به گزارش افکارنیوز، بررسی دقیق و تطبیقی علل و عوامل فتنه، واقعیت‎هایی را روشن ‎ساخت و نشان داد، جریان فتنه با بهره‌گیری از الگوی رفتاری کودتای مخملی، در صدد براندازی نرم ‎از طریق یک حرکت سازمان یافته بود.

از سال‌ها پیش بنیاد‌ها و مؤسسات متعددی توسط سرویس‏‌های جاسوسی و دیگر نهادهای حکومتی کشورهای غربی به ‏ویژه آمریکا به ‌وجود آمده‌اند که طبق یک تقسیم کار سازمانی و متمرکز مأموریت‏‌های مختلفی را با هدف مشترک در اجرای پروژه کودتای مخملی در ایران به‏ عهده گرفته‏‌اند.

مهم‌ترین این مؤسسات و بنیاد‌ها عبارتند از: " بنیاد سوروس " و مراکز وابسته به آن از جمله " مرکز برکمن "، " بنیاد راکفلر "(Rockefeller Center)، " بنیاد فورد "(ford foundation)، " بنیاد جرمن مارشال فایند "(Fund German Marshall)، " خانه آزادی "(Freedom House)، " شورای روابط‌ خارجی ‌آمریکا "(foreignaffairs)، " انجمن سیاست خارجی آلمان "(DGAP) و " مرکز مطالعات دموکراسی انگلیس ".

در این راستا کانون‌های تفکرغربی(" تینک تانک‌ها ") در کنار سایر کانون‌های فعال مثل رسانه‌ها، سفارتخانه‌ها، طی حداقل دو دهه، فعالیت گسترده‌ای را با هدف تغییر در ایران دنبال می‌کردند.

تصویب لایحه ۵۵ میلیون دلاری برای " براندازی " و " جنگ نرم " علیه کشورمان بیان گر نقش و جایگاهی است که این موسسات در راستای اهداف شوم سران " کاخ سفید " و " سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا " برعهده گرفته‌اند.

در میان سازمان‌هایی که در جریان اغتشاشات سال۱۳۸۸ دست داشته‌اند نام‌های مختلفی به چشم می‌خورند، یکی از این مراکز " مرکز برکمن " است.

مرکز برکمن

" مرکز برکمن " در واقع برای تبیین نقش اینترنت در جامعه و در سال ۱۹۹۷ توسط جک N. و لیلیان R. برکمن تاسیس شد. " جان پالفری " از سال ۲۰۱۱ تا پایان سال ۲۰۱۴ ریاست موسسه برکمن را برعهده دارد. " جان پالفری " مدعی است، دایی او " کرمیت روزولت " کودتای ۲۸ مرداد را مدیریت کرده است!


" جان پالفری "

موسسه امریکایی برکمن به عنوان یکی از موسسات فعال در جریان فتنه ۸۸ با تامین منابع مالی توسط " بنیاد سوروس " نقش فعالی در زمینه سازی اغتشاشات بعد از انتخابات ریاست جمهوری در این سال را داشتند. مرکز برکمن یکی از موسسه‌های به اصطلاح پژوهشی " دانشگاه هاروارد " است و ارتباط تنگاتنگی با " موسسه مطالعاتی بروکینز " دارد.این موسسه با سنجش میزان اثرگذاری شبکه‌های اجتماعی بر مخاطبان کشورهای هدف، به القای نقش برجسته این شبکه‌ها در تحولات اجتماعی و سیاسی جوامع می‌پردازد و بدین سان در راستای تحکیم پایه‌های امپریالیسم رسانه‌ای و براندازی حکومت‌های مستقل از طریق کودتای مخملی گام بر می‌دارد.

این موسسه به منظور پیش برد اهداف و استراتژی‌های خود برقرای ارتباط با کنش‌گران رسانه‌ای و سیاسی اپوزوسیون کشور هدف را در دستور کار قرار داده است.

