به گزارش افکارنیوز، رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح پنجشنبه به قم سفر کرد تا با علما و مراجع تقلید دیدار کند.

وی در ابتدای امر و به همراه حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی‌منش، استاندار قم به دفتر حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران رفت.

‌‌کارگروه ‌وحدت «حوزه و دانشگاه‌» فعال است‌


وی در این دیدار اظهار کرد: وحدت حوزه و دانشگاه باید بیش از این مورد توجه قرار گیرد.




وی افزود: کارگروهی هم در همین زمینه تشکیل شده و امیدواریم موانع این وحدت بر‌طرف شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: رشد فضای دانشگاهی در ایران خوب بوده و تقاضا برای ورود به دانشگاه هم زیاد است.

قدرت‌های جهانی برای مخالفت با اسلام با ایران دشمنی می‌کنند‌

حجت‌الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی، نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران نیز در این دیدار با بیان اینکه یکی از ملزومات جامعه ما وحدت حوزه و دانشگاه است اظهار داشت: این امر باید تقویت شود زیرا تاثیر فراوانی بر فعالیت‌های خواهد داشت.

وی افزود: ارتباط بیشتر حوزه و دانشگاه امری ضروری و عامل پیشرفت‌های بیشتر است و بسیار مفید خواهد بود.

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران با بیان اینکه امروز قدرت‌های جهانی علیه اسلام به پا خاسته‌اند گفت: مخالفت آنها با جمهوری اسلامی هم در همین راستاست.

وی ادامه داد: دشمنان به دنبال ایجاد انحراف در بیداری اسلامی هستند ولی امروزه این کار را از طریق مهره‌های خودشان انجام نمی‌دهند بلکه سعی می‌کنند از طریق خود ملت‌ها وارد عمل شوند.

شهرستانی خاطرنشان کرد: مرسی از جمله کسانی بود که به عنوان نماینده ملت بر سر کار آمد ولی در ادامه نامه‌ای به رژیم صهیونیستی نوشت و عاقبت هم اینچنین شد.

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران در بخش دیگری از سخنان خود به ارتباط علمی میان دانشگاه‌های کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت: تبادل علمی و پژوهشی میان دانشگاهیان مسلمان مانند ایران و عراق می‌تواند فایده‌های زیادی داشته باشد.




وی اضافه کرد: امروزه ایران اسلامی حرف‌های زیادی در رشته‌های علمی به ویژه پزشکی در سطح جهان دارد و این محصول تلاش دانشگاهیان است.

شهرستانی با بیان اینکه نزدیکی بیشتر میان حوزه و دانشگاه یکی از مطالبات جدی طی سال‌های پس از انقلاب بوده است ابراز داشت: فاصله میان این دو نهاد ضررهایی را متوجه هر دو طرف خواهد کرد.

فرجی دانا سپس به دیدار آیت الله صافی گلپایگانی در بیت این مرجع تقلید رفت.

وی در ابتدای این دیدار گزارشی درباره‌ روند کاری وزارت علوم و آموزش عالی ارائه کرد و سپس آیت‌الله صافی با تشکر از ایشان و همراهانشان، ‌ درباره‌ اهمیت این بخش بزرگ فرهنگی و علمی کشور مطالبی را ایراد کرد.

آیت‌الله صافی گلپایگانی: فضای دانشگاه‌ها باید فضای علم، اخلاق و دیانت باشد

این مرجع تقلید پس از استماع سخنان وزیر، اظهار کرد: اهمیت این وزارتخانه بر کسی پوشیده نیست و شاید بتوان گفت نسبت به سایر وزارت‌خانه‌ها از جهاتی مهم‌تر است.

وی با توجه به تعداد زیاد دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها بیان داشت: مسئولیت شما بسیار سنگین است و مهمترین وظیفه‌، ‌ پیشرفت علمی و اخلاقی دانشجویان است که ما همه در جنبه‌ علمی نیاز زیادی به دانشمندان داریم و هم از نظر اخلاقی و دیانت که این دو از هم هرگز نباید جدا شوند.

این مرجع تقلید با اشاره به حدیث«انی بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» پیامبر گرامی اسلام اظهار داشت: هر چه در جنبه‌ علمی جلو برویم باید از نظر اخلاقی هم پیشرفت بیشتری داشته باشیم و همانطور که در حدیثپیامبر گرامی اسلام آمده است هدف از بعثت و رسالت اکمال و اتمام مکارم اخلاقی در جامعه‌ دینی و انسانی است.

