بهگزارش افکارنیوز، حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز یکشنبه در دیدار معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه بلژیک، روابط دو کشور را تاریخی و مثبت ارزیابی کرد.

وی تصریح کرد: بلژیک باید نقش بیشتری در توسعه مناسبات ایران با اتحادیه اروپایی ایفا کند.

روحانی با تأکید بر اینکه ایران مرکزی برای صلح و ثبات در منطقه است، ادامه داد: ایران و اتحادیه اروپایی می‌توانند در خصوص مسائل منطقه‌ای و جهانی همکاری کنند.

رئیس‌ جمهور اظهار داشت: تحریم‌ها و به‌ خصوص تحریم‌های یکجانبه، نقض حقوق بشر و بر ضد منافع مردم است.

وی با اشاره به اینکه ایران پیشنهاد دهنده خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای است، تأکید کرد: فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران شفاف و زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و ما در پی آن هستیم که در توافق نهایی، تمام حقوق اصلی ملت ما حفظ شود.

روحانی با بیان اینکه مصمم به دستیابی به توافق جامع و نهایی هستیم، ابراز امیدواری کرد طرف مقابل نیز به گونه‌ای عمل کند که اولین قدم اعتماد بین ایران و غرب پدید آید.

رئیس جمهور با بیان اینکه اروپا و منطقه ما از تروریسم و افراطی‌گری رنج می‌برد، گفت: تصویب طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر مقابله با افراطی‌گری و خشونت، زمینه‌ها برای مبارزه با این مشکلات را فراهم می‌کند و ما حاضریم در زمینه مبارزه با تروریسم و خشونت با اتحادیه اروپایی تعامل کنیم.

رئیس جمهور درباره تحولات سوریه نیز، گفت: ما آمادگی داریم در زمینه کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه با کشورهای اروپایی همکاری کنیم.

* علاقمندی بلژیک به حضور ایران در ژنو ۲

" دیدیه ریندرز " معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه بلژیک نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب دو کشور، گفت: سابقه روابط ایران و بلژیک به قرن ۱۹ باز می‌گردد و بروکسل مایل است این روابط توسعه یابد.

وی با اعلام اینکه یک هیأت اقتصادی از بروکسل به زودی به تهران می‌آید، تصریح کرد: خوشحالم که روابط با اروپا در حال شکل گرفتن است.

ریندرز ادامه داد: امیدواریم با دستیابی به توافق جامع رشد اقتصادی ایران توسعه یابد و روابط عادی اقتصادی میان ایران و اروپا ایجاد شود.

وزیر خارجه بلژیک گفت: ما علاقمندیم ایران در نشست ژنو ۲ درباره سوریه حضور داشته باشد؛ زیرا هیچ راه حلی غیر از راه حل سیاسی نمی‌تواند در سوریه موفق باشد.

دیدیه ریندرز ضمن ستایش اقدامات جمهوری اسلامی ایران در قبال پناهجویان افغان و مبارزه با قاچاق مواد مخدر، اقدامات اخیر دولت کشورمان در حمایت از آزادی بیان و آزادی مطبوعات را مثبت خواند و گفت: ایران و بلژیک در زمینه پیشگیری و مبارزه با قاچاق مواد مخدر با هم همکاری وسیعی داشتهاند.