سرمایه گذاری و پشتیبانی سیاسی

در طول دهه گذشته، " مرکز برکمن " حمایت‌های مالی بسیاری از طرف بنیادها، شرکت‌ها، اهدا کنندگان خصوصی، سازمان‌های بین المللی و نهادهای دولتی دریافت کرده است. به گفته مسئولین این سازمان، این روابط برای دستیابی به اهداف موردعلاقه و بلند پروازانه این مرکز حیاتی هستند.

اما برخلاف مرام نامه منتشره توسط این سازمان مبنی بر استقلال در پژوهش و تعهد به شفافیت در روابط، این سازمان مطالعات و پژوهش خود در زمینه‌های مختلف را در راستای سیاست‌های کاخ سفید و سازمان جاسوسی این کشور(سیا) انجام می‌دهد.

به اعتراف مدیران این مرکز، سازمان‌های بین‌المللی، نهادهای دولتی و سایر سازمان‌های غیرخصوصی ممکن است مبالغی را تحت عنوان هدیه به صورت نامحدود ارائه دهند. موسسه‌ای که نقش تئوریک در سازمان‌دهی کودتاهایی مخملی دارد و رد پای نظریه پردازی‌ها و حمایت‌های مالی گردانندگان این موسسه در برخی کشورهای اروپای شرقی مشهود است.

" برکمن " در واقع نقش بازوی اجرایی بنیاد سوروس را در فضای مجازی برعهده دارد و مانند یک کاتالیزور فرآیند عملیات روانی موسسه فوق الذکر را در دنیای وب ۲ تسهیل می‌کند.

پروژه ایران و دموکراسی

بر خلاف ادعای گردانندگان موسسه برکمن مبنی برداشتن ماهیت پژوهشی، شواهد حاکی از این است که این موسسه عملیات اجرایی ویژه‌ای را طی سال‌های متمادی، تحت عنوان رصد فراگیری دسترسی به فضای مجازی و پراکندگی رویکردهای متنوع کاربران اینترنتی در کشورهای هدف از جمله ایران آغاز کرده است." مرکز برکمن " به عنوان یکی از موسسات وابسته به سرویس‌های جاسوسی آمریکا پروژه تحقیقاتی را تحت عنوان " اینترنت و دموکراسی " از سال‌ها قبل آغاز کرده است که کره جنوبی نخستین نمونه آزمون شده این پروژه بوده است.

اما " اینترنت و دموکراسی " تنها ظاهر این پروژه محسوب می‌شود و در پشت پرده طراحان این پروژه در صدد براندازی حکومت‌هایی هستند که به نوعی در تقابل با منافع واشنگتن حرکت می‌کنند. چنانکه در جریان کودتای مخملی موسوم به انقلاب نارنجی در اوکراین، این موسسه با جایگزین سازی تلفن‌های همراه به جای سیستم رسانه‌ای سنتی جریان انتشار اطلاعات را در راستای اهداف کودتا تسریع کرد.جمهوری اسلامی ایران که با حاکمیت مستقل خود سرکرده‌گی آمریکا در عرصه بین المللی را به چالش کشیده است همواره کانون توجه سرویس‌های جاسوسی آمریکا و موسسه‌های تابع قرار داشته است.

نقشه عرصه مجازی ایران در حوزه سیاست و فرهنگ

مطالعه روی وبلاگستان فارسی و تأثیرات احتمالی آن بر فرآیندهای سیاسی و دموکراتیک در ایران به عنوان هدف اصلی این مرکز انتخاب شده است. گفتنی است پیش از این، مرکز اینترنت و جامعه برکمن دانشگاه هاروارد امریکا تأثیرات سایت‌های خبری ایجاد شده توسط کاربران در انتخابات ریاست جمهوری کره جنوبی در سال ۲۰۰۲ را به عنوان نخستین هدف انتخاب کرده بود و پس از آن درباره به‌کارگیری رسانه‌های غیر مرسوم در انقلاب نارنجی اوکراین پژوهشی را انجام داده بود.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی در گفت‌وگوی خود با " جان کلی "، بنیانگذار موسسه " مورنینگ آنالیتیکس " فضای محتوایی وبلاگستان فارسی را مورد بررسی و تحلیل قرار داد.