وی ادامه داد: امروز صاحب اصلی این مملکت امام زمان(عج) است و شما باید ایشان را از خودتان راضی و خشنود نگه دارید. اساتید دانشگاه‌ها و مدیران باید اساتیدی دلسوز، مسلمان و مقید به اخلاق و دیانت باشند و فضای دانشگا‌ه‌ها باید فضای علم و اخلاق باشد و هرکس کوتاهی کند مقصر است.

آیت‌الله صافی‌گلپایگانی با اشاره به اینکه نسبت به عمر جوانان مسئول هستیم و نباید وقت آنها در رشته‌های بدون ارزش تلف شود بیان کرد: الان باید توجه داشته باشید که رشته‌هایی که از جنبه‌ علمی و کاربردی اهمیت آن بیشتر است تقویت شود و بعضی از رشته‌ها هستند که خیلی اهمیت ندارند و لزومی هم ندارد که هزینه‌های زیادی برای آنها صورت پذیرد.

وی در پایان خطاب به مسئولان وزارت علوم بیان کرد: در هر صورت سعی کنید که از این فرصت‌ها به نفع جامعه و مملکت استفاده کرده و باید دانشگاه‌های ما به طرفی برود که دیگران محتاج علم و دانش ما باشند و این مملکت همیشه از نظر علمی سرآمد و مقدم باشد. من هم برای همه دعا می‌کنم و موفقیت آقایان را از خداوند متعال مسئلت دارم.

تحصیل ۴.۴ میلیون دانشجو در ۲۵۰۰ مرکز آموزش عالی

دیدار بعدی فرجی دانا با آیت الله جوادی آملی مفسر بزرگ قرآن کریم بود که در موسسه علوم وحیانی اسراء صورت گرفت.

وی در این دیدار با اشاره ‏به گسترش مراکز آموزش عالی در کشور اظهار کرد: در حال حاضر ۲۵۰۰ مرکز آموزش عالی در ‏کشور فعالیت می‌کنند و پذیرای ۴.۴ میلیون دانشجو هستند. ‏

وی افزود: تبدیل علم به ثروت یکی از اهداف ماست و امیدواریم طی این دوره بتوانیم به آن دست ‏پیدا کنیم ضمن اینکه مهارت‌آموزی برای افزایش قدرت اشتغال دانشجویان هم مدنظر است. ‏

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر قدرت کارآفرینی به عنوان یکی از زمینه‌های ایجاد اشتغال در ‏کشور گفت: به همین دلیل در راستای فعال‌کردن پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد گام بر ‏می‌داریم تا خروجی دانشگاه‌ها بتوانند خودشان عامل ایجاد شغل و حرفه باشند.




وی ادامه داد: بیکاری یکی از معضلات فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ماست و تعداد آنها دو برابر دیگر ‏اقشار جامعه است که این امر نشان می‌دهد آنها آماده پذیرش شغل و کارآفرینی نیستند. ‏

فرجی دانا خاطرنشان کرد: امیدواریم با همدلی که در میان مراکز آموزش عالی ایجاد شده بتوانیم بر ‏مشکلات غلبه کنیم و به اهداف مهمی همچون ارتقای اخلاق علمی دست یابیم. ‏

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بدون رعایت اخلاق علمی نمی‌توان به اهداف پیش‌بینی ‏شده دست یافت گفت: استفاده از محضر علما و مراجع تقلید نیز در همین راستا صورت می‌گیرد. ‏

تهیه ‏نقشه جامع علمی برای تاسیس دانشگاه اسلامی

آیت‌الله عبدالله جوادی آملی، مفسر قرآن کریم نیز اظهار داشت: برای اینکه بتوانیم در علم و دانش حرفی برای گفتن داشته باشیم ‏باید نقشه جامع علمی داشته باشیم. ‏

وی افزود: علم شرقی و غربی نداریم ولی در مسئله حکومت و امور سیاسی می‌توانیم شعار نه ‏شرقی نه غربی سر بدهیم. ‏

این مفسر قرآن کریم با بیان اینکه علم در هر جا و در هر زمانی که باشد دینی است گفت: به همین ‏دلیل اسلام تاکید دارد که علم را در هر نقطه‌ای از جهان باشد فرا بگیریم. ‏

