آیتالله مرتضی مقتدایی ظهر امروز در همایش معاونان تبلیغ و آموزشهای كاربردی استانها و شهرستانها كه در مجتمع یاوران حضرت مهدی (عج) برگزار شد، اظهار داشت: باید اولویتها و مناطقی كه نیاز به مبلغ دارند، شناسایی شود.

به گزارش فارس، وی با اشاره به ضرورت شناسایی فضاهای تبلیغی در مناطق مختلف ادامه داد: اگر مسجد و حسینیه مناسب در مناطق وجود دارد، توصیه می‌شود محل تبلیغ قرار گیرد و مردم در آنجا حضور به هم رسانند.
آیت‌الله مقتدایی بیان کرد: افرادی که از سوی نهادی دیگر همچون سازمان تبلیغات اسلامی و دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اعزام می‌شوند، تفاوتی با مبلغانی که از سوی معاونت تبلیغ حوزه علمیه اعزام می‌شوند، نخواهند داشت و باید تلاش شود دوگانگی صورت نگیرد.

وی گفت: نظارت بر کار مبلغان امری مهم است و تمام افراد از یک نوع اخلاق و احساس تکلیف برخوردار نیستند و نظارت مستمر و توصیه‌های لازم بر فعالیت آنها باید صورت پذیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه بیان کرد: باید از اقشار مختلف مردم منطقه نسبت به کار و فعالیت روحانی و مبلغ اعزامی نظرسنجی صورت گیرد و اثر تبلیغی در فضای موجود مشاهده شود.

وی با بیان اینکه امروز دیدگاه روحانیت نسبت به گذشته متفاوت است، اذعان کرد: در گذشته مردم با دیدن لباس روحانیت به آن اظهار علاقه می‌کردند و روحانی را نماینده امام صادق(ع) می‌دانستند.
مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به دیدگاه مردم نسبت به روحانیت در عصر امروز گفت: برخورد، رفتار و کلمات روحانی اگر خلاف انتظار باشد، مردم را به اصل دین بدبین خواهد کرد.

آیت‌الله مقتدایی تصریح کرد: امروز با توجه به افزایش تعداد جوانان و دانشجویان در روستاها و مناطق مختلف کشور، شخص روحانی تنها به خاطر لباس مورد توجه قرار نمی‌گیرد بلکه پایه علمی، دینی و اعتقادی مبلغان و روحانیون مورد توجه است.

وی با بیان اینکه فرد روحانی در یک منطقه «زیر ذره‌بین» قرار دارد، گفت: زمانی که روحانی وارد یک منطقه می‌شود و مردم به او اعتماد پیدا می‌کنند زمینه برای کار و فعالیت تبلیغی و دینی فراهم است.
به گفته مدیر حوزه‌های علمیه، توصیه‌‌های لازم و نظارت دقیق باید به روحانی داده شود و اطلاعات مورد نیاز در اختیار وی قرار گیرد چرا که اگر فرد بدون اطلاعات کافی وارد منطقه شود با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
آیت‌الله مقتدایی گفت: روحانیون باید در رفتار خود دقت کرده و به ورع، اجتهاد و کوشش، رعایت نماز و انجام امور خیر توجه لازم را داشته باشند.
وی با بیان اینکه طلاب و مبلغان طرح هجرت بلندمدت بیش از دیگر طلاب ملزم به توجه به رفتار و برخورد خویش هستند، اضافه کرد: طلاب این طرح به مدت زیادی با مردم مأنوس شده و ارتباط بیشتری با آنها دارند.
مدیر حوزه‌های علمیه اذعان کرد: مسئولیت تبلیغ سنگین است و باید مراقب بود تبلیغ که نیاز امروز جامعه است در سراسر کشور مورد توجه قرار گیرد.

آیت‌الله مقتدایی در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در شورای عالی محدودیت‌هایی قائل می‌شوند که منشأ آن کمبود بودجه است.
وی خاطرنشان کرد: هفته گذشته در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار آقایی که مسئولیتی دارد، یک امر کذب محض را اعلام می‌کند و آن این است که دولت برای حوزه‌‌های علمیه بودجه ۷۶۰ میلیارد تومان در سال ۸۹ اعتبار تعیین کرده است.

آیت‌الله مقتدایی بیان داشت: در کنار این مطلب اضافه شده است این بودجه به حوزه‌های علوم دینی و مراکز دینی اختصاص یافته است تا اگر اعتراضی صورت بگیرد، بیان شود که تنها حوزه‌های علمیه مورد نظر نبوده و تمام مراکز دینی منظور بوده است، حسینیه‌ها، مساجد، سازمان تبلیغات، دفتر تبلیغات، جامعةالمصطفی العالمیه و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه مراکز دینی هستند و اینها تمام این مسائل را به حساب حوزه‌های علمیه می‌گذارند.

وی گفت: فردی محاسبه کرده بود که با اختصاص این مبلغ به هر طلبه در سال ۱۰ میلیون تومان می‌رسد، آیا این مسئله درست است، نمی‌دانم چه هدفی با اعلام این مطالب ناروا دنبال می‌شود؟
آیت‌الله مقتدایی بیان کرد: همه ما می‌دانیم که طلاب با شهریه‌های مراجع زندگی خود را اداره می‌کنند و شهریه که ارائه می‌شود از طرف مراجع بزرگوار تقلید است.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به ارائه پیشنهادی در سفر مقام معظم رهبری به استان قم بیان داشت: مراجع عظام به گرفتن پول از دولت مخالف بوده و اعلام کردند وابستگی ایجاد می‌شود و به منظور حفظ استقلال حوزه‌های علمیه نباید پولی گرفته شود.

آیتالله مقتدایی گفت: طبق پیشنهادی كه ارائه شد، اگر بناست به شورای عالی و حوزههای علمیه كمكی صورت گیرد از طریق دفتر مقام معظم رهبری انجام شود و این امر طی نامهای به دفتر ایشان ارسال و مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.