سم، دارای انواع بیماری‌هاست متاسفانه به حد وفور وارد کشور می‌شود.

یوسفیان ملا در خصوص مفاسد اقتصادی گفت: در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی معمولاً در تیم‌هایی که در هر دوره برای مبارزه با فساد اقتصادی تعیین می‌شود چهره‌هایی که خود دارای مسائل و مواردی در این بخش بودند، متصدی مبارزه با فساد می‌شوند.

" متاسفانه جنگل‌های شمال کشور با طرح‌های قبلی رو به نابودی نهاده و اکنون هم آنهایی که در این مسئله دخالت مستقیمی داشتند، تولیت و مسئولیت استان را برعهده می‌گیرند. "

وی در ادامه گفت: ۴۲ میلیارد دلار به ۱۸ بانک داخلی کشور از طرف بانک مرکزی پرداخت شده و متاسفانه هیچ یک از این بانک‌ها حتی حاضر به دادن لیست کلی که این پول را چه کرده‌اند، نیستند؛ حتی اینکه بگویند مثلاً این مبلغ را برای ارز مسافرتی، این بخش را برای ارز دارو و درمان و بخش دیگر را برای ارز واردات خرج کردیم هم حاضر نیستند لیست کلی بدهند.

نماینده مردم آمل در مجلس افزود: ۴۲ میلیارد دلار را ۱۸ بانک دولتی و خصوصی گرفتند و پاسخگو نیستند که آن را چه کرده‌اند؛ ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی بارها این اتفاق افتاد و رئیس کل بانک مرکزی وقت البته قانونا عمل نکرد و ناگزیر شد تهاتر کند و از محل دیگری وجوهی را که بانک‌ها به امانت گذاشته بودند، بابت این کار دریافت کند و دیوان محاسباتی که زیر نظر مجلس است در اسرع وقت حکم انفصال این مدیر را صادر کرد؛ دیوان محاسباتی که برای یک میلیون تومان جابه‌جایی پول ۴ تا ۵ سال رسیدگی به آن طول می‌کشد.

یوسفیان ملا اضافه کرد: اکنون که حدود ۲۵ هزار نفر در جاده‌های کشور جان می‌سپارند به فکر پرواز مستقیم به فلان کشور می‌افتند؛ نمایندگان مجلس از برخی وزارتخانه‌ها گلایه‌مند هستند. البته این گلایه زود است و نباید به این سرعت این گله اتفاق می‌افتاد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در قوانین استخدامی کشور و برنامه ۵ ساله توسعه به کارگیری بازنشستگان خلاف اصل است و اصل این است که مشاغل و مناصب متعلق به افراد شاغل است ولی با یک انتصاب در یک دستگاه ۱۰ها انتصاب دیگر اتفاق می‌افتد. لذا ما انتظار داریم دولتی که قانونگرایی را شعار می‌دهد خلافش عمل نکند.

**مخالفت مجلس با کاهش انتشار اوراق مشارکت تا مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی اصلاحیه قانون بودجه سال ۱۳۹۲ کل کشور تبصره ۶ این لایحه را حذف کردند.

براساس پیشنهاد دولت در تبصره ۶ لایحه اصلاح بودجه به دولت اجازه داده می‌شد تا مبلغ ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی با تضمین خود با بازپرداخت اصل و سود آن به منظور اجرای طرح‌های انتفاعی منتشر و وجوه اخذ شده را به ردیف درآمد عمومی خزانه‌داری کل واریز نماید. منابع واریزی صرف طرح‌های تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام مطابق جدول شماره ۱۸ این قانون می‌شود.

واگذاری این اوراق به بخش دولتی اعم از شرکت‌ها، بانک‌ها و سایر دستگاه‌ها در بازار پول و قبل از سررسید ممنوع است. اوراق مشارکت فروش نرفته هر طرح قابل واگذاری به پیمانکاران، مشاوران و تامین‌کنندگان تجهیزات همان طرح در سقف مطالبات معوق طرح با تایید ذی‌حساب و رئیس دستگاه اجرایی ذیربط است. اوراق واگذار شده قابل خرید قبل از سررسید توسط بانک عامل نیست.

تبصره ۶ لایحه اصلاحیه قانون بودجه بند ۳۹ ماده واحده قانون بودجه سال جاری مورد اصلاح قرار می‌داد. در بنده ۳۹ دولت می‌توانست تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ریالی با تضمین خود با بازپرداخت اصل و سود آن به منظور اجرای طرح‌های انتفاعی خود منتشر کند.

