به گزارش افکارنیوز، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس ضمن گرامیداشت سالروز یوم‌الله ۹ دی اظهار داشت: در این روز راهپیمایی خودجوش اقشار مختلف مردم ایران اعم از هواداران و کاندیدای پیروز و معترضان به نتیجه انتخابات نشانه رشد اجتماعی و سیاسی ملت ایران بود که قطع نظر از تخلفات دوطرف فتنه دفاع از اصل نظام جمهوری اسلامی پرداختند.

وی افزود: جای تاسف است که پس از گذشت ۴ سال از آن ماجرا هنوز مسئله فتنه حل نشده و ورد زبان‌هاست. بهتر است رئیس قوه قضائیه به جای شعار دادن درباره فتنه به حل آن بپردازند و حل آن نیز مستلزم وجود یک قوه قضائیه مستقل است. نه قوه‌ای که از این نهاد و آن دفتر و از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تاثیر بپذیرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: قوه قضائیه مستقل، قوه‌ای است که بتواند همه مقامات کشور را بدون استثنا در موارد لازم به دادگاه بکشاند و حکم عادلانه در مورد آن صادر کند. این در حالی است که قوه قضائیه ما به عنوان مثال پس از گذشت بیش از ۴ سال هنوز نتوانسته است تکلیف معاون اول رئیس‌جمهور سابق را در پرونده بیمه‌ای ایران مشخص کند.

مطهری خاطرنشان کرد: این راه حل که آقایان موسوی و کروبی باید توبه و عذرخواهی کنند تا مسئله تمام شود به نتیجه نمی‌رسد. چون آنها اگرچه ممکن است به برخی خطاهای خود اعتراف کند، اما مجرم اصلی را طرف اصلی می‌دانند. توبه و عذرخواهی با اختیار و میل قلبی معنی پیدا می‌کند.

وی افزود: بارها گفته‌ام که اگر قرار بر گذشت طرفین از تخلفات یکدیگر نیست تنها راه پایان دادن به فتنه سال ۸۸ و محاکمه علنی و همزمان آقایان موسوی، کروبی و احمدی‌نژاد است. بدون آنکه اتهامات آنها را در یک حد بدانند تا زمانی که یک طرف قضیه حق سخن گفتن و دفاع از خود نداشته باشد و طرف دیگر هر چه می‌خواهد اتهام می‌زند و تحقیر می‌کند این بحران حل نخواهد شد.

نماینده مردم تهران در خانه ملت اظهار داشت: این سه نفر که هیزم فتنه را آورد و دو نفر دیگر آن را شعله‌ور کردند محاکمه علنی کنید تا حقیقت ماجرا برای مردم آشکار شود. آنگاه هر حکمی صادر شود کسی اعتراض نخواهد داشت.

مطهری اضافه کرد: حصر خانگی طولانی مدت بدون محاکمه توجیه قانونی و شرعی ندارد.

وی افزود: احکام سخت‌گیرانه زندانیان سیاسی سال ۸۸ نیز مطلب دیگری است که قوه قضائیه در مورد آن باید پاسخگو باشد. آیا این احکام توسط قضات عادل و مستقل صادر شده است یا قضاتی که تحت فرمان بازجویان و عناصر اطلاعاتی بوده‌اند. بسیاری از این احکام در دوره مدیریت قبلی قوه قضائیه و در فضای افراطی سال ۸۸ صادر شده است لذا نیاز به بازبینی دارد.

عضو کمیته فرهنگی مجلس اظهار داشت: رئیس قوه قضائیه پاسخ دهد که مثلا جرم آقایان مصطفی تاجزاده و بهزاد نبوی غیر از انتقاد به نظام چه بوده است. این در حالی است که امام علی(ع) خوارج را تا زمانی که دست به سلاح نبرده بودند آزاد گذاشت و حتی حقوق آنها را از بیت‌المال قطع نکرد.

