به گزارشافکارنیوز،مهدی زینالو در نشستی خبری که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با اعلام این خبر افزود: از مدتی قبل جمعی از دانشجویان و نخبگان دانشگاه‌های تهران در مسئله هسته‌یی کشور دغدغه پیدا کردند و برای یاری رساندن به فعالیت هسته‌یی صلح‌آمیز کشورمان این کمیته را تشکیل دادند.

وی افزود: ما در پاسخ به درخواست رییس جمهور برای کمک‌رسانی به دولت فعال شده‌ایم و مسائل هسته‌یی کشور را پیگیری می‌کنیم در این زمینه ما حلقه‌های مطالعاتی و سیاسی تشکیل داده‌ایم و اولین برنامه این کمیته تشکیل حلقه انسانی در اطراف سایت فردو است.

زینالو همچنین افزود: نخبگان در کنار مسوولان کشور اجازه نمی‌دهند فشار نظام‌ بین‌الملل، حرکت پرشتاب علمی کشور را کند کنند. ما در مذاکرات هسته‌یی پشتیبان تیم مذاکره‌کننده هستیم، زیرا معتقدیم آنها درصدد دفاع از منافع ملی و پیشرفت‌های علمی کشور هستند.

دبیر کمیته دانشجویی حزب و توسعه دستاوردهای هسته‌یی ایران در ادامه اظهار کرد: ما از نمایندگان مجلس و آقای صالحی برای حضور در این حلقه دعوت کرده‌ایم که با استقبال مسوولان و دانشجویان هم روبه‌رو شده‌ایم، البته امیدواریم آقای صالحی در این حلقه حضور یابد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی برای حضور در این برنامه اعلام آمادگی کرده است.

وی همچنین گفت: ما مجوزهای لازم را از استانداری قم و سایر مراجع ذیربط دریافت کرده‌ایم، بنابراین تشکیل این حلقه کامل قانونی است.

زینالو همچنین با اشاره به این‌که غرب در مذاکرات قبلی نشان داده زیاده خواه است، گفت: توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد در مقابل آزادسازی بخشی از اموال بلوکه شده کشورمان بی‌منطقی است. با این معامله نتیجه فعالیت‌های نخبگان و شهدا از بین می‌رود ما حسن نیت خود را به غرب نشان داده‌ایم در صورتی که آنها مطرح می‌کنند تمام گزینه‌ها روی میز است به نظر ما موضوع هسته‌یی یک بهانه است.

زیرا ایران اکنون به یک قدرت فرامنطقه‌ای تبدیل شده است و منافع عده‌ای از کشورها در این میان به خطر افتاده است.

دبیر کمیته دانشجویی توسعه دستاوردهای هسته‌یی ایران در مورد نحوه برگزاری این مراسم گفت: فردا در ساعت ۱۲ ظهر دانشجویان از مقابل دانشگاه شریف حرکت کرده و در ساعت ۱۴ در مجتمع رفاهی مهتاب در ۲۰ کیلومتر قم توقف کرده و سایر دانشجویان، ‌مسوولان‌، خانواده شهدا و مردم به آنها می‌پیوندند و سپس به سمت سایت فردو حرکت می‌کنند. ما وارد سایت نمی‌شویم و فقط حلقه‌ای اطراف سایت تشکیل می‌دهیم و مسوولیت برگزاری این برنامه نیز با این کمیته خواهد بود.

در ادامه این نشست خبری حسین شمالی از اعضای کمیته درباره اهمیت استفاده از فناوری هستهیی در مسائل پزشکی و عباس ملکثابت درباره کاربرد انرژی هستهیی در حوزه انرژی صحبت کردند همچنین فیاض محمدباقری یکی دیگر از اعضای این کمیته با اشاره به افزایش نیاز کشور به اورانیوم غنی شده و لزوم فعالیت جدی در این زمینه درباره بینیازی به فناوری کشورهای دیگر گفت: اگر غنای اورانیوم به زیر ۲۰درصد برسانیم نمی توانیم نیازهای خود برآورده سازیم.