به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور ، در اين اطلاعيه آمده است: انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در سراسر كشور با موافقت شوراي نگهبان ۱۲ اسفندماه سال ۱۳۹۰ برگزار مي شود و زمان ثبت نام از داوطلبان نمايندگي نيز از سوم دي ماه سال ۱۳۹۰ به مدت يك هفته تعيين شده است.

بر اساس این گزارش در بخش دیگری از این اطلاعیه تصریح شده است: در اجرای تبصره ۶ ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و با استناد به ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اشخاص زیر از داوطلب شدن در حوزه های انتخابیه سراسر کشور محرومند مگر اینکه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند، از جمله رئیس جمهور و معاونین و مشاورین وی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونین وی، مشاورین معاونین رئیس جمهور، رؤسای دفاتر سران سه قوه، وزرا و سرپرستان وزارتخانه ها، معاونین و مشاورین وزرا از داوطلب شدن محرومند.

این گزارش می افزاید: مدیران کل و سرپرستان ادارات کل وزارتخانه ها و مدیران کل حوزه وزارتی و رؤسای دفاتر وزرا، اعضای شورای نگهبان و هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، رئیس قوه قضائیه و معاونین و مشاورین وی، رئیس دیوان عالی کشور و معاونین و مشاورین وی، دادستان کل کشور و معاونین و مشاورین وی، رئیس دیوان عدالت اداری و معاونین و مشاورین وی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور و معاونین و مشاورین وی، رؤسا و سرپرستان سازمان ها و ادارات کل و ادارات عقیدتی سیاسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و جانشینان و معاونین آنان در سراسر کشور نیز از داوطلب شدن محرومند.

همچنین رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و معاونین وی، استانداران، معاونین و مشاورین استانداران، فرمانداران، بخشداران، شهرداران و رؤسای مناطق شهرداری، رؤسا و سرپرستان سازمان های دولتی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل بانکها، اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکت های دولتی و وابسته به دولت که حیطه وظایف و اختیارات آنها به کل کشور تسری دارد، رئیس کل بانک مرکزی ایران و معاونین و مشاورین وی، رؤسا و سرپرستان بنیادهای(مستضعفان، شهید، ۱۵ خرداد، مسکن)، کمیته امداد امام خمینی(ره)، نهضت سواد آموزی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رؤسای اتاقهای بازرگانی و صنایع و معادن و تعاون، معاونین و مشاورین آنان، شاغلین در نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات به واسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن محرومند.
در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:، ائمه جمعه دائمی، قضات شاغل در امر قضاء و رؤسای دادگستری شهرستانها و استانها، مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانها و معاونین آنان، مدیران کل و سرپرستان دفاتر و ادارات کل استانداریها و معاونین آنان، رؤسا و سرپرستان ادارات و سازمانه ای دولتی و وابسته به دولت و معاونین آنان در استان و شهرستان، رؤسا وسرپرستان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اعم از دولتی و غیر دولتی و رؤسا و سرپرستان واحدها و شعب آنها، از داوطلب شدن در حوزه های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محرومند مگر اینکه شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

همچنین سرپرستان دفاتر سازمان تبلیغات اسلامی در مرکز استان و شهرستان، مدیران مراکز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، اعضاء شوراهای اسلامی شهر و روستا؛ اعضای هیأت مدیره و مدیران عامل شرکتهای دولتی، وابسته به دولت دراستان و شهرستان و سرپرستان مناطق و رؤسای شعب بانکها در استان و شهرستان نیز از داوطلب شدن در حوزه های انتخابیه قلمرو مأموریت خود محرومند مگر اینکه شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا کرده و به هیچ وجه در آن پست شاغل نباشند.

در این اطلاعیه تاکید شده است: اعضای هیأت های اجرائی و ناظرین شورای نگهبان در حوزه انتخابیه تحت مسئولیت خود نیز از دواطلب شدن محرومند.
به موجب تبصره یک این ماده، تمام مقامات دارای عناوین همطراز با عناوین مذکور در بندهای «الف وب» مشمول این ماده می باشند که تشخیص همطرازی با معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور است.

براساس تبصره ۲ ماده ۲۹ کسانی که طبق قوانین استخدامی و یا تعهد خدمت، استعفای آنان منوط به پذیرش آن از سوی مسئولین مربوطه باشد، قبول استعفا شرط است. همچنین استعفای پرسنل نیروهای مسلح منوط به قبول فرماندهی کل قوا است.

تمام اشخاصی که داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی بوده و مشمول موضوع این ماده و تبصره ۵ آن هستند، باید بر اساس تبصره ۳ ماده فوق از تاریخ ۳/۳ / ۱۳۹۰ حداکثر به مدت یک ماه گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال خود در پست و مقام و مشاغل یاد شده در بندهای «الف و ب» ماده ۲۹ را از مراجع مربوطه دریافت کنند.
مطابق تبصره ۴، جایگزین فرد مستعفی باید از سوی مرجع ذی صلاح بالاترحداکثر بمدت یک ماه به طور رسمی معرفی شود و فرد مستعفی در آن حوزه مسئولیتی نداشته باشد.
در این اطلاعیه یادآور شده است: داوطلبان به هنگام مراجعه برای ثبت نام می بایست گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل یاد شده را که در تاریخ مقرر اخذ کرده اند، ارائه کنند و قبول استعفا بعد از مدت تعیین شده جهت ثبت نام و اعلام داوطلبی انتخابات مجلس شورای اسلامی مورد پذیرش مراکز ثبت نام نیست.