به گزارش افکارنیوز، رابرت کلی کارشناس ارشد انستیتو بین‌المللی تحقیقات صلح در استکهلم در توضیح این ارزیابی گفت: تا زمانی که آژانس به بازرسی‌های خود از تاسیسات فردو ادامه می‌دهد و از نحوه کار آن اطمینان حاصل می‌کند، توجیه و دلیلی برای تعطیلی این تاسیسات وجود ندارد.

وی که سال‌ها در موسسه مرکز تحقیقات فناوری هسته‌ای لوس‌آلاموس آمریکا فعالیت کرده، در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی و در پاسخ این سؤال که رآکتور آب سنگین اراک تا چه حد خطر دارد؟ گفت: من همیشه نگران رآکتورهای آب سنگین رده ۴۰ مگاوات بوده‌ام.

از همان نوعی که اسرائیل، هند و پاکستان دارند و احتمالا عراق هم به دنبال ساخت آن بوده است. اینها خطرناک هستند اما نکته این است که ایران تاسیسات موردنیاز برای پردازش مجدد را ندارد و حتی ایده مشخصی برای تکمیل آن را هم در اختیار ندارد.

وی ادامه داد: همه رآکتورهای آب سنگین، پلوتونیوم را به عنوان محصول جانبی یا پسماند تولید می‌کنند و نیروگاه اراک هم از این قاعده مستثنی نیست، اما اگر آنها نتوانند سوخت مصرف شده را در زمان مشخص تخلیه و به اندازه کافی سوخت جایگزین تولید کنند و یا اگر تسهیلات فرآوری مجدد نداشته باشند، هیچ خطری نخواهد داشت.