این موسسه در تحقیق اخیر خود، به نقشه برداری عرصه مجازی ایران با محوریت سیاست و فرهنگ پرداخته و آن را مورد بررسی قرار داده است.


در این تحقیق بیش از ۶۰هزار وبلاگ فارسی مطالعه شده‌اند و در آن از ترکیبی از روش‌های نقشه برداری محاسباتی شبکه اجتماعی و تحلیل محتوا توسط انسان و رایانه استفاده شده است. گفتنی است این مطالعه بخشی از مجموعه پژوهش‌های صورت گرفته تحت عنوان پروژه " اینترنت و دموکراسی " است که در مرکز اینترنت و جامعه برکمن انجام شده است.


نقش برکمن در فتنه ۸۸

در جریان انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران اعتراض به ناحق جناح بازنده به نتایج انتخابات باعثشد سرویس‌های جاسوسی بیگانه با کمک موسساتی چون برکمن به دامن زدن بر فضای اغتشاش و آشوب بپردازند و پروژه براندازی حاکمیت مستقل ایران را در دستور کار قرار دهند. پروژه‌ای که البته با درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و مقامات عالی رتبه نظام به شکست انجامید.

پس از ناکامی سرویس‌های جاسوسی آمریکا در اجرای طرح‌های براندازانه خود در ایران، دستورالعمل ابلاغی این سازمان برای موسسات تابع همچون برکمن، به کار گیری عناصر رسانه‌ای و سیاسی معاند نظام اسلامی در برنامه‌ها و میتینگ‌های تبلیغاتی بود.


اما فعالیت‌های موسسه برکمن تنها محدود به پژ‍وهش در حوزه مجازی و انتقال اطلاعات به مراکز جاسوسی آمریکایی نمی‌ماند؛ این موسسه در قالب ترویج گفتمان به اصطلاح دموکراسی محور و صدور اندیشه لیبرال دموکراسی آمریکایی با برقراری ارتباط با فعالین اپوزوسیون دولت‌های هدف، استراتژی کاخ سفید را در تضعیف حاکمیت دولت‌های مخالف آمریکا پیش می‌برد.

دعوت از عناصر معلوم الحالی همچون " ستاره درخشش " مجری اخبار صدای آمریکا، " بهمن کلباسی " خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی و " مهرانگیز کار " از سلطنت طلبان فراری نیز توسط موسسه برکمن، در راستای استراتژی تجویزی به این موسسه برای تقویت اپوزیسیون ایران در فضای جنگ نرم قرار دارد.


" ستاره درخشش "


" مهرانگیز کار "

در این سلسله نشست‌ها موضوعاتی هم‌چون تاثیر رسانه‌های شهروندی و شبکه‌های اجتماعی بر تحولات سیاسی، نقش تکنولوژی در شفاف‌سازی در عرصه عمومی، بهره‌گیری از رسانه‌های شهروندی برای پوشش مستقل انتخابات، آزادی اینترنت، ظرفیت‌ها و چالش‌های روزنامه‌نگاری شهروندی، اکوسیستم‌های نوین رسانه‌ای و شکاف دیجیتال مورد بحثو بررسی قرار می‌گیرد.

این موسسه چندین بار در سال ۲۰۰۹ - ۱۳۸۸ اقدام به برپایی کارگروه‌ها و گارگاه‌های آموزشی " تحت پوشش عنوان نقش رسانه در انتخابات ایران " کرده بود.

در نشستی پیرامون نقش اینترنت و رسانه در بحثحقوق شهروندی که توسط این مرکز برای بررسی وضعیت ایران در این عرصه برگزار شده بود " مهراگیز کار " از عناصر خارج‌نشین فتنه ۸۸ شرکت کرده بود.

همچنین نمایندگان رسانه‌های معاند و دروغ پرداز فارسی زبان همچون " ستاره درخشش " و " بهمن کلباسی " در نشست‌های مربوط به نقش رسانه در انتخابات ۱۳۸۸ حضور می‌یافتند.

