با تحت نظر قرار گرفتن رئیس صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از موسسات داری بیشترین نفوذ سیاسی و اقتصادی در دنیا به اتهام تجاوز جنسی، جهان سیاست و اقتصاد به كما رفت.

چنین تخمین زده می شود، اتهام وارده به استراوس کان که به عنوان کاندیدایی با بیشترین شانس پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در فرانسه مطرح است، توازن سیاسی در این کشور بر هم خواهد خورد.

هنوز اذهان افکار عمومی از رسوایی اخلاقی _ در حوزه اقتصاد _ رییس بانک جهانی پل ولفوویتز در سال ۲۰۰۷ پاک نشده است که اخبار جدیدی از رسوایی اخلاقی یک رییس اقتصادی دیگر به نام استراوس کان رئیس متکبر صندوق بین المللی پول در رسانه ها پیچید.

دومنیک استراوس کان اقتصاد دان فرانسوی که در رسانه ها به وکیل و سیاستمدار مشهور است. متهم است که مستخدم هتل محل اقامت خود در نیویورک را مورد سوء استفاده جنسی قرار داده است.وی که عضو حزب سوسیالیست فرانسه است، در سالهایی نیز به عنوان وزیر دارایی کشور فرانسه مشغول به خدمت بوده است و در سال ۲۰۰۷ با حمایت سارکوزی، وی به عنوان رییس صندوق بین المللی پول انتخاب شد.

زمانی که روزنامه وال استریت ژورنال اخبار مربوط به فساد اخلاقی او را منتشر کرد وی اعلام نمود که این بازی سیاسی برای تلافی پایین آوردن پل ولفوویتز از ریاست بانک جهانی به اتهام رسوایی اخلاقی است.

اما زمانی که او قصد بازگشت به پاریس از آمریکا را داشت پلیس های فرودگاه کندی او را بازداشت کرده و به قانون سپردند. وکلای استراوس کان حتی حاضر به پرداخت وثیقه یک میلیون دلاری برای آزادی مشروط او شدند اما قاضی دادگاه آن را نپذیرفت و وی را ملزم به انجام آزمایشات DNA نمود.

این اولین باری نیست که این رییس به رسوایی اخلاقی متهم می شود وی در سال ۲۰۰۷ نیز جریانی تقریبا مشابه را پشت سر گذاشت.

در آن هنگام وی به دلیل داشتن رابطه با یکی از همکاران متأهل خود، معروف به رسوایی " پورشه "، با واکنش های مختلفی روبرو شده بود، اما به دلیل عذرخواهی و پذیرش اشتباه، انتخاب وی به عنوان رئیس صندوق بین المللی پول با چشم پوشی این مشکل اخلاقی از سوی هیأت مدیره این صندوق ممکن شد.

حال به نظر مي رسد با جواب مثبت پزشكي قانوني به دادگاه زندگي سياسي وي به طور قطع پايان يافته تلقي خواهد شد و به طبع آن محبوبيت حزب سوسياليست فرانسه كه وي رهبر آن مي باشد و خود را آماده انتخابات سال آينده رياست جمهوري مي كند به شدت تنزل پيدا خواهد كرد.