وی ادامه داد: در هیچ سن و سالی هم نمی‌توان علم و دانش را ترک کرد اما مهم این است که ‏نقشه جامع علمی داشته باشیم و گرنه نمی‌توانیم دانشگاه الهی را تاسیس کنیم. ‏

آیت‌الله جوادی آملی، استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه محصول فکر و اندیشه غربی و دانشگاه‌های آنها در قرن بیستم ‏چیزی جز میلیون‌ها کشته در جنگ‌های جهانی اول و دوم و پس از آن نبود گفت: این خروجی ‏دانشگاه غیرالهی است زیرا علم بی‌دین، گرگ‌وار حمله می‌کند یا اینکه موش‌وار تسلیم خواهد ‏شد. ‏

وی خاطرنشان کرد: تا پیش از پیروزی انقلاب هر چه دولتمردان آمریکایی ‏می‌گفتند شاه و اطرافیان او می‌پذیرفتند و اجرا می‌کردند ولی پس از انقلاب همان ملت ایران ‏توانست حرف خود را به کرسی بنشاند و دیگر گوش به فرمان غرب نباشد. ‏

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تأکید بر پیروی از قرآن و عترت در همه شئون زندگی عنوان داشت: تا این امر در جامعه و در ‏میان دانشگاهیان نهادینه نشود کسی هم به فرهنگ جهاد و شهادت علاقه‌مند نخواهد شد. ‏

آیت‌الله جوادی آملی، اهمیت ترسیم نقشه جامع علمی را مورد توجه قرار داد و افزود: هر ‏علم در محدوده خودش سخن می‌گوید، اگر فلسفه الحادی را ملاک عمل قرار دهیم آنگاه تمام ‏علوم زیر مجموعه آن ضددینی و غیر‌الهی خواهند شد و شعار افیون بودن دین برای اجتماع مطرح ‏می‌شود ولی اگر فلسفه الهی را معیار بگیریم آنگاه تمام علوم دیگر که افعال خداوند را بررسی ‏می‌کنند هم الهی خواهند بود. ‏

مفسر قرآن کریم عنوان داشت: در عالم هستی هر آنچه مشاهده می‌کنیم خدا و افعال اوست ‏بنابراین هیچ علمی نمی‌تواند غیر از فعل خدا را مورد توجه قرار دهد.




وی با بیان اینکه رویکرد فلسفه الهی سبب می‌شود هیچ علمی را غیرالهی ندانیم گفت: در حال ‏حاضر و در کشورهای غربی علم تکاثری مطرح است ولی اسلام در صدد تبدیل آن به علم کوثری ‏است؛ مذاکره‌کنندگان ایرانی با گروه ۱ + ۵ همین حرف را می‌گویند و سعی دارند به غربی‌ها ‏بفهمانند که علم شما تکاثری است و نتیجه آن هم جنگ‌های جهانی اول و دوم و دیگر نبردها بوده ‏است. ‏

آیت‌الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تلاش وزارت علوم برای ارتقای سطح ‏دینی دانشجویان گفت: دین بوده که کشور ما را تاکنون سرپا نگاه داشته ‌و گرنه در یک نصف ‏روز هم نابود می‌شدیم. ‏

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به تسلیم به عنوان تنها راه ایران در زمان جنگ جهانی ‏خاطرنشان کرد: با این حال پس از انقلاب و زمانی که ده‌ها کشور علیه جمهوری اسلامی جنگ ‏جهانی سومی را به راه انداخته بودند توانستیم با اتکا به ارزش‌های دینی پیروز شویم. ‏

وی گفت: در دوران دفاع مقدس، پرچم‌های یا زهرا(س) و یا حسین(ع) توانستند پرچم سه رنگ ‏ایران را حفظ کنند. ‏

مفسر قرآن کریم با تاکید بر حفظ و تقویت فرهنگ دینی به ویژه در میان جوانان تصریح کرد: حفظ ‏اسلام و جمهوری اسلامی در گرو تحکیم مبانی دینی است ضمن اینکه دولتمردان باید بدانند که هر ‏کدامشان با رأی مردم آمده‌اند و در دوره‌ای خاص باید به جامعه خدمت کنند ولی این پست و مقام ‏گذراست. ‏

دیدار با آیت‌الله موسوی اردبیلی برنامه دیگر وزیر علوم در قم پس از زیارت حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) بود و او بعد از آن به دفتر آیت‌الله هاشمی شاهرودی رفت.

