به گزارش افکارنیوز، سعید زیباکلام سه‌شنبه‌شب در جمع دانشجویان دانشگاه سلمان فارسی کازرون در سخنانی به نقد و بررسی مذاکرات و توافق‌نامه هسته‌ای در ژنو پرداخت و اظهار داشت: بر اساس این توافق‌نامه جمع‌آوری اطلاعات و بازرسی‌های بی‌سابقه و بی‌کرانی در تمام کارگاه‌ها، تأسیسات، انبارها و توانایی‌های صنعتی و ابزار و قطعات هسته‌ای ایران توسط آژانس صورت می‌گیرد به طوری که در طول تاریخ نمونه نخواهد داشت.

وی به سخنان رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر حفظ ساختار برنامه هسته‌ای و رعایت خطوط قرمز و ترک برداشتن تحریم که تأکید دارند انتقاد کرد و افزود: در مذاکره هسته‌ای فقط ملت ایران نامحرم این دولت هستند که نباید از مسائل هسته‌ای کشور باخبر شوند در صورتی که در غرب هیچ موضوعی از مردم پنهان نمی‌شود.

عضو پیشین دستگاه دیپلماسی ایران گفت: براساس این توافق‌نامه تمام ساختمان‌های تأسیسات هسته‌ای و حتی محل استقرار تکنسین‌های هسته‌ای ایران توسط دنیای غرب باید راستی‌آزمایی شود و آیا راستی‌آزمایی ایران از آمریکا و اروپا در زمینه «تحریم فروش نفت» اتفاق خواهد افتاد؟

زیباکلام تصریح کرد: آمریکایی که در خوی وحشی‌گری و قشون‌کشی و کشتار بی‌هدف غیرنظامیان در دنیا یکه‌تاز بوده و به هیچ امضای قراردادی پایبند نیست چگونه دولت‌مردان و دستگاه دیپلماسی کشورمان تصور می‌کنند که بر توافق‌نامه پایبند باشد.

وی تک‌تک بندهای توافق‌نامه را مورد ارزیابی قرار داد و گفت: در تمام بندهای توافق‌نامه ژنو جملات زیرکانه‌ای توسط دنیای غرب بر ملت ایران اعمال شده و دستگاه دیپلماسی کشورمان با وجود ادعایی که داشته نتوانسته است از دستاوردهای هسته‌ای ملت دفاع کند.

استاد دانشگاه تهران به بندی از توافق‌نامه در راستای صنایع خودروسازی در ایران اشاره کرد و ابراز داشت: چنانچه مبنای سیاست خارجی موجود در کشور به همین شکل باقی بماند در ماه‌های آینده آقازاده‌ها را سوار بر ماشین‌های آنچنانی خارجی باید تماشا کرد.

زیباکلام بر نحوه برخورد و واکنش سرد نمایندگان مجلس از دستگاه دیپلماسی انتقاد کرد و افزود: کنگره آمریکا با تیزبینی تمام روند مذاکره را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

وی به پول‌های بلوکه شده ایران در آمریکا اشاره کرد و اذعان داشت: هیچ تعهدی در این توافق‌نامه مبنی بر بازگرداندن ۱۰۰ میلیارد دلار ایران داده نشده و بازگردانی ۴ میلیارد دلار به ایران ربطی به پول بلوکه شده ندارد.

در ادامه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه سلمان فارسی بیان داشت: از برخی مسئولان وزارت امور خارجه، نمایندگان مجلس، مشاوران رئیس جمهور و اساتید دانشگاهها برای مناظره با دکتر زیباکلام دعوت شد اما هیچکدام حاضر به این کار نشدند.