به گزارشافکارنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی در پیام خود که در پی درگذشت نلسون ماندلا منتشر کرده، آورده است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

" ماندلا " نمی‌میرد و نام او الهام‌بخش همه کسانی است که زندگی را برای همگان شاداب و پر امید می‌خواهند. او زنده است تا آنگاه که انسان هست و برای آزادی و سربلندی تلاش می‌کند.

" نلسون ماندلا " بزرگ‌مردی است از تبار آزادگی و انصاف که پربارترین دوران عمر خود را در زندان به سر برد تا انسانیت اسیر بیداد و تبعیض را در هر کجای زمین از زندان برهاند و آنگاه که در میان شور بی‌همانند هموطنانش و هلهله شادمانی همه آزادیخواهان بر مسند قدرت رسمی جا گرفت حتی از دشمنان خویش که نماینده پلیدترین شکل ستم یعنی تبعیض نژادی بودند انتقام نگرفت و حتی آنان را نیز از مهربانی و رأفت و گذشت خود بی‌نصیب نگذاشت.

او که قدرت معنوی بی‌نظیرش را از مردم و عشق مردم گرفته بود هیچگاه به افسون قدرت پیدا فریفته نشد و در اوج محبوبیت و مقبولیت قدرت ظاهری را به دیگران واگذاشت و تا باز هم به میان مردم بیاید و با دردها و سختی‌های آنان همنوا شود و تا آنجا که بتواند در کاهش آنها بکوشد.

قهرمان مبارزه با آپارتاید و استعمار و خودکامگی در مهربانی، در پاسخ خشونت را با محبت دادن بی‌آنکه ذره‌ای از اصول و معیارهای ارزشمندی که به آن پای بند بود کوتاه بیاید نیز قهرمان بود.

امروز تنها مردم بزرگوار و سربلند آفریقای جنوبی نیستند که در ماتم از دست دادن این مرد جلیل‌القدر داغدارند بلکه جان همه آزادگان همه آنان که حرمت انسان و حقوق او را پاس می‌دارند و همه آنها که در جستجوی عدالتند و از بیداد بیگانه و جباریت قدرت‌های خودی رنج می‌برند در عزای او آتشناک است.

یادش را گرامی می‌داریم و به روان پاکش درود می‌فرستیم.

سیدمحمد خاتمی

۱۵ آذر ۱۳۹۲»