به گزارش افکارنیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران پس از بازگشت از سفر سه روزه خود به عمان به ارائه گزارشی از دستاوردهای این سفر پرداخت و اظهار داشت: کشور عمان هم به دلیل همسایگی با ایران و هم به دلیل فعال بودن در عرصه سیاسی منطقه، از دیرباز روابط نزدیکی با ما داشته‌است.

وی افزود: همیشه از رایزنی‌های سیاسی با عمان بهره می‌بردیم و در این سفر نیز با پارلمان این کشور یعنی مجالس شورا و سنای عمان جلساتی داشتیم و در زمینه همکاری‌های دوجانبه و فعال شدن روابط پارلمانی و گروه دوستی بین ایران و عمان و همکاری در مجامع بین‌المللی که مربوط به پارلمان‌هاست، رایزنی‌هایی داشتیم.

رئیس مجلس با بیان اینکه در چند ماه آینده قرار است کنفرانس بین‌المجالس اسلامی در جمهوری اسلامی ایران برگزار شود، تصریح کرد: در این زمینه مباحثمفیدی مطرح شد، بویژه درباره همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور، نگاه مجلس کشور عمان بسیار مثبت بود و پیگیری‌هایی در این زمینه داشت، بعضی از فرصت‌های شغلی سرمایه‌گذاری در عمان برای ایرانیان، می‌تواند مجال بسیار خوبی باشد و می‌توانیم از آنان استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: با آقای سلطان قابوس و وزیر خارجه عمان، درباره همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های اقتصادی و مسائل مهم و حساس منطقه، رایزنی‌هایی داشتیم و یکی از نکات بسیار خوبی که به نظرم صاحب حرفه و سرمایه‌گذاران در ایران می‌توانند از آن بهره‌مند شوند، فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری مناسب در عمان است که بعضا در ایران شناخته شده نیست.

وی ادامه داد: در زمینه کشاورزی و پرورش میگو و از این سنخ امور، دولت عمان علاقمند به همکاری با ایران است، همچنین در زمینه سرمایه‌گذاری در بخش نفت، گاز، پتروشیمی، و صنایع دیگری که ایران در آنها صاحب تکنولوژی و فن است، نیز می‌توان همکاری‌هایی با کشور عمان داشته باشیم؛ از این جهت به نظرم اتاق بازرگانی دو کشور باید نسبت به یکدیگر آشنایی و رفت و آمد داشته باشند و یا اتاق مشترک داشته باشند.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: امیدواریم بعد از این سفر موضوع پیگیری شود و مسئولان اجرایی مختلف کار را دنبال کنند تا هم پروژه‌های مهمی که در اقتصاد تاثیرگذار است به نتیجه برسد و هم استفاده از این فرصت‌ها که بخش خصوصی عمدتا می‌تواند در این زمینه‌ها حضور داشته باشد.

لاریجانی در پایان گفت: برخی تجار عمان علاقمند به سرمایهگذاری در ایران بودند؛ آنان علاقه به سرمایهگذاری در زمینه صنعت توریسم و صنایع دیگر بودند که به نظرم پیگیریهایی در این زمینه انجام میشود.