محمدرضا حاجياصغري نماينده مردم ميانه در مجلس شوراي اسلامي صبح امروز (سه شنبه) در تذكري آئيننامه اي با استناد به ماده ۲۳۳ آئيننامه داخلي مجلس، از عدم انتخاب سرپرست در وزارت نفت و همچنين عدم معرفي وزير براي تصدي پست وزارت ورزش و جوانان و نيز موضوع ادغام وزارتخانهها انتقاد كرد.

به گزارش افکار به نقل از خبرگزاری فارس، در ادامه این جلسه محمدرضا خباز نماینده مردم کاشمر ‌طی تذکری آئین‌نامه‌ای از عدم توجه به تفسیر شورای نگهبان در خصوص اینکه رئیس جمهور نمی‌تواند سرپرست وزارتخانه‌ها باشد، انتقاد کرد و نسبت به این موضوع تذکر داد.

وی با بیان اینکه تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است، از تفسیر شورای نگهبان در مورد سرپرستی وزارتخانه‌ها توسط رئیس جمهور سخن به میان آورد و گفت: دولت ‌بر اساس قانون اساسی ‌پیش از اصلاح که می‌گوید نخست‌وزیر می‌تواند سرپرست وزارتخانه‌ باشد، اعلام کرد‌ که رئیس جمهور نیز می‌تواند سرپرستی وزارتخانه را بر عهده گیرد اما این مسئله با تفسیر شورای نگهبان که در مورد قانون اساسی فصل الخطاب است، مغایرت دارد.

وی افزود: بر این اساس یا باید آقای میرکاظمی به وزارت نفت بازگردد و یا اینکه فردی غیر از رئیس جمهور برای این وزارتخانه معرفی شود. با توجه به اینکه در آینده نزدیک اجلاس اوپک برگزار می‌شود، باید فردی از حقوق ملت ایران دفاع کند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر نماینده کاشمر گفت: وزارت نفت باید سرپرست داشته باشد و باید برای این وزارتخانه سرپرست معرفی شود.

در ادامه این جلسه کاظم جلالی نماینده شاهرود در مجلس شورای اسلامی طی تذکری آئین‌نامه‌ای اظهار داشت: نامه دولت در مورد معرفی وزیر وزارت امور زیربنایی که روز یکشنبه در مجلس قرائت شد، خلاف قانون اساسی و خلاف تفسیر شورای نگهبان بود.

وی افزود: اختلاف نظری در موضوع ادغام وزارتخانه‌ها مطرح ‌که در جلسه تنظیم قوا مسیر روشن شد.

جلالی همچنین یادآور شد: آنچه ‌روز یکشنبه در مورد نامه قرائت شده برای معرفی وزیر امور زیربنایی اتفاق افتاد، خلاف قانون اساسی و ‌تفسیر شورای نگهبان است چرا‌که ارائه لوایح نیز دارای مراحلی است.

نماینده شاهرود در مجلس همچنین گفت: ابتدا باید شرح وظایف وزارتخانه‌های جدید به مجلس معرفی شده و پس از آن وزیر مربوطه به مجلس معرفی شود.

جلالی بر همین اساس تصریح کرد: چرا در هیأت رئیسه مجلس دو مسیر دنبال می‌شود؟ قرائت نامه روز یکشنبه تخلف بود و ما باید به رفتارهای خودمان در مجلس نیز دقت کنیم و نباید هیأت رئیسه با عجله چیزی را قرائت کند.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکرات‌ گفت: ابتدا باید وظایف وزارتخانه جدید به مجلس اعلام و این وزارتخانه شناسایی ‌شده و پس از آن وزیر مربوطه معرفی شود.

وی افزود: موضوع معرفی وزیر برای وزارت امور زیربنایی در هیأت رئیسه مجلس مطرح و بررسی شد و باید بر اساس قانون وظایف وزارتخانه جدید مشخص شود و پس از شناسایی وزارتخانه، وزیر به مجلس معرفی شود تا نمایندگان بتوانند به او رأی اعتماد دهند.

رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: این موضوع پس از بررسی در هیأت رئیسه، مقرر شد در کمیسیون مشترکی موضوع ادغام وزارتخانه‌ها مورد بررسی قرار گیرد و این کار با سرعت دنبال شود.

لاريجاني همچنين در خصوص سرپرستي وزارت نفت نيز گفت كه در حال حاضر وزارت نفت سرپرست ندارد و بايد براي اين وزارتخانه سرپرست معرفي شود و در مورد وزير وزارت ورزش و جوانان نيز بايد وزير معرفي شود كه در غير اين صورت تخلف مرتكب شدند.