وی افزود: در این زمینه روحانیت خصوصا مراجع تقلید قم و دانشگاهیان نسبت به سایر اقشار وظیفه مضاعف دارند و نباید از جو رعب و وحشتی که در چند سال اخیر حاکم شده است، بهراسند. باید برای سکوت خود در مقابل خداوند پاسخ داشته باشند.

مطهری تاکید کرد: نخبگان جامعه باید قوه قضائیه را یاری کنند تا بتواند با هدایت مقام معظم رهبری بر فضای رعب و تفرفه‌ای که عده‌ای به خاطر منافع خود خواهان ادامه آن هستند فائق آید و مسئله فتنه را به نقطه پایان برساند.

وی افزود: اینجانب به عنوان نماینده قوه مقننه در هیئیت نظارت بر مطبوعات به روزنامه‌ها تذکر می‌دهم که جای نقد احکام مسلم اسلام روزنامه آنهم صفحه اول آن نیست. کاری نکنید که بهانه به دست عده‌ای برای محدود کردن فضای آزادی بیان بیفتد. اینگونه مباحثمی‌تواند در نشریات تخصصی همراه با پاسخ آن از سوی اسلام‌شناسان مطرح شود و از قضا همیشه این مباحثات موجب آشکارتر شدن گوهر اسلام شده است.

نماینده مردم تهران در خانه ملت ادامه داد: ضمنا مرجع قانونی رسیدگی به این امور هیئت نظارت بر مطبوعات است و قوه قضائیه نباید راسا اقدام کند.

وی بیان اینکه وحدت ملی ما پشتوانه‌ای برای مذاکرات هسته‌ای و حل مشکلات اقتصادی خواهد بود، ‌اظهار داشت: نباید در مورد نتیجه مذاکرات هسته‌ای عجولانه قضاوت کرد که همه چیز از دست رفت یا همه چیز به دست آمد. بلکه همه چیز در اختیار ماست و به مذاکرات آینده بستگی دارد. علاوه بر این مقاومت مردم و قدرت منطقه‌ای ایران بر پای میز مذاکره کشاند. مذاکرات ژنو راه ارتباط ایران با دنیا را باز کرد. چیزی که کشورهایی مثل عربستان یا رژیم نامشروعی همچون رژیم صهیونیستی به شدت مخالف آن بوده و هستند.

وی با بیان اینکه فلسفه انقلاب اسلامی ابلاغ پیام اسلام به دنیاست، افزود: ما حرف‌های زیادی با دنیا داریم درباره نظام خانواده، نظام جزایی، حقوق بشر، سبک زندگی و غیره ابلاغ این پیام‌ها نیازمند ارتباط دنیا با شرکت فعال‌تر در مجامع جهانی است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: مسئله اصلی ما با غرب مسئله فلسطین است. اگر این مسئله نبود غربی‌ها به مسئله انرژی هسته‌ای ما هم کاری نداشتند لذا ما همواره باید روحیه مقاومت و حماسه و مجاهدت خود را حفظ کنیم و آینده خود را صرفا به نتیجه مذاکرات پیوند نزنیم. مذاکرات را یک امر حاشیه‌ای بدانیم که نتیجه آن هر چه باشد ما به دنبال تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی از جمله آزادی قدس شریف و سرزمین اسلامی فلسطین هستیم.

مطهری خاطرنشان کرد: مذاکرات هسته‌ای صرفا یک اتمام حجت با دنیا و مردم خودمان است که ما حسن نیت خود را نشان دادیم. حال اگر آنها کارشکنی کردند و حتی جنگی رخ داد آنگاه مردم ما مقاوم‌تر و دنیا نیز با ما همراه‌تر خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: وزیر کشور باید پاسخ دهد که چرا نسبت به پدیده بانوان ساپورت پوش در سطح تهران و برخی شهرها بیتفاوت است. دولت اسلامی موظف است آن بخش امر به معروف و نهی از منکر را که مستلزم اعمال قانون است و کار مردم نیست انجام دهد. بدیهی است اگر این وضعیت ادامه پیدا کند مجلس به وظیفه خود عمل خواهد کرد.