به گزارشافکارنیوز،علی لاریجانیکه در سالگرد شهید مصطفی احمدی‌روشن سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران صاحب دستاوردها و تکنولوژی‌های مهمی در عرصه هسته‌ای شده است و از یک ظرفیت خوب در این تکنولوژی برخوردار شد و این ثمره مجاهدت‌های دانشمندان و جوانان و شهیدان هسته‌ای کشور است.


وی تصریح کرد: اتفاقات زیادی در مسیر فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران از ابتدا رخ داده است و این سوال مطرح می‌شود که ما با توجه به هزینه‌هایی که پرداخت کرده‌ایم و مسیری که پیموده‌ایم دستاورد ارزشمندی داشته یا خیر؟ پاسخ این سوال این است که حرکتی در کشور علی‌رغم بحران‌سازی‌های مصنوعی ایجاد شده توسط غرب به وجود آمده است، بسیار ارزشمند است و بیانگر این موضوع است که رشد زیادی در عرصه هسته‌ای حاصل شده است و مقاومت و ایستادگی در این راه بسترهایی برای عزیزانی که در حوزه‌های مختلف هسته‌ای فعالیت می‌کنند باز کرده تا به سمت قله‌های این تکنولوژی حرکت کنند و استمرار فناوری هسته‌ای در ایران نتیجه‌ای جز سعادتمندی نخواهد داشت بنابراین این دستاوردها نشان می‌دهد تحمل برخی از فشارها همراه با موفقیت بوده است.

رییس قوه مقننه افزود ارزش و قیمت کاری که امروز ما در کشورمان به آن رسیدیم و فناوری که به آن دست پیدا کردیم، قیمت قابل توجهی است و اگر غیر از این بود، کشورهای غربی این همه سروصدا راه نمی‌انداختند، چراکه آنها درک کرده‌اند ایران صاحب تکنولوژی رفیع و قوی شده است، البته در حوزه عملکردی می‌شد تصمیمات بهتری گرفت تا هزینه کمتری متوجه کشور شود.

لاریجانی تاکید کرد: باید توجه داشت مشکل‌سازی‌هایی که آنان برسر مساله هسته‌ای به وجود آورده‌اند به طور کامل مربوط به این تکنولوژی نیست، بلکه مشکل آنها با ایرانی است که به یک قدرت فرامنطقه‌ای تبدیل شده و معادلات منطقه خاورمیانه را به ضرر غربی‌ها به هم زده است و همین که رهبری امروز بر این نکته تاکید داشتند که مشکل غربی‌ها با تفکر سیاسی و اسلامی موید همین است.

رییس مجلس شورای اسلامیبا اشاره به نقش ایران در معادلات منطقه‌ای، گفت: جمهوری اسلامی ایران با سیاست اسلامی توازن منطقه‌ای را به هم زده است و در بسیاری از مسائل منطقه‌ای راهی را دنبال کرده است که غربی‌ها کاملا عکس آن را دنبال می‌کردند. لذا اگر تصور کنیم با چند تاکتیک دیپلماتیک می‌توانستیم اوضاع را به نحو دیگری تغییر دهیم، اشتباه است.

وی با بیان اینکه امروز باید برای ادامه مسیر خود از تجربیات گذشته استفاده کنیم، گفت: آنچه که غربی‌ها دنبال آن هستند این است که جمهوری اسلامی ایران در حرکت خود تغییرات ایجاد کند و از این مسیر ایران را محدود یا به کلی منصرف کنند که البته فکری دور از عقلانیت است.