با رای نمایندگان مجلس برای حذف تبصره ۶ از لایحه اصلاحیه قانون بودجه، دولت مکلف می‌شود بند ۳۹ ماده واحده قانون بودجه را اجرا کند و مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرده و وجوه حاصل از آن را صرف طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه‌تمام کند.

**تذکرات شفاهی نمایندگان مجلس

پیش از پایان جلسه امروز خانه ملت، ابتدا تذکرات شفاهی ۵ تن از وکلای ملت در صحن علنی قرائت شد.

**بی‌توجهی دولت به مهاجرت فزاینده از سیستان در تذکر شفاهی نمایندگان به دولت

عباس قائدرحمت نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در تذکری به رئیس سازمان صداوسیما اظهار داشت: آقای ضرغامی؛ چرا در ملاقات‌های نمایندگان رعایت عدالت نمی‌شود و برخی مجامع استانی و افراد را به خوبی نمی‌پذیرید؟

وی خطاب به رئیس سازمان محیط زیست و رئیس جمهور گفت: محیط زیست استان لرستان سوءمدیریت دارد و به " محیط ایست " تبدیل شده و تمام طرح‌های سازگار با مسائل زیست‌محیطی مانند طرح ایجاد باغ در منطقه تیان و صنایع پتروشیمی و بسیاری از طرح‌های دیگر را متوقف می‌کند.

در ادامه حامد قادرمرزی نماینده مردم کردستان در مجلس در صحن علنی با اشاره به مشارکت مردم کردستان در انتخابات از رئیس جمهور و وزیر کشور درخواست کرد که در اسرع وقت نسبت به انتصاب استاندار بومی و متخصص در کردستان اقدام کند، چرا که حدود ۴ ماه است که فعالیت‌های زیادی در کردستان به خاطر دوران گذار مدیریتی متوقف شده است.

وی خطاب به وزیر تعاون و صنعت گفت: در مورد وضعیت تعطیلی شرکت فولاد زاگرس به این دو وزیر تذکر می‌دهم، چرا که با توجه به اینکه ۷۹ درصد از سهام کارخانه ذوب‌آهن قروه متعلق به واحدهای زیرمجموعه وزارت تعاون است، انتظار داریم که به طور ویژه دستور حل مشکلات صنعت فولاد زاگرس داده شود.

نماینده مردم کردستان در مجلس با اشاره به اعمال تعرفه ۱۲۰ درصدی بر صادرات سیب‌زمینی قروه از ۱۴ مهر ۹۲ افزود: این از اعتدال و عدالت به دور است که به جای تشویق به صادرات، حالا که فصل فروش سیب‌زمینی است، تعرفه ۱۲۰ درصدی را اعمال کنیم و به ضرر کشاورزان قروه و دهگلان است.

در ادامه سادات ابراهیمی نماینده مردم شوشتر و گناوه طی سخنانی در تذکر شفاهی به وزیر ارشاد گفت: امروز روز مهم و تلخی است؛ روز ۸ آبان مصادف با درگذشت شاعر انقلابی قیصر امین‌پور است.

وی ادامه داد: باید بین دانشمندان، بزرگان و نخبگان کشور تفاوت قائل نباشیم ولی وزارت ارشاد در برگزاری بزرگداشت مشاهیر و دانشمندان تبعیض قائل است. در حالی که وظیفه این وزارتخانه این است که این همایش‌ها را با شکوه و در سطح ملی برگزار کند، لذا از دولت تدبیر و امید و وزارت ارشاد درخواست می‌کنم که توجه ویژه‌ای به مشاهیر مذهبی و انقلابی داشته باشند.

در پایان حلیمه عالی نماینده مردم زابل در مجلس طی تذکر شفاهی در صحن علنی با اشاره به مشکلات سیستان اظهار داشت: بارها از این تریبون فریاد زدیم که سیستان تنگه احد جمهوری اسلامی ایران به دلیل فقر و بیکاری در حال خالی شدن از سکنه است؛ سیستان را دریابید.

وی ادامه داد: شغل ۸۰ درصد مردم وابسته به تالاب بین‌المللی هامون است، چرا دولتمردان نسبت به سیستان بی‌تفاوتند و چرا جهت پیگیری حق‌آبه سیستان اقدامی صورت نمی‌گیرد؟

نماینده مردم زابل در مجلس خطاب به وزیر نیرو و جهاد کشاورزی تاکید کرد: آب‌رسانی با لوله به مزارع کشاورزی سیستان تنها راه نجات سیستان است. پس چه زمانی پروژه آبرسانی قرار است اجرایی شود.

