به گزارش افکارنیوز، روزنامه السفیر چاپ لبنان در مطلبی تحت عنوان " محمد جواد ظریف.. روی گشوده ایران " نوشت عبارت «شخص مناسب در مکان مناسب» زیبنده محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران است. افزون بر این ها وی «در زمان مناسب» در راس هرم دیپلماتیک ایران قرار گرفته است.

السفیر می نویسد انتخاب ظریف به عنوان وزیر امورخارجه در شرایط استثنائی و مهم منطقه ای و بین المللی و درست در میانه راه مذاکرات هسته‌ای تصادفی نبود و این انتخاب به خاطر تجربه دیپلماتیک و ویژه وی در سازمان ملل و شخصیت باز و روابط گسترده بین المللی اش و توانائیش در مذاکرات هسته ای صورت گرفت.

السفیر با اشاره به اینکه ظریف پیشتر عضو تیم مذاکره کننده هسته ای نیز بوده است، می افزاید رفتار ظریف نشان می دهد که او شخصیتی فرهنگی و آگاه از مسائل حقوق و روابط بین الملل و مسائل کشورهای اسلامی است و به همین خاطر وزیری مناسب در دوره باز شدن درهای ایران به سوی جهان است. با توجه به اهلیت وی دراین سمت، ایران می تواند از تجربه وی و روابط بین المللی اش به ویژه در قبال آمریکا استفاده کند.

السفیر افزود زندگی دیپلماتیک، ‌آکادمیک و سیاسی به او این توانائی را داده است که غرب و کشورهای همسایه را با دیپلماسی نرم مخاطب قرار دهد. ظریف بیست و دوم نوامبر گذشته در روزنامه الشرق الاوسط مقاله ای تحت عنوان " همسایگان ما در اولویت اند " منتشر کرد. او خطاب به کشورهای عربی خلیج فارس نوشت ایران بهره‌مند از مساحت و موقعیت جغرافیائی و منابع طبیعی وانسانی، ‌ روابط مذهبی، ‌تاریخی و فرهنگی مشترکی با همسایگان خود دارد و ایران از سه قرن گذشته تاکنون به هیچ کشوری تجاوز نکرده است. او می افزاید ما دستانمان را با صداقت و بر اساس اتحاد اسلامی به سوی همسایگانمان دراز می کنیم و به آنها تاکید می کنیم می توانند به ما به عنوان شریکی مطمئن اعتماد کنند.

السفیر می نویسد ظریف تنها به انتشار مقاله در روزنامه عربستانی اکتفا نکرد و به کشورهای امارات، ‌کویت، ‌قطر و عمان هم سفر کرد و هدفش از این سفرها اطمینان دادن به آنها درباره توافق هسته ای ژنو بود. از سوی دیگر در دوره وی، اما بونینو وزیر امورخارجه ایتالیا در سفری که می توان گفت اولین سفر یک وزیر اروپائی در مدت ده سال به ایران محسوب می شود به ایران سفر کرد. هفته گذشته هم یک هیئت پارلمانی از اروپا به ریاست جک استراو وزیر پیشین امورخارجه انگلیس به تهران سفر کرد و این سفر در چند سال اخیر بی سابقه بوده است.

السفیر درادامه به زندگی نامه ظریف و فعالیت های علمی و سیاسی اش اشاره می کند و درخاتمه می نویسد وی بیش از بیست سال هم تدریس کرده و چندین کتاب به زبانهای انگلیسی و فارسی در زمینه سیاست منتشر کرده و پژوهشهایش در روزنامه های انگلیسی زبان منتشر شده است.