به گزارش افکارنیوز، مصطفی افضلی فرد سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا این کمیسیون قرار است پرونده و نقش بابک زنجانی در اتفاقات ترکیه را بررسی کند گفت: فعلا گزارش یا شکایتی در این خصوص به کمیسیون اصل نود ارائه نشده است که بررسی کند.

وی اظهار داشت: در خصوص تخلفات و نقش بابک زنجانی در اتفاقات ترکیه یا باید گزارش و شکایتی به کمیسیون ارسال شود، یا اینکه خود کمیسیون اصل نود صلاح بداند که باید راسا به این موضوع ورود کرده و بررسی نماید.

افضلی فرد خاطرنشان کرد: ما در حال حاضر مشغول بررسی پرونده بابک زنجانی در خصوص تامین اجتماعی و بدهی وی به وزارت نفت هستیم؛ اگر این پرونده تمام شد و گزارشی در خصوص موضوع مذکور به کمیسیون اصل نود رسید حتما آن را بررسی خواهیم کرد.

روزنامه وطن - چاپ ترکیه در تحلیلی با ادعا به ارتباطرضا ضرابیکی از متهمان اصلی عملیات گسترده پلیس ترکیه در ۱۷ دسامبر بابابک زنجانینوشت: در پی عملیات گسترده توسط پلیس ترکیه روز سه‌شنبه هفته گذشته بیش از ۶۰ نفر از جمله سه پسر وزیران دولت دستگیر شدند اما دستگیری یکی از متهمان که سر و صدای زیادی هم در رسانه‌های ترک و هم در رسانه‌های ایرانی به همراه داشت، رضا ضراب فرد(مشهور به صراف)، ایرانی‌الاصلی است که تابعیت ترکیه را دارد.
وی در اظهارات خود به هنگام بازجویی اعلام کرد: یکی از مشتری‌هایم به نام " ب. ز " به من تلفن کرد و گفت که از غنا می‌تواند ۱.۵ تن طلا وارد کرده از طریق ترکیه به ایران بفرستد.

ضراب در ادامه اظهاراتش از این فرد به عنوان رییس خود نام برد و ادعا کرد همکارش در ایران بابک زنجانی است. شریک اصلی رضا ضراب، زنجانی بوده است و از طلاهای بلوکه شده توسط پلیس در استانبول ۱.۲ تن طلا متعلق به زنجانی است.

این روزنامه در ادامه مدعی شد: براساس اطلاعات به دست آمده هدف اصلی عملیات گسترده مبارزه با فساد مالی، پولشویی و رشوه در ترکیه، بابک زنجانی بوده است و پلیس زمانی که از طریق شنودهای تکنیکی متوجه شد که "صراف" در آنتالیا با وی دیدار میکند این عملیات برنامه ریزی شد؛ اما سپس برای محرمانه ماندن شنود این افراد، این عملیات تا ۱۷ دسامبر به تعویق افتاد. در واقع بابک زنجانی نفر اول هدف پلیس ترکیه است.