عالی خطاب به وزیر صنعت افزود: چرا نسبت به بازگشایی بازارچه‌های مرزی اقدام نمی‌شود و علت تعطیلی ۴ هزار غرفه اعلام نمی‌شود لذا از دولت درخواست دارم که خارج از اصل ۴۴ و مشکلات منطقه سرمایه‌گذاری کرده و اشتغال ایجاد کنند.

**رسایی: اخباری از تعلیق خاموش غنی‌سازی به گوش می‌رسد

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در تذکر شفاهی اظهار داشت: متاسفانه اخباری شنیده می‌شود که جای نگرانی دارد. بنده هر چقدر با خود کلنجار رفتم که سکوت کنم، نتوانستم و امیدوارم با مطلبی که می‌گویم دولت و مسئولان سازمان اتمی توضیح شفافی در این خصوص ارائه دهند.

وی ادامه داد: اخباری از تعلیق خاموش غنی‌سازی به گوش می‌رسد و ردپای همان جریانی که حرکات نابجایی را در لابه لای نرمش قهرمانانه دولت، جاسازی کردند در این توافق نانوشته با غرب دیده می‌شود. این کار دور زدن مجلس است و اگر صحت داشته باشد قطعاً یک خیانت به حساب می‌آید.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: متاسفانه عده‌ای به دنبال این هستند که غنی سازی را عامل تحریم معرفی کرده و القا کنند که برای رفع تحریم باید غنی سازی یعنی سنبل غرور ملی و استقلال کشور تعطیل شود. چند روز است که شنیده می‌شود که غنی‌سازی ۲۰درصد به اسم لزوم تحقیق بیشتر متوقف شده است. مگر تحقیقات بیشتر مستلزم توقف غنی‌سازی است؟

رسایی ادامه داد: معاون وزیر خارجه در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که غربی‌ها می‌گویند شما به اندازه کافی برای استفاده پزشکی خود ذخیره ۲۰ درصد دارید و بیشتر از این را برای چه می‌خواهید البته وی از این حرف دفاع نمی‌کرد و حرف‌های آنها را به ما منتقل می‌کرد اما نمایندگان گفتند که به غربی‌ها چه مربوط است و ما بیشتر اورانیوم داریم و می‌خواهیم آ‌ن را بفروشیم و این حق قانونی ما است.

وی تاکید کرد: مدتی است که زمزمه تعدیل نیروهای متخصص شنیده می‌شود که در این سال‌ها تربیت و جذب شده‌اند و اگر آنها از این سنگر بیرون بیایند دچار مشکل می‌شویم. ما به دولت اعتماد داریم ولی نگرانیم که جریانی به دنبال تحمیل حرکت‌های دیگر باشد و خواهش می‌کنم که مسئولان دولت و انرژی هسته‌ای این موضوع را بررسی کرده و اخبار آن را شفاف به مردم بگویند که آیا توقف ۲۰ درصد غنی‌سازی اورانیوم و برخی چیزهایی که فعلاً آن را بیان نمی‌کنم، صحت دارد یا خیر و اگر هست جلوی این رفتار را بگیرند.

در پایان جلسه امروز ضرغام صادقی عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

**تشکل‌های مختلف نمایندگان ادوار مجلس درگذشت سیدمحمود ابطحی را تسلیت گفتند

محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس نیز اظهار داشت: در رابطه با رحلت سید محمود ابطحی، نماینده دوره‌های پنجم و هفتم مجلس، مجمع نمایندگان استان اصفهان، کمیسیون صنایع و معادن، جامعه اسلامی نمایندگان ادوار، جامعه اسلامی مهندسین و کانون اسلامی نمایندگان ادوار تسلیت عرض کردند و تعالی روح برای آن تازه گذشته را از خداوند متعال مسئلت دارند.

**پایان جلسه علنی امروز مجلس / جلسه بعدی یکشنبه

حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد نایب‌ رئیس مجلس شورای اسلامی زنگ پایان جلسه امروز مجلس را نواخت و اعلام کرد که نشست علنی بعدی وکلای ملت ساعت ۸ صبح یکشنبه ۱۲ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام/