افکار نیوز - شورای عالی حوزه های علمیه با صدور جوابیه ای، نسبت به سرمقاله اخیر سرپرست روزنامه ایران در مورد کمک دولت به حوزه های علمیه، موضع گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری رسا شورای عالی حوزه های علمیه با صدور جوابیه ای، نسبت به سرمقاله اخیر سرپرست روزنامه ایران در مورد کمک دولت به حوزه های علمیه، موضع گیری کرد.

متن این جوابیه به شرح زیر است:

جناب آقای علی اکبر جوانفکر(زید توفیقه)
سرپرست محترم روزنامه ایران
سلام علیکم

با احترام، در سرمقاله روزنامه ایران مورخ ۲/۳ / ۹۰ مطالبی در حمایت از دولت محترم بیان شده و به عنوان تیتر اول روزنامه نیز قرار گرفته که موجب سوء تفاهم برای برخی از مومنین و نگرانی علما گردیده، لازم است با رعایت امانتداری نکات ذیل در همان صفحه و با همان کادر به اطلاع عموم برسد.

۱) دولت خدمتگزار آقای احمدی نژاد نخواسته از کمک های مالی به مراکز دینی، حوزه ها و یا مصلاهای نماز جمعه استفاده ابزاری کند ضمن آنکه شرایط و مقتضیات زمان در توفیقات دولت ها در نحوه خدمتگذاری به عموم برنامه های مختلف کشور متفاوت است.

۲) روحانیت شیعه در طول تاریخ خویش وامدار هیچ گروه، حزب و دولتی نبوده و در کمال استقلال وظیفه الهی خویش که دفاع از حق بوده است را انجام داده، امروز نیز با پشتیبانی کامل از نظام ولایی و سرفراز جمهوری اسلامی هر کجا نیاز باشد از سر دلسوزی و دفاع از مسیر حق تذکراتی را به دولتمردان داشته و دارد و استقلال خویش را با هیچ چیزی معامله نمی کند.

۳)دریافت کمک های دولت برای تامین زیر ساخت ها و امور خدماتی حوزوی با موافقت برخی از بزرگان انجام شده، این در حالی است که کمک هزینه زندگی حداقلی طلاب و فضلا از طریق شهریه مراجع عظام تقلید(حفظهم الله) تامین می شود.

۴)جناب عالی خود خوب می دانید اعتبارات و کمک های دولتی هیچ گاه صددرصد استیفاء نمی گردد به ویژه در سالی که لایحه بودجه آن در دومین ماه سال مالی از تصویب مجلس محترم شورای اسلامی گذشت.

۵) هر چند کمک های تخصیصی به حوزه ها و مراکز دینی نسبت به اعتبارات تخصیصی مراکز علمی، رفاهی، ورزشی و … اندک است ولی اضافه کردن عنوان کمک به حوزه ها در کنار کلمه مراکز دینی با توجه به درصد پایین مبلغ کمک به حوزه ها و برجسته کردن نام حوزه ها و القای آن صحیح به نظر نمی رسد.

در خاتمه یاد آوری این نکته لازم است که دولت محترم آقای دکتر احمدی نژاد نباید نیازمند این گونه دفاع ها باشد. اطاعت کامل از رهبری معظم انقلاب(مدظله العالی) و عمل به توصیه های مراجع عظام تقلید و کسب رضایت ایشان که رضایت امام عصر(عج) را در پی دارد می تواند بهترین دلگرمی دولت و حمایت امت حزب الله را به دنبال داشته باشد.

توفیق روز افزون خادمین به اسلام و مسلمین را از خداوند خواستاریم. اِنَّه ولیُ التّوفیق
دفتر ارتباطات شورای عالی حوزه های علمیه

گفتنی است علی اکبر جوانفکر چند روز پیش در سرمقاله روزنامه ایران، با ارائه آمار و ارقامی از کمک های دولت به حوزه علمیه، آن را نشانه توجه و ارادت رییس جمهور به روحانیت و مراجع دانسته بود.