رییس قوه مقننه افزود: در مساله هسته‌ای چندین دوره را طی کرده‌ایم و تجربیاتی کسب کردیم و نمی‌توانیم در ادامه مسیر نسبت به آن تجربیات بی‌توجه باشیم. در این مسیر یک دوره مربوط به قبل از انقلاب می‌شود که توافقاتی با برخی از کشورها برای توسعه فناوری‌های هسته‌ای به وجود آمده بود اما بعد از انقلاب این توافقنامه‌ها به کلی تغییر کرد و بسیاری از تعهدات غربی‌ها بدون توجه به قولی که داده بودند عوض شد. بعد از انقلاب و از زمانی که ایران به فکر توسعه فناوری‌های هسته‌ای افتاد، آنها مشکلاتی را ایجاد کردند و علی‌رغم قولی که داده بودند تهیه تامین سوخت نیروگاه تحقیقاتی تهران را متوقف کردند و در این شرایط هیچ راهی پیش روی ملت ایران نبود جز اینکه روی پای خود بایستد و آنان هیچ راهی را برای ایران نگذاشتند جز اینکه در مقطعی گفتند شما یک کشور نفت‌خیز هستید و چه نیازی به این فناوری دارید که البته بحمدالله ایران نیز علی‌رغم سختی‌هایی که وجود داشت به دستاورد بزرگی رسید.

لاریجانی ادامه داد: غربی‌ها در دوره‌ای ادعاهای بی‌خودی در رابطه با پنهانکاری ایران در مساله هسته‌ای مطرح کردند و ایران خواست که به روش دیپلماتیک در مقابل این ادعاها بایستد و آنان این روش را نپسنیدند و در مذاکرات مختلف من‌جمله مذاکرات پاریس برخی از راه‌حل‌های توهین‌آمیز مطرح کردند و بعد هم به جایی رسیدیم که گفتند ایران پیشنهاد خود را بدهد که در مورد این پیشنهادها هم پیمان‌شکنی کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این مسیر کش و قوس‌های فراوانی طی شد که توقف فعالیت‌های یوسی‌اف و اجرایی کردن پروتکل الحاقی به طور داوطلبانه از جمله آنها بود تا اواخر دوره آقای خاتمی که دوباره تصمیم گرفته شود یوسی‌اف دوباره راه‌اندازی و فعالیت‌های هسته‌ای از سر گرفته شود، چراکه بدقولی‌های آنها نشان داده بود که آنها دنبال این هستند که ایران را به طور کلی از ادامه فعالیت‌های هسته‌ای منصرف کنند و در آن زمان ایران چاره‌ای جز دنبال کردن ادامه فعالیت‌هایش نداشت و از طرفی غربی‌ها جنجال‌سازی‌های جدیدی را ایجاد کردند.

وی اضافه کرد: مرحله بعدی این بود که ایران نظارت‌های آژانس را پذیرفت ولی گفت که فعالیت‌ها را ادامه می‌دهد و این مرحله باز هم با پیمان‌شکنی غربی‌ها همراه شد تا زمانی که جنگ سی و سه روزه رخ داد و آنها گفتند این جنگ بهترین فرصت برای صدور قطعنامه علیه ایران است در حالی که رژیم صهیونیستی به لبنان حمله کرده بود، آنها ایران را بهانه کردند. سپس روند فعالیت‌ها به همین شکل ادامه یافت تا اینکه آمریکایی‌ها دریافتند در جنگ ۳۳ روزه دچار مشکل شده‌اند و به دنبال برون‌رفت از منجلابی بودند که رژیم صهیونیستی ایجاد کرده بود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها خرابکارهای خوبی هستند، گفت: آمریکا خیلی خوب خراب می‌کند، اما توانایی جمع کردن موضوع را ندارد و درماندگی‌اش در افغانستان و عراق از همین جنس است و در جنگ ۳۳ روزه نیز توسط برخی از کشورهایی که دلالی آمریکایی‌ها را در منطقه می‌کنند و شانی غیر از این ندارند، دست به دامن ایران شد و امروز نیز شاهدیم آمریکا به دنبال برون‌رفت از بحران عراق و افغانستان است در حالی که هیچ چیزی را حل نکرده و نمی‌تواند حل کند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: اگر همه این وقایع را در کنار هم بگذاریم، در می‌یابیم که مساله آنها مساله هسته‌ای نیست. چراکه ایران راهکارهای متنوعی را برای بهبود و حل این مساله مطرح کرده است اما مشخص است که مشکل آنان این است که چرا ایران به عنوان یک کشور مستقل در منطقه تاثیرگذار است و البته باید بدانیم که روحیه مجاهدت و رشادتی که امام بنیان آن را گذاشت، باعثاین ماندگاری و موفقیت ایران است که اگر امروز جمهوری اسلامی ایران مذاکرات را دنبال می‌کند، چیز جدیدی نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به روسای کشورهای غربی گفت: اگر آنها فکر می‌کنند تحریم‌ها است که آنها را پای میز مذاکره می‌کشد، در حالی که باید بدانند در آستانه اشتباه دیگری هستند و من به آنها توصیه می‌کنم، این اشتباه مجدد را انجام ندهند و تمام تمرکزشان بر روی عمل به تعهدات خودشان باشد، چراکه این آزمون آخرین آزمون است و اگر باز هم بدقولی کنند، جمهوری اسلامی ایران مجبور است راه دیگری را در پیش بگیرد.

