به گزارش ايسنا، اسحاق آلحبيب ـ سفير و معاون نمايندگي جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورك ـ در اين جلسه در سخناني از اين كه مدعيان تحمل، مدارا و پيروي از رويههاي دموكراتيك اقدام به زير سوال بردن راي و نظر كشورهاي آسيايي در سازمان ملل متحد كردهاند، اظهار تعجب كرد و از همه اعضا خواست به نظر گروه آسيايي احترام گذاشته و تسليم رويهاي كه اخيرا آمريكا در پيش گرفته نشوند.

او تصریح کرد: آمریکا و متحدانش با فشار آوردن به کشورهای کوچک‌تر و ضعیف‌تر تلاش می‌کنند تا آن‌ها را در مقابل سایر کشورهای منطقه خود قرار دهند.

اسحاق آل‌حبیب با اشاره به حضور موثر و گسترده کشورمان در نهادها و ارکان متعدد سازمان ملل افزود: جمهوری اسلامی ایران با عضویت یا بدون عضویت در این کمیسیون هم‌چنان یک عضو فعال در مذاکرات و مباحثبین‌المللی باقی خواهد ماند.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد که نظرات کانادا را آن‌قدر ارزشمند نمی‌بیند که به آن‌ها پاسخ دهد، چرا که آن کشور صرفا دنباله‌رو دیدگاه‌ها و سیاست‌های آمریکاست.

نمایندگان آمریکا و کانادا در توجیه اقدام غیرمنطقی خود در مخالفت با جمهوری اسلامی ایران، به اهمیت کمیسیون جمعیت و توسعه پرداخته و بدون توجه به اصول و قوانین بین‌المللی اظهار کردند: به‌جای جمهوری اسلامی ایران باید کشورهایی در این کمیسیون عضویت یابند که سیاست‌ها و دیدگاه‌های‌شان در راستای نظرات این دو کشور باشد.

در نهایت آمریکا که در هفته‌های اخیر تلاش گسترده‌ای را برای راه نیافتن کشورمان به کمیسیون مذکور به‌عمل آورده بود موضوع را به رای گذاشت. نتیجه رای‌گیری شکست قابل ملاحظه آمریکا و کانادا بود به نحوی که از ۵۴ کشور عضو اکوسوک، تنها تعداد کمی از کشورها به درخواست آمریکا پاسخ مثبت دادند و بدین ترتیب کشورمان مجددا به عضویت این کمیسیون مهم سازمان ملل انتخاب شد.

کمیسیون جمعیت و توسعه که از کمیسیون‌های کاربردی اکوسوک محسوب می‌شود به موضوعات و سیاستگذاری‌های بین‌المللی جمعیتی می‌پردازد و تشکیل آن به کنفرانس جمعیت و توسعه ۱۹۹۵ در قاهره باز می‌گردد. کشورمان همواره یکی از اعضا فعال این کمیسیون بوده و در مقابل تلاش کشورهای غربی و هم‌فکران آن‌ها برای ورود موضوعاتی چون سقط جنین یا حقوق جنسی و دیگر موضوعات غیراخلاقی به حوزه فعالیت‌های جمعیتی سازمان ملل مقاومت کرده است. کشورهای غربی از این فعالیت‌ها بسیار ناخرسند بوده و همواره تلاش داشته‌اند جمهوری اسلامی ایران و کشورهای هم‌فکر با کشورمان را از ورود به این کمیسیون بازدارند تا بتوانند سیاست‌های خود را پیش ببرند.