‌ایران باید تولید‌کننده علوم انسانی اسلامی باشد


آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی در دیدار وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سخنانی با بیان اینکه ایران باید تولید کننده علوم انسانی اسلامی باشد بیان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نقش بسیار موثری دارد و انتظار است که دولت و وزارت علوم در این زمینه تحولات اساسی را دنبال کنند.

وی تاکید کرد: امروز بسیاری از کشورهای اسلامی به دنبال کسب علوم اسلامی از ایران هستند و باید وزارت علوم به این بخش توجه جدی داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه را مورد تاکید قرار داد و افزود: در خصوص این مقوله مهم و اساسی هنوز مدل کاملی ترسیم نشده است.

وی تأکید کرد: ضروری است که وزارت علوم به این مقوله ورود داشته و اقدام لازم را انجام دهد.

رضا فرجی دانا وزیر علوم تحقیقات و فناوری نیز در این دیدار با اشاره به اینکه آیت الله هاشمی شاهرودی از چهره‌های برجسته حوزه علمیه هستند، بهره گیری هرچه بیشتر از نظرات ایشان برای پیشبرد اهداف این وزارتخانه را مورد تاکید قرار داد.

اهتمام وزارت علوم به سیاست تک جنسیتی و بومی سازی در دانشگاه‌ها

آخرین دیدار فرجی دانا در قم با آیت الله علوی گرگانی، استاد برجسته حوزه علمیه قم صورت گرفت.

آیت‌الله سید محمدعلی علوی در این دیدار با اشاره به اینکه ارتباط مسئولان با مراجع تقلید امری پسندیده بوده و ضروری است اظهار کرد: این ارتباط موجب می‌شود مردم بدانند که مسئولان افراد متدین، علاقه‌مند به روحانیت و دین هستند.

وی با اشاره به اینکه رهبری نسبت به نزدیک شدن مسئولان و روحانیت به یکدیگر تاکید دارند بیان کرد: شما در وزارت علوم مسئولیت خطیری بر عهده دارید.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به سخنی از امیرالمومنین خطاب به مالک اشتر اظهار کرد: تغییر دولت‌ها نباید منجر به خاتمه یافتن اقدامات خوب گذشته و عدم بهره‌گیری از افراد ارزشمند و با اخلاق است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در کشورهایی مثل آلمان و کانادا سیاست تک جنسیتی را مورد توجه قرار داده‌اند اظهار کرد: بسیاری از مفاسد نتیجه اختلاط زن و مرد و دختر و پسر است و باید نسبت به تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها اهتمام ویژه داشته باشید.

آیت‌الله علوی گرگانی با اشاره به اینکه رهبری بر این مسئله تاکید دارند که نباید جو دانشگاه‌ها سیاسی شود افزود: باید فضای دانشگاه‌ها علمی بوده و دانشجویان به دنبال کسب مطالب علمی باشند؛ البته آگاهی نسبت به مسائل سیاسی امری ضروری است.

وی، مسئله بومی سازی دانشگاه‌ها به ویژه در پذیرش دانشجویان دختر را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: این مقوله در قم اهمیت بسیار بیشتری دارد چرا که قم دارای فرهنگ خاصی بوده و باید به مسئله بومی سازی دانشگاه‌ها اهتمام بیشتری داشت.

رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این دیدار با اشاره به اینکه علم بدون اخلاق سرانجام خوبی ندارد تاکید کرد: امیدواریم که بتوانیم با بهره‌مندی از نظرات مراجع تقلید در مسیر خدمت به خلق گام برداریم.

۳ تن از مراجع دیدار وزیر علوم را نپذیرفتند

همچنین گفتنی است برخی از مراجع تقلید وزیر علوم را که دیروز به قم سفر کرده بود به دیدار نپذیرفتند.

رضا فرجی دانا که در سفر به قم با برخی مراجع تقلید در این شهر دیدار کرده بود، موفق به دیدار با حضرات آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی و سبحانی نشد.

البته وزیر علوم پنجشنبه شب با حضور در مدرسه امیرالمومنین قم در مراسمی که با حضور آیت الله مکارم شیرازی در این مدرسه برپا شده بود شرکت کرد.

بسیاری از دلسوزان معتقدند عملکرد فرجیدانا در مساله عزل و نصبها مغایر با منافع عمومی کشور و تحت تاثیر فشارهای حزبی و گروهی است.