وی تصریح کرد: نیروهای داخلی نیز باید توجه کنند که در مسیر مذاکرات هسته‌ای از تجربیات قبلی استفاده کنند و نگاه‌شان به توان داخلی باشد و زیاد به غربی‌ها اعتماد نکنند و توافقنامه‌ها را در چارچوب‌های روشن پیش ببرند و این چارچوب‌ها نیز لزوم ادامه فعالیت هسته‌ای ایران در مسیر صلح‌آمیز و رسیدن به قله‌های رفیع‌تر این علم است.

لاریجانی افزود: غربی‌ها نیز بدانند آنها حق ندارند به نوع تکنولوژی کاربردی در ایران کاری داشته باشند و حق ندارند بگویند که ایران از چه مسیری باید فعالیت هسته‌ای‌اش را ادامه دهد اما می‌تواند در چارچوب موافقت‌نامه‌های بین‌المللی نظارت خود را ادامه دهد، اما حق ایجاد محدودیت ندارد، چراکه ما به هیچ وجه محدودیت دانشمندان هسته‌ای را نمی‌پذیریم اما با نظارت مشکلی نداریم.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن آنکه مذاکرات هسته‌ای را به طور جدی دنبال می‌کند و بهانه‌ای دست بهانه‌جویان نمی‌دهد، پیشرفت هسته‌ای را نیز با جدیت دنبال می‌کند. در داخل نیز باید تلاش کنیم که حرکت پویا و زنده‌ای که در مسیر فعالیت هسته‌ای در حال انجام است، از حرکت باز نایستد چراکه اگر اندکی به زیاده‌خواهان جهانی مجال دهیم، آنها یک گام دیگر جلو می‌روند و دست روی فناوری‌های نوین دیگری می‌گذارند.

وی خاطرنشان کرد: امروز وظیفه دانشجویان این است که راه شهدای هسته‌ای را از نظر آراستگی معنوی و علمی دنبال کنند و وظیفه مسوولان این است که برخی از تلاطم‌های ایجاد شده در حوزه اقتصادی را مرتفع کنند.

لاریجانی ادامه داد: غربی‌ها فکر نکنند که مساله تحریم‌ها باعثاین تلاطم‌ها شده است بلکه بعضی از مدیریت‌های داخلی و تصمیم‌های غلط نقش بیشتری نسبت به تحریم‌ها در ایجاد مشکلات اقتصادی فعلی داشته است که بخشی از آنها نیز قابل پیشگیری بود.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به صحبتهای امروز مقام معظم رهبری در جمع مردم قم گفت: آنچه که امروز میبینید رهبری بر آن تاکید داشتند تقویت توان داخلی است و مسوولان باید بیش از گذشته بر روی این موضوع سرمایهگذاری کنند، چرا که هم در حوزه علم و هم در حوزه اقتصاد، توجه به ظرفیتها و سرمایههای داخلی مشکلگشای بسیاری از مسائل است و دولت و مجلس نیز باید به آن اهتمام کنند و برخی از بیتدبیریها نظیر وارداتهای بیرویه که تولید را دچار اختلال کرد، متوقف شود، البته ما معتقد نیستیم که توجه به توان داخلی با فاصله گرفتن از بازارهای جهانی همراه باشد، اما باید بدانیم حل مسائل اصلی امروز کشور با استفاده از توان داخلی امکانپذیر است.