پرداختن به اخبار اغتشاشات و انتشار تصاویر آشوب‌گری فتنه گران به منظور دامن‌زدن به التهابات آن روزهای کشور پرو‍ژه و استراتژی تعریف شده موسسه برکمن بود. این اقدام موسسه به اصطلاح پژوهشی " برکمن " در ابتدای امر عجیب به نظر می‌رسید اما به مرور زمان که پرده از روابط پنهانی و تنگاتنگ حلقه داخلی و خارجی فتنه برداشته شد، اقدام موسسه برکمن در دامن‌زدن به آشوب‌ها در قالب تقسیم کار میان عناصر فتنه موجه نمود.

پروژه گلوبال ویسز

" پروژه گلوبال ویسز " GlobalVoices " یا‌‌ همان صداهای جهانی زیر نظر " مرکز برکمن " در دانشگاه هاروارد انجام می‌‏گیرد. این پروژه از سال ۲۰۰۴ آغاز شده است. هدف این پروژه تمرکز بر تمام بلاگ‌های دنیا به‏ خصوص کشورهای مخالف آمریکا از جمله ایران است تا بتوانند به هدف خود که ایجاد جنگ روانی در این کشور‌ها است، برسند.


منابع مالی این پروژه‏ را‏ " بنیاد سوروس‌ " تأمین می‌‏کند که به اکثر مؤسسات غیردولتی در دنیا کمک مالی می‌‏دهد. مدیر این پروژه فردی به‏ نام " اتان زوکرمن " است. او یک آمریکایی است که قبلاً در بنیاد سوروس فعالیت داشته، او روی استفاده از اینترنت برای براندازی نرم درکشورهای مختلف خیلی کار کرده و با نهادهای اطلاعاتی امنیتی آمریکا نیز رابطه دارد ".

آمریکا برای طرح براندازی نرم از تئوریسین‏‌های مختلف از جمله " جین شارپ " که۵۰ سال از عمر خود را در مؤسسه‏‌اش صرف کرده تا طرح استفاده از نقاط ضعف حکومت‏‌ها برای براندازی نرم را شناسایی کند، استفاده می‌کند.

در وب‌سایت این مؤسسه متون و روش مبارزه مسالمت‏‌آمیز شاید به ۲۰ الی ۳۰ زبان زنده دنیا آموزش داده شده است. البته این زبان‌ها آلمانی، فرانسوی و یا اسپانیایی نیست بلکه به‏ زبان‏های برمه‏‌ای، چینی، عربی، فارسی و … است که آمریکا دوست دارد در کشورهایی که به این زبان‌ها گویش دارند کودتای مخملی صورت بگیرد.

بر اساس مشاهدات و اطلاعات موجود پروژه " صداهای جهان " توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ساپورت مالی می‌شود و این سازمان، آن را طراحی کرده تا بتواند در کشورهای مخالف آمریکا نیروها را جذب کند و یک جنگ روانی از طریق وبلاگ‌ها علیه حکومت در آن کشورها راه اندازی کند.

برنامه ریزی کاخ سفید

سران کاخ سفید از ارتباطات اینترنتی برای ارائه دیپلماسی عمومی خود استفاده می‌کنند، دولت آمریکا برای استفاده موثر از شبکه‌های اجتماعی برای دیپلماسی عمومی و امنیت ملی خود توسعه مداوم آن‌ها را در دستور کار خود قرار داده است.

" هیل دیل " همکار ارشد بنیاد برکمن در مورد مطالعات دیپلماسی عمومی می‌نویسد: در عین حال که استفاده از شبکه‌های جدید جهانی برای گسترش دیپلماسی عمومی جالب به نظر می‌رسد، اما نباید از نقاط ضعف و محدودیت‌های آن غافل بوده و از ابزارهای دیگر در گسترش دیپلماسی عمومی غفلت نمود.

انتقاد شدید "هیلاری کلینتون" وزیر سابق خارجه آمریکا در جریان حوادث بعد از انتخابات 1388 از ایده مسدود کردن دسترسی ایرانیان به اینترنت و جریان ازاد اطلاعات و شبکههای اجتماعی همچون توییتر در راستای برنامه ریزی بلند مدت مقامات واشنگتن در رابطه با برنامه ایست که "سیستم عصبی" جدید جهانی مینامند.